přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2023, 18:53

Žákovský mistrák s dvěma jeho rekordy

Víkend patřil nejen vrcholné evropské atletice, ale také mladým českým nadějím. Republikový šampionát žactva v Ostravě nabídl dva rekordy této akce, třem atletům se podařilo získat mistrovský double. A to není zdaleka vše.

Ozdobou šampionátu byla třístovka v podání Terezy Markové. Žákyně z AC Turnov, která měla v kapse bronz ze sobotní šedesátky, na dlouhém sprintu v neděli naprosto dominovala. Osobním rekordem 39.35 svěřenkyně Filipa Horkého o 14 setin navíc překonala rekord šampionátu, který před čtyřmi lety vytvořila Anna Cagašová. Kvalitní čas zaběhla i stříbrná Eliška Lacková z Nehvizd, která se zlepšila na 40.41.

Rekord mistrovství padl také na trojce žákyň, nutno podotknout, že tuto trať běžela děvčata loni na MČR poprvé. Držitelka rekordu je staronová, Monika Železníková z Uherského Hradiště časem 10:43.44 vlastní výkon vylepšila o necelé čtyři vteřiny, když soupeřky předčila o 9 s a víc. Suverénní výkon mezi chlapci předvedl Ondřej Špiroch ze Stříbra, který vyhrál za 9:30.50. Všichni od druhého do osmého místa si zaběhli osobáky.

Třikrát double

Adam Slavíček z BYAC Brno přijel do Ostravy s výkonem na šedesátce 7.31, ve dvou sobotních bězích se celkem posunul o 15 setin a za finálových 7.16 (9 setin za rekordem šampionátu) bral mistrovský titul. V neděli pak ovládl i stopadesátku a rovněž zde si výrazně vylepšil osobní rekord, když srazil celkem 31 setin a triumfoval za 17.17. Dvě stříbrné medaile za Slavíčkem díky dvěma osobákům vybojoval David Vojíř z Chebu, který zaběhl 7.28 a 17.30.

Mistrovský double se podařil i mezi děvčaty na 60 a 150 m. Na kratším sprintu Rozálie Nápravníková z Atletiky Benešov zahajovala dvoukolovou soutěž s časem 7.75 a na cestě za zlatem ukrojila 12 setin na 7.63 (také ona 0,09 s od rekordu MČR). Na delším sprintu se zlepšila dokonce o 55 setin, když finále prolétla za 18.50 a jasně předčila Kristýnu Záhořovou (18.79). Na šedesátce se za Nápravníkovou braly stříbro i bronz za 7.73, o tři tisíciny byla rychlejší zlínská Ella Pohunková než turnovská Tereza Marková.

Další výraznou postavou byla Aneta Marková z AC Turnov (dvojče již zmíněné Terezy). Ta vstupovala do sobotního finále 60 m překážek až s pátým časem, ale zásluhou zlepšení o 18 setin v pravou chvíli na 8.71 zvítězila. V neděli si pak vylepšila dálkařský osobák o 12 cm na 571 a také zkompletovala dva tituly. Na překážkách Markové nejlépe sekundovala o čtyři setiny zpět a rovněž v OR zlínská Markéta Sedlářová (8.75).

Další dění na dráze…

Ve štafetě žákyň na 4x200 m se ocitl v ohrožení rekord šampionátu. Sestava z Atletiky Líbeznice Pischnothová, Baumrukrová, Veselá, Kundrátová totiž zaběhla společnými silami čtyři okruhy za 1:43.14, tedy 32 setin od stávajícího maxima. Kvalitní výkon 1:43.67 dala dohromady i stříbrná, téměř domácí čtveřice z Poruby. Mezi žáky bylo k rekordu MČR o poznání dál, titul si odvezli reprezentanti Škody Plzeň za 1:37.00.

Na patnáctistovce předvedli žáci i žákyně plejádu osobních rekordů. Mezi chlapci si titul vysloužil díky silnému závěru Jakub Pietrula z ASK Dipoli a u jeho výsledku svítí PB a čas 4:23.26. To vítězka mezi děvčaty Emma Zajícová ze Sokola Opava si sice osobák nezlepšila, zůstala od něj výkonem 4:50.50 půl vteřinu, ale zase jej absolvovala stylem start-cíl.

Jediná setina rozhodla o šampionovi na osmistovce. Po celou trať vedoucí Matyáš Kocman z Lokomotivy Břeclav uhájil prvenství před Jiřím Milerem z Mladé Boleslavi, oba si časy 2:02.97 a 2:02.98 vylepšili osobní rekordy, a za nimi také čtyři další finalisté. Naopak mezi děvčaty se radovala díky silnějšímu finiši Ema Fialová z Moravské Slavie Brno za 2:18.20, Kristýně Radvanové z brněnské Univerzity, která udávala tempo, zůstalo stříbro (2:19.29).

Titul na 60 m překážek mezi žáky vybojoval díky vyrovnanému osobáku 8.42 Jiří Vacek z Ústí nad Orlicí. Ke zlatu přidal ještě stříbro na třístovce, kde si své maximum zlepšil na 37.69. Jeho jediným přemožitelem byl Adam Novák ze Sokola Plzeň-Petřín ve vyrovnaném osobním rekordu 37.20.

…a v sektorech

Ve výšce si titul vysloužila Anna Hrbáčková z AK Hošťálkovice, když se jako jediná přenesla přes 167 cm, tři pokusy na osobním rekordu (i šampionátu) 175 už nebyly úspěšné. Podobně se ke zlatu prosadil břeclavský Lukáš Drobilič, jenž zvládl 186 cm.

V koulařském sektoru se udílely nejcennější kovy za dominantní výkony. Tereza Kothánková z Klášterce nad Ohří předvedla s tříkilovým náčiním sice jen jeden daleký vrh, ale na nejbližší soupeřku stačilo 13.23 m o sedm decimetrů. Všemi měřenými pokusy by zvítězil Jaroslav Smělý z Lovosic, při tom nejdelším dolétla 4kg koule do vzdálenosti 16.86.

Mezi dálkaři se o 11 cm za šestimetrovou hranici dostal Lukáš Hník z Jilemnice a vysloužil si tím titul. V tyčce rekordmanka mistrovství Adéla Pannová z Vítkovic ani zdaleka neútočila na svůj loňský výkon. Protože 353 zdolala se stejným zápisem i Lucie Kermesová z Hošťálkovic a rozeskakování se nekonalo, zlato si odvezly obě. Mezi žáky stačilo Danielu Novotnému z LIAZu Jablonec k titulu 365 cm.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Martin Edlman

Vytisknout