přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2020, 12:10

Zahraniční světové výkony roku

Atletická sezóna se pomalu rozjíždí na stále více místech. Padala tak řada nejlepších světových výkonů. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě královny sportu v uplynulých dnech událo.

Montverde

Hned ve dvou disciplínách se ve floridském Montverde dostala do čela letošních statistik Shaunae Miller-Uibová. Reprezentantka Baham nejprve zvítězila v závodě na 400 metrů v čase 50.52. Následně pak byla nejrychlejší i na poloviční trati. Dvoustovku prolétla za 22.61. O letošní nejrychlejší stovku se postarala časem 11.05 Američanka Shakari Richardsonová. Na stejné trati mužů se v rozbězích blýskli časy pod deset sekund Noah Lyles (9.93) a Justin Gatlin (9.99). Oběma bohužel foukal až příliš silný vítr do zad o hodnotě 4 metry za sekundu. Nejlepší regulérní výkon zaznamenal v rozbězích další sprinter ze Spojených států Trayvon Brommel, jenž zaběhl svůj nejlepší čas od roku 2016 10.04 a zařadil se na druhé místo letošních tabulek za Jihoafričana Akani Simbineho, který nadále zůstává jediným sprinterem, jemuž se podařilo v tomto roce pokořit desetivteřinovou hranici. Ani jeden ze zmiňovaných borců však nestartoval ve finále, čehož využil k triumfu Kenny Bednarek (10.14). Ten si svůj druhý primát připsal na dvoustovce, kde se časem 20.06 vyhoupl do čela průběžných světových tabulek.

Na hladké čtvrtce svedli zajímavý souboj britský evropský šampion Matthew Hudson-Smith (45.55) a Kolumbijec Alejandro Perlaza (45.56). Třetí byl někdejší olympijský šampion Američan LaShawn Merritt (45.98). Svou formu testoval také čtyřnásobný mistr světa v trojskoku Christian Taylor, který byl v soutěži sám a jeho nejdelší pokus měřil 16.75.

Alachua

Na Floridě ještě chvilku zůstaneme. V Alachue padly letošní nejlepší světové výkony na trati 300 metrů. V kategorii mužů se o něj postaral mistr světa z Baham Steven Gardiner, když proběhl cílem v čase 31.83 a o dvanáct setin tak vylepšil vlastní národní rekord, který minulý týden sebral svému krajanovi Chrisi Brownovi. Mezi ženami se dostala do čela letošních světových tabulek trochu překvapivě Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová. Její specializací je stovka překážek, ale ukázala, že umí velmi rychlé časy i na delších sprintech. Výkon 36.12 je zároveň také novým historickým národním maximem její domoviny.

Portland

Výčet špičkových zámořských výkonů zakončujeme v Portlandu, kde si úřadující světový šampion v běhu na 800 metrů Američan Donovan Brazier odskočil z půlky na patnáctistovku a byl z toho letošní nejlepší světový výkon a Brazierův osobní rekord 3:35.85.

Rieti

Jediným českým zástupcem na zahraničních mítincích byl o víkendu sprinter Jan Veleba. Spoludržitel českého rekordu na stovce startoval v italském Rieti, kde se utkal například i s domácí hvězdou Fellipem Tortem. Vítěz byl však jiný. Nejrychlejší nohy měl Brit Sean Safo-Antwi, když vyhrál v čase 10.29. Tortu byl druhý za 10.31. Veleba bral ve finále čtvrté místo v čase 10.50. Rychlejší čas předvedl v rozběhu, kde mu časomíra ukázala 10.43.

Také v Rieti bylo k vidění jedno světové maximum této sezóny. Na stodesítce překážek ho zaběhl časem 13.44 Brit Andy Pozzi. Další italská atletická ikona výškař Gianmarco Tamberi skočil 227 centimetrů.

Lucern

Ve švýcarském Lucernu se stal letošním nejrychlejším čtvrtkařem překážkářem Němec Constantin Preis, když si s tratí poradil v čase 49.49. Z domácích reprezentantů se nejlépe dařilo Jasonovi Josephovi. Mistr Evropy do 22 let z loňského roku na stodesítce překážek zaběhl čas 13.47 a v tabulkách se zařadil na druhé místo za Pozziho. Kvalitní výkon 64.10 zaznamenala německá oštěpařka Christin Hussongová.

Göteborg

V Göteborgu absolvoval svůj další letošní start halový světový rekordman Armand Duplantis, kterému se podařilo posunout hodnotu nejlepšího světového výkonu roku, když se úspěšně přenesl přes 594 centimetrů. Následně se třikrát neúspěšně pokoušel o překonání rovných šesti metrů. Soutěž žen ovládla Michaela Meijerová za 460 centimetrů. V dálkařském sektoru potvrdili roli favoritů Thobias Montler (807) a Khaddi Sagniaová (664).

Lublaň

Ve slovinské metropoli se dařilo domácím reprezentantům. Tyčkařka Tina Šutejová se stala novou vedoucí ženou letošních světových tabulek. Výkonem 475 centimetrů navíc překonala slovinský národní rekord. Juniorské národní maximum 221 centimetrů skočil teprve šestnáctiletý výškař Sandro Jersin Tomassini. Dobrou formu opět potvrdil také diskař Kristjan Čeh (65.27).

Papendal

Další mladou atletkou, která o víkendu zazářila, byla juniorská mistryně Evropy z loňského roku na čtvrtce překážek Nizozemka Femke Bolová. Ta se poprvé v kariéře dokázala na této distanci dostat pod 55 vteřin, a to se jí podařilo vskutku výrazně, když se časem 54.47 dostala do čela letošních světových tabulek. Její výkon bohužel nemůže být zaznamenán jako národní rekord, jelikož v závodě neběžely alespoň tři účastnice.

Petr Jelínek

Vytisknout