Zátopek mezi legendami dle AW

pondělí 9. listopadu 2020
Prestižní britský magazín Athletics Weekly letos slaví 75. výročí svého vzniku, a tak kromě tradičních anket o nejlepší atlety světa a Velké Británie, bude letos vyhlašovat, také největší legendy královny sportu od roku 1945 do současnosti. Mezi nominovanými je také náš Emil Zátopek.

Emil Zátopek

Emil Zátopek si vysloužil nominaci svými výjimečnými výkony, které předváděl zejména na přelomu 40. a 50. let. Na nejrůznějších tratích celkem třináctkrát vylepšil světový rekord. Jedinečného běžeckého hattricku dosáhl na olympijských hrách v Helsinkách 1952, kdy se mu podařilo doběhnout pro zlato na tratích 5000, 10 000 metrů a v maratonu. Ten přitom běžel v Helsinkách poprvé v životě. Žádnému jinému běžci se takový úspěch už nepodařil. K tomu získal ještě Zátopek zlato na desítce a stříbro na pětce při olympijských hrách v Londýně o čtyři roky dříve. Třikrát se stal mistrem Evropy.

Haile Gebrselassie

Další běžeckou legendou v této elitní společnosti je Etiopan Haile Gebrselassie. Drobný běžec z této východoafrické běžecké velmoci překonal světové rekordy na několika distancích dokonce sedmadvacetkrát. Je dvojnásobným olympijským vítězem na trati 10 000 metrů. Čtyřikrát v řadě se stal na této distanci světovým šampionem. Stejný počet titulů má také z halových mistrovsví světa.

Usain Bolt

Mezi nominovanými nemůže chybět ani hvězdný Jamajčan Usain Bolt. Atletická ikona druhé dekády tohoto století posbírala celkem osm zlatých olympijských cenných kovů. Na třech olympiádách po sobě získal tolik ceněný sprinterský double na stovce a dvoustovce. Jedenáctkrát vystoupal na nejvyšší stupínek při světových šampionátech. Na MS v Berlíně ozdobil své triumfy dosud platnými světovými rekordy na stovce (9.58) i na dvoustovce (19.19). Světový rekord 36.84 drží také s jamajskou štafetou na 4x100 metrů.

Edwin Moses

Američan Edwin Moses zářil na trati 400 metrů překážek, kde držel téměř deset let ve světovém měřítku absolutní neporazitelnost. Vyhrál 122 závodů v řadě. Za tu dobu dokázal čtyřikrát překonat světový rekord a s časem 47.02 je i dnes na pátém místě historických světových tabulek. Moses je dvojnásobným olympijským vítězem i mistrem světa.

Al Oerter

Také vrhy mají svého zástupce. Americký diskař Al Oerter je skutečnou diskařskou legendou. Získal totiž zlatou medaili na čtyřech po sobě jdoucích olympijských hrách. Svou sérii zahájil na OH v Melbourne 1956 a ukončil při olympiádě v Mexiku 1968. Pouze on a jeho krajan Carl Lewis dokázali v jedné disciplíně získat čtyři olympijská zlata v řadě.

Fanny Blankers-Koenová

Nizozemská univerzální atletka Fanny Blenkers – Koenová zažila své největší úspěchy až po třicátém roku svého věku jako matka dvou dětí. V poválečném období byla držitelkou pěti světových rekordů na stovce, osmdesátce překážek, dálce, výšce i pětiboji. Z olympijských her v Londýně 1948 si odvezla čtyři zlaté medaile ze stovky, dvoustovky, osmdesátky překážek a štafety na 4x100 metrů. Byla pětinásobnou mistryní Evropy ve čtyřech různých disciplínách.

Irena Szewinská

Polská sprinterka Irena Szewinská získala za svou kariéru 7 medailí z olympijských her. Třikrát se jednalo o tu nejcennější. Zdatně kombinovala všechny hladké sprinty od stovky po čtvrtku. Dvakrát překonala světový rekord na stovce, čtyřikrát na dvoustovce a třikrát na čtvrtce. K tomu byla také vynikající dálkařkou. I z této disciplíny má olympijskou medaili i titul mistryně Evropy. Těch získala celkem pět.

Jackie Joyner-Kerseyová

Nejspíš vůbec nejuniverzálnější atletkou historie byla americká vícebojařka Jackie Joyner – Kerseyová. Nejvíce zářila právě v sedmiboji, kde je autorkou vůbec jednoho z nejkvalitnějších a nejobtížněji dosažitelných světových rekordů, když při svém triumfu na olympijských hrách v Soulu 1988 posbírala neskutečných 7291 bodů. Na stejných hrách brala ještě zlato v dálkařském sektoru. Sedmibojařský olympijský triumf pak obhájila o čtyři roky později na hrách v Barceloně. Celkem si pověsila na krk šest olympijských medailí. Je také dvojnásobnou mistryní světa v sedmiboji i dálce. Patří jí šest nejlepších sedmibojařských výkonů historie. Všechny jsou přes sedm tisíc bodů. S výkonem 749 centimetrů je druhou ženou historických světových tabulek ve skoku dalekém.

Tirunesh Dibabaová

Etiopská běžkyně Tirunesh Dibabaová získala běžeckou double na tratích 5000 a 10 000 metrů při olympijských hrách v Pekingu 2008. O čtyři roky později vyhrála olympijskou desítku i v Londýně. K tomu má z OH ještě tři bronzové medaile. Z titulu mistryně světa se radovala pětkrát. Až do letošního roku byla držitelkou světového rekordu na trati 5000 metrů. Teprve před několika týdny ji překonala krajanka Letesenbet Gideyová.

Shelly-Ann Fraser-Pryceová

Jamajský sprint má své zastoupení i v ženské kategorii. Shelly-Ann Fraser-Pryceová je šestinásobnou olympijskou medailistkou. Dvakrát brala zlato na stovce při hrách v Pekingu 2008 a Londýně 2012. Devětkrát se stala mistryní světa na tratích 100, 200 a 4x100 metrů. Na stovce je čtyřnásobnou světovou šampionkou. Z MS v Moskvě 2013 si odvezla hned tři zlaté medaile. Jednou také ovládla halové mistrovství světa na šedesátce. Bylo tomu tak na šampionátu v Sopotech 2014. Na stovce je s časem 10.70 čtvrtou nejrychlejší ženou historie.