Žákovské mistráky s národními rekordy

neděle 20. září 2020
V Třinci se uskutečnilo mistrovství České republiky žáků a žákyň na dráze. O jeho nejvýraznější počin se postarala na trati 1500 metrů překážek Barbora Bystřičanová, která zaběhla nový národní rekord této kategorie. Klubové české historické maximum zaběhla štafeta na 4x60 metrů dívek z Kopřivnice

Reprezentantka atletické oddílu z Frýdku-Místku Barbora Bystřičanová v závodě jasně zvítězila v čase 5:03.64. Mohla se tak radovat nejen ze zisku zlaté medaile, ale také z překonání národního historického žákovského maxima. Z osmnáct let starého rekordního zápisu Lucie Křížové ubrala téměř šest vteřin. Rekord mistrovství Šárky Somrové z loňského roku pak vylepšila dokonce o více než 15 vteřin. Čas Somrové by s přehledem překonaly také stříbrná Kateřina Brdičková z Dukly Praha (5:09.02) i bronzová Ema Klimentová ze Šternberka (5:14.17).

Klubový národní rekord padl ve štafetě dívek na 4 x 60 metrů a jeho novými držitelkami se staly reprezentantky Atletického klubu Emila Zátopka v Kopřivnici. Sestava Tkáčová, Pešlová, Bělunková a Feilhauerová zaběhla čas 29.34, čímž zlepšila dva roky starý rekord sprinterek z Liazu Jablonec o pět setin.

Celkem čtyři atleti si z Třince odvezli hned dvě individuální zlaté medaile. Opavský Martin Grulich vyhrál nejprve kladivo za 57.92 a následně nenašel přemožitele ani v disku za 53.31. Dívčím hodům a vrhům kralovala olomoucká Martina Mazurová. Ta získala tituly v diskařském (42.54) i koulařském kruhu (14.64).

Ceněný sprinterský double získala na tratích 60 a 150 metrů Veronika Jakusidisová. Atletka z Blanska byla v sobotu nejrychlejší na šedesátce v čase 7.70. V neděli pak opanovala i finále stopadesátky výkonem 18.20. David Kovář z atletického klubu BYAC Brno zase ukázal, že si umí parádně poradit s hladkými i překážkovými sprinty, když získal zlato na šedesátce (7.09) i na dvoustovce překážek (25.23).

Rekord mistrovství se otřásal při finále závodu na 800 metrů dívek. Vítězná Pavla Kumstátová totiž zaostala časem 2:13.21 za historickým maximem šampionátu Pavly Štoudkové jen o dvě setiny. Příliš nezaostaly ani další medailistky Adéla Holubová z Českých Budějovic (2:13.70) a Eliška Koletová z Pardubic (2:14.36).

Kvalitních výkonů dosáhli i někteří další šampioni. Viktorie Ondrová z Olympu Praha vyhrála dle očekávání tyčku za 350 centimetrů. Táborská Lurdes Gloria Manuelová ovládla třístovku za 39.43. Valerie Dzurová z Plzně byla nejrychlejší na dvoustovce překážek v čase 28.06. V dálkařském sektoru dominovala Kateřina Čermáková z TJ Sokol Plzeň-Petřín za 576 centimetrů.