Žákovské týmové tituly do Opavy a Edenu

neděle 3. října 2021
Na stadionu ve Vítkovicích proběhlo poslední ze série mistrovství České republiky družstev. V Ostravě se utkaly nejlepší týmy v kategorii žactva. Nejúspěšnější byli chlapci ze Sokolu Opava a děvčata ze Slavie Praha. Stýplařka Karolína Jarošová zaběhla nový národní rekord na trati 1500 metrů překážek.

Soutěž starších žáků byla v jasné režii atletů z TJ Sokol Opava, kteří jasně dominovali se ziskem 228.5 bodů. Souboj o další cenné kovy byl o poznání vyrovnanější. Nejlépe z něj vyšli stříbrní reprezentanti oddílu A. C. TEPO Kladno (137 bodů). Z bronzu se radovali atleti z ŠAK Pardubice (131.5 bodů). Klání dívek bylo poměrně napínavé až do samotného konce. Zlaté medaile si na krk pověsily atletky z ASK Slavia Praha, které posbíraly celkem 126 bodů. O pět bodů méně (121) poskládala děvčata z TJ Sokol Kolín a na bronzový úspěchy svých kolegů navázaly závodnice z ŠAK Pardubice (119.5 bodů).

K vidění byl také jeden žákovský národní rekord. Slávistická Karolína Jarošová je čerstvou mistryní republiky na hladké patnáctistovce a ve Vítkovicích ukázala, že si umí skvěle poradit i s překážkovou patnáctkou, když se stala vůbec první žákyní, která dokázala stlačit svůj čas na trati 1500 metrů překážek pod pět minut. Konkrétně proběhla cílem v čase 4:54.42, čímž ukrojila více než šest vteřin z dosavadního rekordního zápisu Barbory Bystřičanové, která při svém triumfu na MČR v Mladé Boleslavi zaznamenala 5:00.86. V Ostravě se musela spokojit s druhým místem za 5:10.92. Karolína Jarošová si střihla velmi zajímavou a netradiční kombinaci disciplín, když svému oddílu pomohla k celkovému primátu také sedmým místem v tyči, kde si skočila osobák 250 centimetrů. V této disciplíně dominovala Adéla Solárová z Dukly za 330.

Jedinou setinu za vlastním žákovským národním rekordem z mistrovství České republiky v Mladé Boleslavi zaostal časem 12.61 porubský Matyáš Zach. Ten neměl v závodě vážnějšího soupeře, když svým nejbližším rivalům nadělil více než třičtvrtě vteřiny. Sprinterskou královnou soutěžního dne byla Alžběta Machová z Dukly Praha, která vyhrála šedesátku (7.88) i stopadesátku (18.61). Dvou individuálních triumfů dosáhla také Alexandra Kollarovičová, když brala plný bodový zisk v kladivu (46.99) a kouli (11.40). Oba překážkové sprinty pak patřily kolínské Amálii Schederové, která nejpve ovládla stovku s ploty (14.31) a následně i dvojnásobnou trať (29.40).