přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. dubna 2021, 16:01

Zbývá 100 dní do Tokia

Za rovných 100 dní odstartují 32. Letní olympijské hry, které hostí japonská metropole Tokio. Při této příležitosti se uskutečnila online tisková konference, které se zúčastnily také atletky Zuzana Hejnová a Tereza Ďurdiaková.

Atletické soutěže v rámci olympiády v Tokiu odstartují 30. července a vyvrcholí 7. srpna. Momentálně už mají jistý start pod pěti kruhy dva čeští atleti. Jako prvnímu se to podařilo koulaři Tomáši Staňkovi, kterého v březnu doplnila chodkyně Tereza Ďurdiaková. Svěřenkyně trenéra Iva Pitáka příjemně překvapila, když se na olympijské hry kvalifikovala pouze po roce speciální chodecké přípravy. Na březnovém mítinku ve slovenských Dudincích ušla dvacetikilometrovou distanci za 1:30:52, čímž o osm vteřin pokořila ostrý kvalifikační limit a může se tak těšit na svou premiérovou účast na největším sportovním svátku. „Dostat se na olympijské hry pro mě bylo odmalička sportovním snem, který se mi teď splnil,“ uvedla. Na dotaz, zda by se nechala před hrami očkovat proti Covid, odpověděla: „Zvažuji to. Pokud by ta možnost byla, nechala bych se očkovat. Covidem jsem si prošla a moc se mi to nelíbilo, i když jsem nemusela do nemocnice. Olympijské hry jsou mým snem a bojím se, že pokud bych onemocněla, tak se ten sen rozplyne nebo nepodám takový výkon, jaký bych chtěla.“

Velmi blízko k účasti na olympijských hrách má také překážkářka Zuzana Hejnová, která se momentálně připravuje na tréninkovém kempu v Jihoafrické republice. „Po dlouhé době jsem šla trénink na překážkách a bylo to takové rozpačité, ale myslím, že se v přípravě ubíráme správným směrem. Nic nám tady neschází. V Africe máme být do konce dubna. Snad nepřijdou žádné komplikace po návratu. Možná, že ho i odložíme. Je tu teplo a ideální podmínky na trénink. Mrzí mě, když vidím, jak se dá vše kolem Covidu pojmout ve světě a u nás to takto nejde,“ povzdechla si.

Zuzana by ráda zahájila sezónu 19. května na Zlaté tretře v Ostravě a k tomu, aby mohla v Tokiu startovat, jí stačí potvrdit výkonnostní požadavek ČAS, který má hodnotu 57.95, což by jistě mělo být v jejích silách. Z roku 2019, kdy už bylo zahájeno kvalifikační období pro Tokio, hned několikrát suverénně pokořila ostrý kvalifikační limit 55.40. Nejlépe běžela na mítinku Diamantové ligy v Lausanne 54.11. V případě nečekaných komplikací jí nahrává také vysoké umístění ve světovém rankingu, přes který také vede cesta na hry. V tom momentálně figuruje na třetí pozici za dvojicí Američanek Sydney McLaughlinová a Dalilah Muhammadová.

Tokio by mělo být pro Hejnovou čtvrtou olympiádou. Na těch třech předešlých vždy dokázala postoupit do finále. V Pekingu 2008 doběhla sedmá. O čtyři roky později se v Londýně radovala z bronzu a na posledních hrách v Riu de Janeiru 2016 skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. „Jsem ráda, že se olympiáda bude vůbec konat, i když tam je ještě řada otazníků a čeká nás mnoho opatření. Určitě to pro mě bude jiná zkušenost. Zažila jsem už tři olympiády, ale tato bude určitě v mnoha ohledech zvláštní. Ráda bych navázala na své finálové účasti, to je můj hlavní cíl a vím, že to rozhodně nebude lehké,“ nastínila své olympijské ambice.

Na téma případného očkování je zdrženlivější než její reprezentační kolegyně. „Zatím o něm neuvažuji, a to hlavně proto, že přede mnou je spousta lidí, kteří ho potřebují víc. Myslím, že mám celkem dobrou imunitu. Dělala jsem si i test na protilátky a asi jsem si Covidem ještě ani neprošla. Stále cestuji, potkávám se se spoustou lidí a pořád držím,“ dodala.

Petr Jelínek

Vytisknout