přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. března 2020, 09:18

Zemřela Dana Zátopková

Nejen českou atletiku, ale celý český sport zasáhla v pátečních ranních hodinách smutná zpráva. Ve věku 97 let zemřela olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

Dana Zátopková se narodila 19. září 1922 na území dnešní Karviné, tedy ve stejný den, kdy přišel na svět její manžel a legendární běžec Emil Zátopek. Původně byla házenkářkou, ale postupem času ji učarovala královna sportu, konkrétně hod oštěpem. První úspěchy začala sbírat v dresu Slovácké Slavie Uherské Hradiště. Právě v barvách tohoto oddílu získala svůj první ze svých třinácti titulů mistryně republiky.

Její kariérní bilance je vskutku jedinečná. Startovala na čtyřech olympijských hrách. Poprvé se pod pěti kruhy představila na hrách v Londýně v roce 1948. Krátce nato se provdala za svou životní lásku Emila Zátopka a vytvořili tak jeden z neznámějších sportovních párů světa. Na olympijských hrách v Helsinkách 1952 pak vystoupala na nejvyšší stupínek. Dalšího medailového úspěchu se pak dočkala na hrách v Římě 1960, kdy si pověsila na krk stříbro. Kromě olympijských medailí dokázala také vybojovat dva tituly mistryně Evropy a sedmkrát překonala československý rekord. Navždy bude také do historie zapsána jako poslední držitelka světového rekordu v hodu dřevěným oštěpem.

Svou aktivní kariéru ukončila v roce 1962. U sportu však zůstala. Věnovala se trenérské činnosti. V letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. Až do pozdního věku se angažovala také v olympijském hnutí a nadále se zájmem sledovala atletické dění. Za svůj přínos českému sportu obdržela v roce 1998 Olympijský řád a o patnáct let později převzala z rukou prezidenta republiky Medaili za zásluhy.

Dana Zátopková zemřela v pátek 13. března v brzkých ranních hodinách v Ústřední vojenské nemocnici. "Pro českou atletiku je to bolestivá ztráta. Odešla nejen legenda našeho sportu, ale především žena, která se snažila kolem sebe rozdávat radost a motivovala aktivně celé generace atletů v jejich úsilí k dosažení sportovní excelence. Odkaz skvělého olympijského páru Dany a Emila bude zapsaný v dějinách české i světové atletiky zlatým písmem a bude tu navždy," uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

"Velmi mě to mrzí, Dana byla úžasná žena," sdělila v reakci na její skon Barbora Špotáková. "Každé setkání s ní bylo vždy velmi příjemné, měla ohromný zájem o to, co se děje, měla přehled, věděla o nás vše, kde a kdy jsme byli na závodech, měla zájem i o mladé atlety, hlavně oštěpaře a oštěpařky. Obdivovala jsem na ní její humor a také vztah k pohybu," píše její oštěpařská nástupkyně. "Velmi ráda jsem chodila k ní domů na návštěvu, byla ohromně vtipná a vždy dokázala pobavit a povzbudit," dodává Špotáková, která za ní docházela i do nemocnice, kde byla poslední měsíce svého života. "V poslední době jsem nemohla přijít, nechtěla jsem ji ohrozit kvůli virózám mých malých dětí, ale jsem ráda, že jsem měla informace, že alespoň v rámci možností byla spokojená a měla se relativně dobře," dodává Špotáková, která obdivovala i její schopnost udržovat se v kondici i ve vysokém věku. "Její kroužení rukama a nohama na nemocniční posteli bylo pověstné," uzavírá s úsměvem.

Petr Jelínek, foto: Eduard Erben

Vytisknout