přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. ledna 2022, 13:25

WIT na prahu sedmého ročníku

Na konci ledna odstartuje mítinkem v německém Karlsruhe sedmé vydání atletického seriálu World Indoor Tour, do kterého se nesmazatelně zapsali také někteří čeští atleti. Jaká bude jeho letošní podoba?

Seriál World Indoor Tour vznikl v roce 2016, kdy proběhl jeho první ročník. Od té doby se natrvalo zabydlel v mezinárodním atletickém kalendáři, kde patří k highlightům atletických klání pod střechou. Jeho nejvyšší kategorie Gold letos čítá celkem sedm mítinků. Vše začne 28. ledna v již tradiční destinaci, kterou je Karlsruhe. Následují dvě zámořské zastávky. Nejprve si svou premiéru v této soutěži odbyde 29. ledna mítink Millrose Games a 6. února bude následovat mítink New Balance Indoor. Oba závody se konají ve státě New York. Poté se WIT přesune do Evropy. Lievin bude hostit špičkové atlety 17. února. Jen o dva dny později je pak hostitelem WIT britský Birmingham (19. února) a 22. února se bude závodit v dějišti loňského halového mistrovství Evropy, tedy v polské Toruni. Vše pak uzavře 2. března mítink ve španělském Madridu.

Muži budou závodit v disciplínách 60 metrů, 800 metrů, 3000/5000 metrů, tyč, trojskok a koule. Ženy pak mají letos na programu 400 metrů, 1500 metrů, 60 metrů překážek, výšku a dálku. Celkový vítěz seriálu si odnese 10 000 amerických dolarů a také divokou kartu pro start na březnovém halovém mistrovství světa v Bělehradě.

Duo českých vítězů

Z našich atletů se zatím podařilo tento seriál ovládnout čtvrtkaři Pavlu Maslákovi a koulaři Tomáši Staňkovi. Maslák to dokázal dokonce dvakrát, když posbíral největší počet bodů v roce 2017 a na svůj triumf navázal v loňské sezóně, díky čemuž také získal divokou kartu pro start na letošním globálním vrcholu v srbské metropoli. Letos však jeho disciplína v seriálu zařazena není.

Oproti tomu Tomáš Staněk bude mít možnost navázat na svůj celkový primát z roku 2018. Koulaři totiž v této sezóně budou v rámci World Indoor Tour závodit.

Nebude však jedinou českou nadějí, která by mohla útočit na zajímavé pozice. Šanci mohou mít například čtvrtkařka Lada Vondrová nebo mílařky Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková.

Světový rekord Hollowaye, evropský v podání Ingebrigtsena

Loňský ročník World Indoor Tour nabídl nespočet špičkových výkonů a dočkali jsme se i jednoho světového rekordu. Jeho autorem se stal Američan Grant Holloway, jenž na mítinku v Madridu vylepšil na šedesátce překážek časem 7.29 historické světové maximum Brita Colina Jacksona.

Při patnáctistovce v Lievin pak zaostal Nor Jakob Ingebrigtsen časem 3:31.80 jen 76 setin za světovým rekordem Etiopana Samuela Tefery. Mohl se tak těšit alespoň z titulu nejrychlejšího Evropana historie.

Vítězové World Indoor Tour 2021

400 m – Pavel Maslák (Česká republika)
1500 m – Selemon Barega (Etiopie)
60 m př. – Grant Holloway (USA)
výška – Gianmarco Tamberi (Itálie)
dálka – Juan Miguel Echevarría (Kuba)

60 m – Javianne Oliverová (USA)
800 m – Habitam Alemuová (Etiopie)
3000/5000 m – Lemlem Hailuová (Etiopie)
tyč – Irina Žuková (Bělorusko)
trojskok – Liadagmis Poveaová (Kuba)
koule – Auriol Dongmová (Portugalsko)

Petr Jelínek

Vytisknout