přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2021, 08:59

Zango doskákal na halový WR

Hugues Fabrice Zango se stal halovým světovým rekordmanem v trojskoku, když na mítinku v Aubiére vylepšil hodnotu historického světového maxima pod střechou na 18.07.

Sedmadvacetiletý reprezentant západoafrického státu Burkina Faso je bronzovým medailistou z mistroství světa v katarském Dauhá 2019, kde si tento kov zajistil dosud platným venkovním osobním rekordem 17.66. Už následující halové sezóně se zlepšil na 17.77, což byla hodnota nového afrického halového rekordu.

Zango se připravuje ve Francii pod vedením někdejšího trojskokanského světového šampiona Teddyho Tamgha a opět ukázal, že se mu na francouzské půdě daří. V Aubiére absolvoval svůj první letošní start. Cestu za historickým momentem zahájil přešlapem, následně zapsal 17.33 a poté se dokázal postupně zlepšovat na 17.60 a 17.70, což už bylo jen sedm centimetrů za jeho africkým rekordem. To nejlepší si ovšem nechal do závěrečné série, kdy doskákal až na 18.07, což byla hodnota nového halového světového rekordu. Předešlý rekordní zápis právě svého kouče Teddyho Tamgha z vítězného HME v Paříži 2011 vylepšil o 15 centimetrů a stal se vůbec prvním trojskokanem, jenž v hale překonal osmnáctimetrovou hranici. Celkově i s venkovními výkony je pak sedmým, kterému se tuto metu podařilo zdolat.

Hugues Fabrice Zango je také prvním Afričanem, který vytvořil světový rekord napříč všemi skokanskými disciplínami. Zároveň je také prvním atletem z Burkiny Faso, jenž se stal držitelem historického světového maxima.

 

Petr Jelínek

Vytisknout