přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. května 2023, 11:46

Ženská dvacítka plná hvězd

Závod žen na 20 kilometrů nabízí nabitou startovní listinu, kde nechybí medailistky z olympijských her, světových i evropských šampionátů. Tato disciplína tak bude jistě klenotem letošního mistrovství Evropy chodeckých družstev.

Italské barvy budou hájit závodnice, které už v minulosti v Poděbradech zanechaly výraznou stopu. Olympijská šampionka z Tokia (Sappora) Antonella Palmisano je dokonce držitelkou traťového rekordu 1:27:42. Právě tímto výkonem zde zvítězila při ME chodeckých družstev před dvěma lety. Letos tak bude obhajovat vítězství. Jen o něco málo pomalejší (1:27:57) byla na Lázeňské kolonádě ještě o dva roky dříve, kdy ovládla Evropský pohár. Bude tak útočit už na třetí primát v rámci tohoto šampionátu. Je také vítězkou mítinku Poděbrady Walking z roku 2020.

Její krajanka Eleanora Giorgi byla před dvěma lety v Poděbradech druhá na trati 35 kilometrů. Titul má pak z roku 2019, kdy se šla v rámci evropského chodeckého klání ještě padesátka. Z dvacítky má z Murcie 2015 v držení stříbro. Na této trati je též držitelkou národního rekordu 1:26:17. Bronzová medailistka z MS v Dauhá 2019 patří beze sporu mezi největší favoritky.

Na Poděbrady má dobré vzpomínky i Řekyně Antigoni Ntrismpioti. Právě zde před dvěma lety dosáhla svého prvního mezinárodního úspěchu v podobě vítězství v závodu na 35 kilometrů, které však nebude tentokrát obhajovat, protože letos dá přednost kratší distanci. Ovšem tu umí velmi rychle. V obou disciplínách totiž neohroženě kralovala loňskému mistrovství Evropy v Mnichově. Na dvacítce navíc letos už vylepšila národní rekord své země na 1:28:12.

Ve startovní listině figuruje také chodecká kometa loňské sezóny a dvojnásobná stříbrná medailistka z mistrovství světa v Eugene Katarzyna Zdzieblo, která je na trati 20 kilometrů zároveň i současnou vicemistryní Evropy z Mnichova a časem 1:27:31 i držitelkou národního rekordu.

Trio medailistek z mnichovského ME bude v Poděbradech kompletní. Největší německou nadějí bude bronzová z kontinentálního šampionátu v bavorské metropoli a také druhá z loňského ročníku mítinku Poděbrady Walking Saskia Feige.

Zkušená Portugalka Ana Cebacinha vybojovala na Evropském poháru v Poděbradech 2017 stříbrnou medaili a dlouhodobě patří mezi nejužší světovou špičku. Důkazem toho jsou tři umístění v TOP 8 na olympijských hrách a velmi kvalitní národní rekord 1:27:46. Ještě lepším národním historickým maximem 1:27:09 se může pochlubit někdejší bronzová medailistka z MS a stříbrná z ME Ukrajinka Lyudmila Olyanovska, která loni skončila na evropském šampionátu v Mnichově těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Silné konkurence se pokusí využít k co nejlepšímu výkonu největší domácí naděje Eliška Martínková. Svého současného osobního rekordu dosáhla právě v Poděbradech, když zde loni v rámci mezinárodního chodeckého mítinku skončila pátá za 1:30:53. Následně bronzová medailistka z MSJ v Nairobi a vicemistryně Evropy stejné kategorie v Tallinnu potvrdila úspěšný vstup mezi dospělé sedmým místem na ME v Mnichově.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout