přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. srpna 2021, 18:32

Záleský vyrovnal NR na stovce

Sprinter Dominik Záleský zaběhl na mítinku ve Zlíně stovku za 10.16, čímž vyrovnal národní rekord Jana Veleby a Zdeňka Stromšíka. Nejen ve Zlíně, ale i na zahraničních mítincích se dařilo také dalším českým atletům.

Český rekord v nejkratším sprintu na 100 metrů má po sobotním mítinku ve Zlíně už tři držitele. Dominik Záleský totiž na stejné dráze, kde před několika týdny získal titul domácího šampiona, prolétl stovku za 10.16, čímž vyrovnal národní historické maximum, které měli do té doby ve spoludržení jeho trenér Jan Veleba a Zdeněk Stromšík. Dva roky starý osobní rekord z MČR v Brně, kde shodou okolností právě Veleba zaběhl český rekord, Záleský srazil o osm setin. „Byly to mé první závody po měsíci a půl, takže jsem nevěděl, jak na tom budu. Když jsem věděl, že Velimu utíkám, tak jsem do toho šel až do konce a byl v cíli překvapen, jaký z toho byl čas. Jsem nesmírně šťastný. Nečekal jsem to. Ve Zlíně panovaly ideální podmínky pro sprintery, takže se vše sešlo a byl z toho super běh,“ zhodnotil své vystoupení. Veleba tentokrát svému svěřenci podlehl, když byl při svém prvním startu po zranění druhý za 10.34. Jako trenér musel být ovšem maximálně spokojen. Také Matyáš Koška, který se připravuje pod jeho vedením si vylepšil osobák na 10.60 a byl třetí.

Letošní nejlepší český výkon byl k vidění v závodě mužů na 400 metrů a obstaral ho Patrik Šorm, který si zaběhl nový osobní rekord 46.06. Kariérní maximum z Lince 2018 si posunul o sedm setin. Druhý byl další z členů štafety, která nás reprezentovala na olympijských hrách Michal Desenský. Tomu časomíra naměřila 46.74. Čtvrtku žen vyhrála Tereza Jonášová za 55.08.

Na dvoustovce mužů proběhl další z tradičních soubojů mezi Janem Jirkou a Jánem Volkem. Tentokrát byl rychlejší český rekordman než ten slovenský, když Jirka závod ovládl v čase 20.90. Volko proběhl cílem o jedenáct setin později (21.01). Na stovce i dvoustovce žen bylo pořadí na prvních třech místech stejné. Že se jí na zlínské dráze daří, potvrdila Jana Slaninová. Stovku vyhrála v čase 11.68 a sprinterský double dokonala na dvoustovce za 23.77. Natálie Kožuškaničová byla v obou disciplínách druhá (11.71 a 23.95) a Nikoleta Jíchová doběhla třetí (11.91 a 24.03).

V diskařském kruhu dominoval Kolumbijec Mauricio Ortega, když poslal svůj disk do vzdálenosti 61.99. Druhý byl další olympionik desetibojař Jiří Sýkora za 50.41. Dálkařská prvenství brali Dan Kováč (731) a Jana Novotná (615). Výškařský primát bral Ondřej Vodák (205). Na stovce překážek byla nejrychlejší Lucie Čuda Koudelová (13.55). Nejdelší mužský oštěpařský pokus 68.47 patřil Martinu Konečnému. Trojskok vyhrál Polák Adrian Swiderski (16.47).

Mezuliáníková atakovala Formanovou

Olympijskou formu si přivezla na mítink do rakouského Andorfu Diana Mezuliáníková. V závodě na 1000 metrů totiž přímo deklasovala zbytek startovního pole a jasně zvítězila v novém osobním rekordu 2:35.84, čímž zaostala jen 78 setin za historickým národním maximem Ludmily Formanové z roku 1999. Českého vítěze měla i stejná disciplína mužů a byl jím v čase 2:26.37 Marek Kalous.

Markéta Štolová byla na stovce překážek dvakrát druhá a vždy v totožném čase, když jí časomíra ukázala 13.26, a to je pouhou setinu za jejím osobákem. V obou bězích jí byla přemožitelkou domácí Beate Schrottová. Rychlejší z jejích časů měl hodnotu 13.12.

Úspěšný sprinterský dvojboj absolvoval Tomáš Němejc. Na stovce se mohl radovat z nového osobního rekordu 10.46 a následně zaběhl kvalitní dvoustovku za 20.75. Zde byl rychlejší pouze někdejší světový šampion Ramil Guliyev z Turecka (20.47). Finále sprintu na 100 metrů už bylo bez účasti našeho reprezentanta a děly se v něm velké věci. Vítězný Keňan Ferdinand Omurwa výrazně vylepšil vlastní národní rekord až na 9.86, a to je jen dvě setiny za kontinentálním rekordem Jihoafričana Akaniho Simbineho z letošní sezóny.

Česká prvenství si připsali ještě oštěpařka Nikola Tabačková za 54.65 a čtvrtkařka Jana Slavíková v novém osobáku 55.00. Hned za ní finišovala členka zlaté štafety na ME do 23 let v Tallinnu Barbora Veselá (55.22).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout