přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. února 2024, 10:48

Zemřel světový rekordman Kelvin Kiptum

V neděli večer přišel atletický svět o jednu z nejzářivějších hvězd. Při tragické dopravní nehodě zemřel maratonský světový rekordman Kelvin Kiptum. Bylo mu pouhých 24 let.

V pozdních večerních hodinách se Kelvin Kiptum vydal společně se svým rwandským trenérem Gervaisem Hakizimanou a ještě jednou ženou na cestu z Eldoretu do Kaptagatu. Podle policie řídil právě Kiptum, který ztratil kontrolu nad svým vozem Toyota Premio a narazil do stromu. Kiptum a Hakizimana následkům dopravní nehody podlehli. Spolucestující žena utrpěla vážná zranění. Kelvinovi bylo pouhých 24 let a zanechal po sobě manželku Asenah a dvě děti.

Upřímnou soustrast vyjádřil bezprostředně po nešťastné události i předseda Světové atletiky Sebastian Coe. „Jsme šokování a hluboce zarmouceni, když jsme se dozvěděli o zničující ztrátě Kelvina Kiptuma a jeho trenéra Gervaise Hakizimany. Teprve minulý týden jsme oficiálně ratifikovali jeho světový rekord z maratonu v Chicagu. Byl to neuvěřitelný sportovec, který po sobě zanechal nesmazatelné dědictví a bude nám velmi chybět.“

Kelvin Kiptum se narodil a vyrůstal ve vestnici Chepsamo nacházející se přibližně třicet kilometrů od Eldoretu. S běháním začal ve třinácti letech a velmi záhy si zaběhl svůj první půlmaraton. Jen o pět let později v roce 2018 vyhrál svůj první závod. Mezinárodní debut si odbyl v roce 2019 a hned se prezentoval pátým místem při půlmaratonu v Lisabonu v čase 59:53.

Skutečně excelovat pak začal s přechodem na maraton. Na sklonku roku 2022 debutoval na této distanci ve Valencii a zvítězil v tehdy třetím nejrychlejším čase historie 2:01:53. Na jaře 2023 pak opanoval londýnský maraton za 2:01:25 a o šest měsíců později se stal v Chicagu světovým rekordmanem, když posunul hodnotu historického maxima Eliuda Kipchogeho o 34 vteřin na 2:00:35. Na jaře tohoto roku se měl představit na maratonu v Rotterdamu, kde chtěl útočit na hranici dvou hodin.

Kiptumova tragická nehoda není bohužel ojedinělým případem. V roce 2018 zemřel na cestě mezi Nairobi a Eldoretem světový šampion v běhu na 400 metrů překážek Nicholas Bett. Stalo se tak pouhé tři roky poté, co získal senzační zlato na MS v Pekingu 2015. Bylo mu 28 let. Na stejné trase měl vážnou dopravní nehodu také další keňský mistr světa Julius Yego. Oštěpařský šampion naštěstí vyvázl jen s lehčími zraněními.

Petr Jelínek

Vytisknout