přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. srpna 2022, 12:03

Zítra startuje ME v Mnichově

Již zítra odstartuje mistrovství Evropy v Mnichově a hned první den zasáhne do soutěží hned dvacet českých reprezentantů.

Dnes dopoledne si mohli naši atleti a atletky vyzkoušet dráhu a sektory na olympijském stadionu v rámci oficiálního tréninku. Zítra už se zde bude bojovat o evropské medaile. Na start svých disciplín by se mělo postavit celkem dvacet českých nadějí. Čtrnáct z nich se představí v rámci dopoledního programu. Svou soutěž zahájí desetibojaři Jiří Sýkora a Adam Sebastian Helcelet. Koulařská kvalifikace čeká Tomáše Staňka a Markétu Červenkovou. Do bloků rozběhů na 100 metrů zakleknou Zdeněk Stromšík a Eva Kubíčková. Z kvalifikačních kol se pokusí postoupit také dálkař Radek Juška a tyčkařka Amálie Švábíková.

Mimo stadion je pak na programu maraton, kde se budou rozdávat vůbec první mistrovské medaile. V 10:30 do něj odstartují ženy a na startu by nemělo chybět ani české trio Moira Stewartová, Tereza Hrochová a Marcela Joglová. Naše běžkyně budou usilovat též o co nejlepší umístění v soutěži družstev. O hodinu později pak vyběhne na trať mužského závodu Jiří Homoláč.

Kromě vícebojařů, kteří budou pokračovat ve své soutěži se v průběhu odpoledního programu představí také čtvrtkaři Pavel Maslák, Patrik Šorm, Matěj Krsek a Tereza Petržilková. Lada Vondrová je nasazená jako jedna z TOP 12 závodnic své disciplíny rovnou do semifinále. Rozběhy na 1500 metrů čekají Filipa Sasínka a Jana Friše. V případě úspěšných postupů, čeká Tomáše Staňka a Markétu Červenkovou finále koule.

V předběžných startovních listinách figuruje 1540 atletů z 48 zemí. Celkem 31 atletů bude obhajovat své titulů z posledního evropského šampionátu v Berlíně 2018. Startovat by mělo 12 olympijských šampionů z Tokia a deset mistrů světa z Eugene. Dva z nich ovšem půjdou jinou disciplínu než před několika týdny ve Spojených státech. Brit Jake Wightman poběží místo patnáctistovky osmistovku a italský chodec Massimo Stano dává přednost dvacítce před pětatřicítkou.

Čtyři atleti se vrací do Mnichova na evropský šampionát po dvaceti letech. Mezi nimi je také oštěpařka Barbora Špotáková. Spolu s ní si účast na ME v bavorské metropoli zopakuji ještě francouzská diskařka Melina Robert-Michonová a portugalské chodecké duo Joao Vieira a Ines Henriquezová. Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová může získat už šestý titul mistryně Evropy v řadě.

Norský běžec Jakob Ingebrigtsen bude chtít zopakovat svůj zlatý double z Berlína, kde vyhrál zlato na patnáctce i pětce. Není však jediným, kde si brousí zuby na dvě individuální zlata. Stejnou ambici má také Nizozemka Femke Bolová, která by ráda opanovala hladkou i překážkovou čtvrtku.

Nejpočetnější výpravou jsou domácí Němci, kteří mají na své soupisce 118 atletů a atletek. Česká výprava čítá 53 jmen. Její nejstarší členkou je oštěpařka Barbora Špotáková (41). Naopak role benjamínka týmu tentokrát připadá na členku čtvrtkařské štafety Lurdes Glorii Manuel (čerstvých 17).

Nejvíce účastí na evropských šampionátech pod otevřeným nebem mají Barbora Špotáková a Jan Veleba. Pro oba je Mnichov už šestým mistrovstvím Evropy. Naopak 28 atletů se kvalifikovalo na ME vůbec poprvé v kariéře. Pro čtrnáct z nich se jedná o premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými.

Fotogalerie

Petr Jelínek

Vytisknout