přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. listopadu 2021, 08:56

Zapletalová slovenskou atletickou královnou

Zatímco český Atlet roku proběhne až zítra, Slovensko už zná svou královnu uplynulé sezóny. Stala se jí čtvrtkařka překážkářka Emma Zapletalová.

Slovenský Atlet roku má za sebou jubilejní třicátý ročník. Po devíti letech usedla na atletický trůn našich východních sousedů žena, a to Emma Zapletalová, která tak narušila dominanci dvojice Matej Tóth a Ján Volko, kteří letos obsadili další dvě pomyslné medailové pozice. Zapletalová je teprve čtvrtou ženou, která ovládla tuto anketu. Navázala tak na kladivářku Martinu Hrašnovou, trojskokanku Danu Velďákovou a běžkyni Lucii Hrivnak Klocovou. „Tušila jsem, že bude souboj o prvenství velmi těsný. Vítězstvím jsem si vůbec nebyla jistá, protože ve hře byli i Maťo Tóth a Jano Volko, kteří také dosáhli pěkných výsledků. Triumf mě proto velmi těší. Jsem ráda, že se mi podařilo v hlasování uspět. I když jsou pro mě vždy nejdůležitější výsledky na dráze, ocenění Atleta roku 2021 si velmi vážím. Je to pěkná tečka za úspěšnou sezónou,“ řekla.

Emma Zapletalová má za sebou vskutku jedinečný rok. Na mistrovství Evropy do 23 let v estonském Tallinnu jasně dominovala na trati 400 metrů překážek v novém rekordu šampionátu a také národním historickém maximu 54.28. Dokázala se také kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, kde se jí díky jejímu druhému nejlepším kariérnímu času 55.00 podařilo postoupit do semifinále. Dvakrát také startovala na mítincích Diamantové ligy.

Druhou příčku obsadil v anketě sprinter Ján Volko. Ten se v minulosti radoval z ocenění pro nejlepšího slovenského atleta dvakrát, a to v letech 2017 a 2019. V tomto roce dokázal v polské Toruni zkompletovat medailovou sbírku z halových evropských šampionátů, když si dosprintoval pro bronz a navázal tak na zlato z roku 2019 a stříbro ze sezóny 2017. Nechyběl ani na olympijských hrách v Tokiu, kde skončila jeho cesta na stovce i dvoustovce v rozběhu.

Třetí skončil rekordman ankety chodec Matej Tóth. Ten byl oceněn nejúspěšnějším slovenským atletem roku již sedmkrát. Naposledy tomu tak bylo v loňském roce. Obhájce olympijského titulu z her v Riu de Janeiru letos svými starty šetřil. V Tokiu pak na svůj pět let starý triumf nenavázal, když došel do cíle na čtrnácté příčce. Přesto se jednalo o jeden z nejlepších výsledků slovenské atletiky při olympijském svátku v japonské metropoli.

Zapletalová byla též vyhlášená nejlepší mládežnickou atletkou roku před dvojnásobnou finalistkou juniorského mistrovství světa v Nairobi Viktorii Forster, která se dočkala prvenství jako objev roku. Ocenění trenéra roku obhájil trenér Zapletalové Peter Žňava.

V rámci slavnostního večera se se svou bohatou kariérou rozloučilo také trio dlouholetých reprezentačních opor Matej Tóth, Iveta Putalová a Lucia Vadlejch.

Petr Jelínek, foto: Zuzana Trojáková

Vytisknout