Žákovská republika: rekord Semecké, Röderův hattrick

neděle 22. září 2013
V pražském Edenu se uskutečnil 48. ročník mistrovství republiky žáků a žákyň na dráze. Hlavní pozornost na sebe strhli Tereza Semecká svým národním rekordem na 200 m př. a Adam Röder zlatým trojlístkem z individuálních disciplín.

Tereza Semecká z Dukly Praha se blýskla už první den soutěží dvěma rychlými, i když mírně větrnými časy 14.08, díky kterým opanovala stovku překážek. V neděli pak své vystoupení v Edenu korunovala národním maximem 28.06 (v +0.7) na dvojnásobné trati, jímž o 12 setin vylepšila čtyři roky starý čas Lucie Koudelové. Jedná se o druhý žákovský rekord v letošní sezoně pod otevřeným nebem po výškařském Michaely Hrubé z olympiády dětí a mládeže v Uherském Hradišti.

Další výraznou postavou šampionátu byl olomoucký rychlík Adam Röder, který k sobotnímu prvenství na šedesátce (7.12) přidal v neděli další dva triumfy, a to na stopadesátce (16.76) a v dálce (6.63). Jen o málo horší skóre si pak z MČR odvezl zlínský Petr Pleva, který ovládl disk (55.74) a kouli (15.53) a ve skoku o tyči obsadil po výkonu 410 cm druhé místo za jabloneckým Danem Bártou (4.25). Dvě individuální zlata získala i sprinterka z Uherského Hradiště Kateřina Vávrová, když vyhrála šedesátku (7.67) a stopadesátku (18.30).

Rekord šampionátu překonal na půlce Vojtěch Mlynář z Ústí nad Orlicí, když časem 1:58.51 vymazal dvě desetiletí starý výkon Karla Hamerníka. Další maximum závodu přidal na dvoustovce překážek Jan Kisiala z pořádající pražské Slavie, výkonem 25.58 předčil dosud vládnoucí čas Tomáše Homoly z roku 2010 o dvě setiny. Ke kvalitě finále přitom přispěli i oba zbývající medailisté, (již zmíněný) jablonecký Bárta a Pavel Prchal z Bíliny, kteří se rovněž dostali pod 26 sekund. K obměně v historických tabulkách závodu došlo i v tyči dívek, a to zásluhou především Nikoly Pöschlové z Kladna a jejích 345 cm, dosavadní maximum Anny Cílkové přečila díky 340 cm i druhá Amálie Švábíková ze Slávie. Blízko, konkrétně centimetr od rekordu, byla již výše zmíněná výškařka Michaela Hrubá z JAC Brno, její spanilá jízda soutěží tentokrát skončila na176 cm. A ještě jeden indviduální výkon vypíchněme – je jím 587 cm (-1.5) Jany Novotné z JAC Brno.

Poprvé v historii se na šampionátu běžely žákovské štafety na 4x300 m (místo dosavadních 3x300 m). Premiérovými mistry se stali atleti Sokola České Budějovice díky času 2:31.97 a závodnice Kyjova (2:51.95). Obdobné platí i pro oštěp dívek, kde se nově hází náčiním o hmotnosti 500 g - jím se výkonem 50.57 prosadila Nikol Tabačková z Poruby.