Zemaník a Stewartová opanovali Běchovice

neděle 27. září 2020
Poslední zářijová neděle patří již tradičně nejstaršímu nepřerušenému silničnímu závodu Česká spořitelna Běchovice – Praha. Vítězi 124. ročníku se stali Jakub Zemaník a Moira Stewartová, kteří se zároveň stali také mistry České republiky v silničním běhu na 10 kilometrů.

V závodě mužů přišel první zajímavý okamžik zhruba v třetině trati, kdy se od zbytku startovního pole odpoutali loňský vítěz Vít Pavlišta a Viktor Šinágl. V úniku byl aktivní zejména druhý jmenovaný a toto duo probíhalo pátým kilometrem v mezičase 14:50. O pět vteřin zpět pak byla čtyřčlenná skupinka, kterou vedl Jakub Zemaník následovaný Dominikem Sádlem, Jiřím Homoláčem a Američanem Ryanem Vailem. Ve dvou třetinách závodu se odhodlal k nástupu opět Šinágl a velmi záhy si na Pavlištu vytvořil zhruba třicetimetrový náskok. Do pověstného Hrdlořezáku se však Pavlišta dokázal na svého soka dotáhnout, a dokonce se dostal před něj. Velké nebezpečí se však blížilo zezadu. V momentě, kdy se zdálo, že si Pavlišta běží pro úspěšnou obhajobu, předvedl famózní závěrečný kilometr Zemaník. Svěřenec trenéra Vladka Černého se nejdříve prohnal kolem Šinágla a pět set metrů před cílem smetl i Pavlištu a doběhl si pro vítězství.

Zemaník proběhl cílem ve svém běchovickém osobáku 30:18 a navázal tak na své triumfy z let 2015 a 2017. Pavlišta finišoval jako druhý v čase 30:25 a vybojoval tak již svůj šestý cenný kov z MČR v silničním běhu. Na bronz z roku 2018 navázal stejnou medailí Viktor Šinágl, jenž byl jednoznačně nejaktivnějším běžcem závodu. Jeho čas měl hodnotu 30:33. Pod 31 minut se dostal ještě čtvrtý Jiří Homoláč (30:55). Pátý byl obhájce loňského bronzu Dominik Sádlo za 31:22.

Závod žen byl o poznání jednoznačnější. Dvojice favoritek vykrystalizovala již po sedmi minutách běhu, kdy Moira Stewartová a Vendula Frintová utrhly Evu Vrabcovou. Ani tato dvojice však nezůstala dlouho pospolu. Stewartová se totiž začala Frintové postupně vzdalovat. Pátým kilometrem probíhala reprezentantka Spartaku Praha 4 v mezičase 16:32 a její hlavní soupeřka na ní měla stále ještě přijatelnou ztrátu pěti vteřin. Ta se ovšem výrazně prohlubovala a Stewartová běžela vstříc svému prvnímu běchovickému primátu. Doposud zde zvítězila pouze v kategorii juniorek v roce 2014 a od té doby tento závod neabsolvovala.

Návrat to byl ovšem velkolepý. Moira vyhrála v druhém nejrychlejším čase historie MČR 33:49. V Běchovicích byla z českých závodnic rychlejší pouze Eva Vrabcová v roce 2014. Stewartová tak ukázala, že se nachází ve skvělé formě před nadcházejícím světovým šampionátem v půlmaratonu. Frintová přidala po loňském zlatu letošní stříbro v čase 35:18. Pro bronz si pět měsíců po porodu dcery Adélky doběhla Eva Vrabcová za 35:52. To TOP 5 se pak vešly ještě Magdalena Horká (35:56) a Adéla Stránská (35:57).

V kategorii juniorů se radoval z vítězství kolínský Roman Pazdera (32:55), který si tak oproti loňsku o jednu příčku polepšil. Na stupně vítězů ho doprovodili Jan Švejnoha z Brna (33:20) a příbramský Matěj Placatka (33:46).

Mezi juniorkami brala titul Adéla Koláčková z Olympu Brno v čase 36:46 před šumperskou Ivou Gieselovou (37:26) a Terezou Šedovou z Ústí nad Orlicí (39:00).

Petr Jelínek, foto¨: ČAS - Aleš Gräf, Martina Gräfová