přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. ledna 2018, 14:00

Zazáří hvězdy v Nehvizdech?

Kalendář mezinárodních mítinků na našem území se v průběhu letošní halové sezóny rozroste o další podnik. Dne 18. ledna se uskuteční první ročník závodu Hvězdy v Nehvizdech a těšit se můžeme na taková jména, jakou jsou Tomáš Staněk, Michaela Hrubá, Radek Juška nebo Ignisious Gaisah.

S myšlenkou nového mítinku nedaleko od Prahy přišel někdejší mistr republiky v desetiboji Tomáš Vojtek. „Po ukončení atletické kariéry jsem chvíli přemýšlel, kam budou směřovat mé kroky. Náhle se mi naskytla možnost začít trénovat atletiku v městysu Nehvizdy kousek od Prahy, kde vyrostla nová hala. Původně jsem chtěl uspořádat jen jednu či dvě disciplíny za účasti nejlepších českých atletů, ale díky dobrým kamarádským vztahům jsme schopni udělat, věřím, že i pěkný mezinárodní mítink, který si i s omezeným finančním rozpočtem snad najde své místo nejen v české atletické termínovce,“ sdělil své přání desetibojařský republikový šampion z roku 2015 a hlavní organizátor celé akce.

„Cílem akce je zviditelnění atletiky a sportu pro děti a mládež a také propagace sportu v městysu i kraji. Věřím, že když děti naživo a z bezprostřední blízkosti uvidí své sportovní idoly, tak jim to nedá a začnou se atletice věnovat. Současně bude probíhat i závod vozíčkářů, který bude mít pod taktovkou Martin Zach, na jehož spolek se bude vybírat, proto také není žádné vstupné,“ doplňuje.

Jeden z vrcholů mítinku se jistě odehraje v dálkařském sektoru, kde se chystá pikantní souboj mezi českým rekordmanem Radkem Juškou a Ignisiousem Gaisahem. Byl to totiž právě Nizozemec s ghanskými kořeny, který na mistrovství Evropy v Amsterdamu připravil Radka na poslední chvíli o bronzovou medaili. Náš reprezentant mu tak má jistě co vracet. „Nehvizdy budou mým prvním startem v letošní halové sezóně. Momentálně jsem na soustředění, kde už jdeme do kvality a je cítit trochu únava, ale vypadá to dobře. Na závod se moc těším, protože věřím, že bude na co se dívat. Navíc bych rád Gaisahovi vrátil porážku z Amsterdamu,“ uvedl český rekordman, finalista loňského mistrovství světa a držitel zlaté medaile z univerziády na Taiwanu. Gaisah však bude těžkým soupeřem. Ve svých čtyřiatřiceti letech má na svém kontě již řadu úspěchů. Ještě v ghanském reprezentačním dresu vybojoval na světovém šampionátu v Helsinkách 2005 stříbrnou medaili. O rok později se v Moskvě stal halovým mistrem světa. V témže roce pak ovládl Hry Commonwealthu a Africký šampionát. Od roku 2013 startuje v nizozemských barvách. Pro svou novou domovinu získal na HME 2013 v Göteborgu světové stříbro a v roce 2016 na ME v Amsterdamu již zmiňovaný bronz. Jeho absolutní osobní rekord má hodnotu 834 centimetrů. V hale pak umí 830.

Své slovo do pranice však budou chtít říct i další kvalitní soupeři. Jedním z nich je Lotyš Elvijs Misans, který se může chlubit osobním maximem 808 centimetrů. Mezi jeho největší úspěchy patří čtvrté místo na loňském HME v Bělehradě, kterého však dosáhl v trojskoku, a osmá příčka v dálce na HME v Göteborgu 2013. Jen těsně pod osmi metry (795) má osobák Fin Kristian Bäck, jenž na ME v Amsterdamu skončil hned za Juškou na pátém místě. Ve výčtu favoritů nesmíme zapomenout ani na šestinásobného estonského dálkařského šampiona Henrika Kutberga, který disponuje dosavadním kariérním maximem 780 centimetrů.

Velkým lákadlem by mělo být i koulařské klání, do něhož by měl zasáhnout český rekordman, stříbrný medailista z HME v Bělehradě a čtvrtý ze světového šampionátu v Londýně Tomáš Staněk. Doplnit by ho měl dvojnásobný bronzový medailista z halových evropských mistrovství v Göteborgu 2013 a Praze 2015 a tréninkový parťák Ladislav Prášil. Své síly se specialisty poměří i vícebojař Adam Sebastian Helcelet. Pro stříbrného medailistu z ME v Amsterdamu a držitele bronzového cenného kovu z HME v Bělehradě to bude první start po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech. „Na závod se moc těším. Jelikož se z Tenerife vracíme až 12. ledna, budu v Nehvizdech startovat pouze v kouli. Věřím, že to bude dobrý test před mezistátním utkáním ve vícebojích,“ uvedl.

Velmi rušno bude ve výškařském sektoru. V závodě žen se můžeme těšit na loňskou juniorskou mistryni Evropy Michaelu Hrubou. „Bude to pro mě druhý letošní start. Ten první absolvuji na akademickém mistrovství ČR. Do Nehvizd se moc těším, uvidíme, jaký výkon v úvodu sezóny předvedu,“ nechala se slyšet. Hlavní zahraniční soupeřkou by jí měla být Běloruska Karina Tarandaová, která na MEJ v Grossetu skončila hned za Hrubou na stříbrné příčce. Její osobní rekord má hodnotu 189 centimetrů. Kvalitní sestavu mladých závodnic doplní i pátá z téhož šampionátu Lada Pejchalová. Ta má ještě o centimetr lepší osobák než Běloruska. Startovat by měla i naše úspěšná vícebojařka Eliška Klučinová.

V mužské výšce bude hlavní českou nadějí bronzový medailista z olympijských her v Aténách, dlouholetý úspěšný reprezentant a matador své disciplíny Jaroslav Bába. Cestu za prvenstvím mu bude chtít znepříjemnit Ital Christian Falicchi, jenž loni získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti a vylepšil si osobák na 225 centimetrů. Ještě lepší kariérní maximum má Slovák Matúš Bubeník, stříbrný medailista z univerziády v Kwangdžu 2015 a pátý z HME v Bělehradě 2017. Pětinásobný slovenský šampion je tradičním soupeřem Jaroslava Báby. Černým koněm by pak mohl být Brit Mike Edwards, který již v České republice závodil. Dvakrát startoval v Hustopečích, tam si také skočil v roce 2014 svůj halový osobák 222 centimetrů. Pod otevřeným nebem umí dokonce 225 centimetrů. 

Petr Jelínek

Vytisknout