přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. ledna 2014, 19:30

Zemřel bývalý světový rekordman na pětku

V Londýně v neděli zemřel po dlouhodobém boji s rakovinou bývalý světový rekordman v běhu na 5000 metrů Christopher Chataway. Bylo mu 82 let.

Brit Christopher  Chataway byl současníkem našeho Emila Zátopka, s nímž se utkal i na OH v Helsinkách 1952. V posledním kole závodu na 5000 metrů však upadl a trojice soupeřů v čele se Zátopkem mu utekla. Do cíle doběhl na pátém místě a olympijské medaile se nedočkal ani o čtyři roky později v Melbourne.

Na mistrovství Evropy v roce 1954 získal Chataway na pětikilometrové trati stříbro, necelé dva měsíce poté vylepšil světový rekord o pět sekund na 13:51,6. „Prsty“ však měl ve vícero světových maximech. Byl členem rekordní štafety na 4x1000 m, jako pacemaker pomohl Rogeru Bannisterovi k pokoření hranice minut na jedné míli, jen těsně mu unikl zápis na 3 míle, když sice pokořil do té doby nejlepší čas, ale v závodě jej těsně porazil Fred Green, který si tak poctu uzurpoval pro sebe.

 Ještě před skončením atletické kariéry začal Chataway pracovat v televizním zpravodajství, posléze byl zvolen do Dolní sněmovny a v roce 1995 povýšen do šlechtického stavu. Svůj nejvážnější souboj s rakovinou bojoval statečně po dva a půl roku. 

Adam Pražák

Vytisknout