přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. června 2021, 13:00

Zlín přivítá domácí elitu

O nadcházejícím víkendu proběhne domácí atletický vrchol, kterým je mistrovství České republiky mužů a žen, které v letošním roce hostí Zlín. Nebude se však bojovat jen o mistrovské tituly. Naši nejlepší atleti budou usilovat i o účast na olympijských hrách v Tokiu. Mládež se pak bude pokoušet o splnění nominačních kritérií pro mistrovství Evropy do 22 let či mistrovství světa i Evropy juniorů. Dnes proběhla v pražské Restauraci U Pinkasů tisková konference, které se zúčastnili atleti Kristiina Mäki, Lukáš Hodboď a Petr Svoboda.

Tradičními vrcholy mistrovství České republiky bývají každoročně oštěpařské soutěže. V té ženské se představí světová rekordmanka, dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Barbora Špotáková, která bude usilovat již o svůj čtrnáctý titul. Obhájkyní zlata z loňského roku je však Nikola Ogrodníková. Svěřenkyně Jana Železného se s výkonem 65.13 vyhřívá na páté příčce letošních průběžných světových tabulek. Obě závodnice by neměly chybět na olympijských hrách. Naopak účast pod pěti kruhy si teprve musí zajistit Irena Gillarová. Ta sice zatím figuruje ve kvótě vybraných závodnic, ale potřebuje splnit český limit, který je stanoven na metě 59 metrů. MČR ve Zlíně bude jejím letošním prvním startem.

Závod oštěpařů nabídne duel mezi Jakubem Vadlejchem a Vítězslavem Veselým. Jakub Vadlejch absolvoval v této sezóně pouze jeden ostrý start, a to na Zlaté tretře v Ostravě, kde splnil hodem 82.31 český limit pro start v Tokiu. Zároveň má také vysoké postavení ve světovém rankingu, a tak by neměl na hrách chybět. Oproti tomu Veselý je na hraně, když se momentálně nachází na 31. příčce z 32 účastnických míst. Proto by se mu hodilo na MČR zvítězit a nejlépe v překonaném sezónním maximu, která zatím má 82.63. Veselý má na svém kontě již pět titulů. Vadlejch vybojoval o jeden méně.

V koulařském kruhu by neměl chybět halový mistr Evropy Tomáš Staněk. Český rekordman se postupně směrem k olympijským hrám dostává do formy, a tak věří v další výrazné vylepšení svého sezónního maxima, které má momentálně hodnotu 21 metrů. Ve Zlíně bude usilovat o svůj pátý titul a v hledáčku má jistě i vlastní rekord šampionátu. Této statistice vévodí výkonem 21.61, kterého dosáhl v roce 2017.

Na patnáctistovce momentálně figurují ve kvótě 45 závodnic pro Tokio tři české běžkyně a všechny budou na startu i ve Zlíně. Žádná z nich však nemá ještě úplnou jistotu olympijské účasti, takže se můžeme těšit na rychlý závod. Nejvyšší postavení v Road to Tokio má čtyřnásobná česká mílařská šampionka Kristiina Mäki, která je 36. Držitelka letošního českého maxima 4:07.57 Diana Mezuliáníková je 40. Nejsložitější pozici pak má obhájkyně zlata Simona Vrzalová, která okupuje 42. pozici, ale hlavně ještě nemá zaběhnutý český limit, jehož hodnota je 4:11, což je výkon, na který bude jistě cílit.

O hodně půjde na mužské patnáctce také Filipu Sasínkovi. V Road to Tokio je na poslední 45. postupové příčce a potřebuje tak zvítězit v kvalitním čase. Loni vylepšil při svém triumfu rekord šampionátu na 3:36.72 a něco podobného by potřeboval zopakovat i ve Zlíně. Rozhodně však nemá jistotu vítězství. Jeho hlavní soupeři se totiž nacházejí v životní formě, ať už je řeč o dvojnásobném mistrovi na této trati Janu Frišovi nebo mílařské kometě letošní sezóny Adamu Dvořáčkovi, jenž o uplynulém víkendu šokoval druhým místem na mistrovství Evropy družstev v Kluži. Oba borci již srazili svá osobní maxima pod 3:40.

Nad míru se daří také českým půlkařům. Zde jsou ve hře o Tokio dva závodníci. Účastnických míst je 48. Dvojnásobný český šampion Filip Šnejdr je momentálně 44. a obhájce zlata Lukáš Hodboď 46. Je tak jasné, že úspěšnější z této dvojice výrazně zvýší svou šanci směrem k olympiádě. Zatímco Šnejdr přispěl výrazným bodovým ziskem k postupu českého týmu z první ligy ME družstev, Hodboď se zaskvěl na mítinku v Chořově novým osobním rekordem 1:45.74 a stal se sedmým nejrychlejším půlkařem české historie. Pozor si však musíme dát také na další závodníky, jako jsou český juniorský rekordman Jakub Davidík, Hakim Saleh nebo Tomáš Vystrk, jenž zaskočil oba favority na halovém šampionátu, kde bral titul právě on.

Česká mužská čtvrtka se může momentálně pyšnit plejádou kvalitních borců. To se potvrdilo jak na halovém mistrovství Evropy, kde naše štafeta vybojovala stříbro, tak i na nedávném mistrovství Evropy družstev, kde triumfovala v novém národním rekordu 3:02.42. Reálnou šanci na individuální start v Tokiu živí Pavel Maslák, který je momentálně 40. ze 48. Okruh favoritů je ovšem velmi široký. Držitelem letošního nejlepšího českého výkonu 46.47 je zkušený Jan Tesař. Nechybí ani finišman obou zmiňovaných úspěšných štafet Patrik Šorm a další člen stříbrné sestavy z Toruni Michal Desenský. Titul bude obhajovat Matěj Krsek, jenž byl v sezónách 2019 a 2020 autorem nejlepších českých výkonů roku a loni se zlepšil už na rovných 46 vteřin. Dalším rychlým mladíkem je jeho tréninkový kolega Daniel Lehar.

Velmi zajímavou podívanou nabídly na loňském šampionátu v Plzni čtvrtkařky Lada Vondrová a Barbora Malíková. Tehdy vyzněl souboj našich nadějí této disciplíny lépe pro Malíkovou, když zvítězila v osobním rekordu 51.65 a Vondrová jí jistě ve Zlíně bude chtít porážku vrátit. Obě pak chtějí cílit na ostrý olympijských limit, který má hodnotu 51.35. Vondrová za ním letos v Kladně zaostala o jedinou desetinu. Nicméně její umístění v Road to Tokio jí dává slušnou naději na olympijský start, i kdyby náhodou tento čas nezaběhla. Oproti tomu Malíková ho ke startu pod pěti kruhy musí pokořit. Obě závodnice tak mají jistě o motivaci postaráno.

O hodně půjde také Vítu Müllerovi na čtvrtce překážek. Ten je totiž na poslední postupové pozici pro Tokio, a tak potřebuje běžet hluboko pod 50 vteřin. Podobně je na tom také tyčkařka Romana Maláčová, která je 31. z 32. Té by měla k co nejlepšímu výkonu pomoci konkurence Amálie Švábíkové. Rozdíl jejich sezónních výkonů je jediný centimetr. Jejich vyrovnanost pak potvrzuje i fakt, že loni se o mistrovský titul dělily. Do Tokia se chce podívat také dálkař Radek Juška. Ten má letos stabilní osmimetrovou formu. Nejdále dolétl na 811 a ve Zlíně by potřeboval, aby mu to ulétlo na 822. Přesně to je totiž hodnota ostrého limitu pro start na OH. V silách šestinásobného šampiona to jistě je. Vždyť jeho národní rekord je ještě o dalších devět centimetrů dále.

O návratu na olympijský svátek sní také překážkář Petr Svoboda. Někdejší halový mistr Evropy nás už na dvou olympiádách reprezentoval a nyní by si rád připsal třetí účast. Naopak svůj start v Tokiu, respektive Sapporu má už jistý maratonkyně Tereza Hrochová, která si ve Zlíně otestuje svou rychlost na tratích 5000 metrů a 3000 metrů překážek. O třináctý tyčkařský titul bude bojovat Jan Kudlička a parádní budou jistě i krátké mužské sprinty, ať už se jedná na stovce o souboj spoludržitelů národního rekordu Zdeňka Stromšíka a Jana Veleby s mladými vyzyvateli Dominikem Záleským a Štěpánem Hamplem nebo dvoustovkařské klání mezi druhým nejrychlejším Čechem na této distanci Janem Jirkou a obhájcem titulu se skvělým osobákem 20.63 Jiřím Polákem či Tomášem Němejcem. Do hry o cenné kovy se pokusí promluvit také čerstvý juniorský národní rekordman Eduard Kubelík. 

Průběh celého šampionátu bude možné sledovat prostřednictvím streamu na facebookových stránkách Česká atletika. V neděli pak proběhnou finálová klání v přímém přenosu na stanici ČT 2, a to d 15:00 do 18:00.

Vstupenky na mistrovství České republiky mužů a žen ve Zlíně lze zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal. https://go.ticketportal.cz/event/436

Petr Jelínek

Vytisknout