Warholm zaběhl v Oslu světový rekord

čtvrtek 1. července 2021
Seriál Diamantové ligy se přesunul do norské metropole. O vrchol této zastávky nejprestižnějšího atletického seriálu se postaral norský čtvrtkař překážkář Karsten Warholm, jenž překonal světový rekord. Oštěpařka Barbora Špotáková skončila čtvrtá.

Světové rekordy padají v průběhu této olympijské sezóny jak na běžícím pásu a další z nich byl k vidění právě v Oslu. Obstarala ho domácí hvězda Karsten Warholm. Přitom se jednalo letos pod otevřeným nebem teprve o jeho druhý start. Poprvé testoval svou formu 4. června, kdy zaběhl historické světové maximum 33.26 na třístovce překážek, což samo o sobě naznačovalo, že se ze strany Warholma máme na co těšit v běhu na 400 metrů překážek, a to potvrdil právě při mítinku Diamantové ligy na domácí půdě. Jak bývá jeho zvykem, do závodu vystartoval ve vnější sedmé dráze a velmi záhy svým soupeřům výrazně odskočil a na své dominanci neubral ani v jeho průběhu. Výsledkem byl čas 46.70, což je hodnota nového světového rekordu. Dosavadní zápis legendárního Američana Kevina Younga z olympiády v Barceloně 1992 vylepšil o osm setin a zvedl tak hozenou rukavici od vítěze americké olympijské kvalifikace Raie Benjamina, jenž se minulý víkend blýskl časem 46.83. Skvěle běžel také Brazilec Alison dos Santos, jenž posunul časem 47.38 vlastní jihoamerický rekord. Třetí byl Turek Yasmani Copello za 48.86.

Svůj letošní první start v rámci seriálu Diamantové ligy absolvovala v norské metropoli oštěpařka Barbora Špotáková. Světová rekordmanka měla dva měřené pokusy. Ten delší byl hned z úvodní série, kdy se její náčiní zapíchlo na 60.38. Čtvrtým pokusem pak zaznamenala 60.24 a těsně jí unikla třetí příčka, která by Barboře zajistila postup do závěrečného finálového pokusu. Na této pozici vstupovala do šesté série díky výkonu 60.86 Australanka Kelsey-Lee Barberová. Své umístění už však nevylepšila. O primát si to rozdaly Polka Maria Andrejczyková a Němka Christin Hussongová. Andrejczyková měla ve svém zápisu po pěti pokusech 62.67 a Hussongová zapsala nejlépe 62.62. V "superfinále“ však byla lepší Němka, když hodila 60.95, zatímco Polka zvládla 60.35. Celkové vítězství tak putuje do země našich západních sousedů. „Byly to krásné závody. Bohužel to dnes nikomu nelítalo. Důvodem byl asi rozběh a vyvýšená tráva. Nicméně ačkoliv mě mrzí, že jsem se nedostala do finálové trojky, potvrdila jsem si, že všechny soupeřky byly na dosah, a to je pro můj plán do Tokia rozhodující. Věřím, že příští závody mou formu potvrdí a už se moc těším do Monaka,“ uvedla Barbora Špotáková.

V závodě na 3000 metrů mužů byl k vidění nejrychlejší závod dvanáctileté historie Diamantové ligy na této trati. Novým rekordmanem tohoto seriálu je Etiopan Yomif Kejelcha, jenž překonal rok starý zápis Uganďana Jacoba Kiplima z Říma o 39 setin na 7:26.25. Rekord mítinku krajana Haile Gebrselassieho z roku 1998 srazil o 1.17 vteřiny. S novým osobním maximem se zařadil na sedmé místo historických světových tabulek. Keňan Jacob Krop se s Kejelchou držel až do náběhu do posledního okruhu a odměnou mu byl velký osobák 7:30.07. Třetí byl další zástupce této východoafrické běžecké velmoci Nicholas Kimeli za 7:31.33.

Závod na jednu míli proběhl pod názvem Svein Arne Hansen Dream Mile a uskutečnil se na počest bývalého předsedy Evropské atletiky Sveina Arne Hansena, jenž v minulém roce zesnul. V rychlém běhu si pro vítězství a také nový kontinentální rekord 3:48.37 doběhl Australan Stewart McSwayne. Ten se zároveň vyhoupl do čela letošních průběžných světových tabulek. Skvělým finišem si dospurtoval pro druhou příčku a nový polský národní rekord 3:49.11 Marcin Lewandowski. Třetí byl McSwayneův krajan Jye Edwards (3:49.27).

Potřetí v této sezóně si připsal šestimetrový závod švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis. Tentokrát kraloval sektoru v novém rekordu mítinku 601 centimetrů. Historické maximum tohoto závodu Němce Tima Lobingera vylepšil o jeden centimetr. Následně si nechal na stojany nastavit rovnou 619, což by byl nový světový rekord. Na jeho další posunutí si ovšem musí ještě počkat. Stoupající formu směrem k olympijským hrám naznačil americký mistr světa Sam Kendricks. Jediný muž, který dokázal Duplantise v posledních třech sezónách porazit, byl druhý za 591 centimetrů. Třetí skončil Francouz Renaud Lavillenie (581).

Na čtvrtce překážek žen potvrdila roli favoritky mladá Nizozemka Femke Bolová, když vyhrála devátý závod v řadě na této distanci, a navíc své prvenství v Oslu ozdobila dalším vylepšením národního rekordu své domoviny na 53.33, což je o 11 setin rychleji než před několika týdny na Diamantovce ve Florencii. Bolová také nadále s přehledem vládne letošním evropským tabulkám. Pro nový osobní rekord 54.15 si v jedenatřiceti letech doběhla Ukrajinka Anna Ryžikovová. Třetí byla její krajanka Viktoria Tkačuková za 54.62.

Nejkratší sprint na 100 metrů patřil Marii-Josée Ta Louové, která se letos poprvé dostala pod jedenáct vteřin, když nenašla přemožitelku v čase 10.91. Druhá byla Britka Daryll Neitaová za 11.06. Jako třetí se do cíle předkláněla Švýcarka Ajla del Ponteová (11.16). Muži měli na programu dvojnásobnou trať a zde byl nejrychlejší Kanaďan Andre de Grasse za 20.09 před reprezentačním parťákem Aaronem Brownem (20.38) a Isaacem Makwalou z Botswany (20.61).

Ač se to v úvodu závodu nezdálo, ženská pětka nakonec nabídla velmi kvalitní výsledné časy. O vítězce se rozhodovalo až v závěrečném finiši a v tom měla nejvíce sil zkušená Keňanka Hellen Obiriová, která vyhrála v čase 14:26.38. V těsném souboji jí podlehla Etiopanka Fantu Workuová. Smutnit však nemusela. Zaběhla si nový osobní rekord 14:26.80. Třetí byla další Keňanka Margaret Kipkemboiová za 14:28.24. S africkými běžkyněmi se vyvezla k novému britskému národnímu rekordu 14:28.55 Eilish McColganová.

Jasným vítězem trojskoku se stal Alžířan Yasser Triki, jenž jako jediný doskákal za sedmnáct metrů. Jeho nejdelší pokus měl hodnotu 17.24. Kubánec Andy Diaz absolvoval pouze jediný plnohodnotný pokus. Přesto mu výkon 16.78 stačil na druhé místo. Třetí byl Portugalec Tiago Pereira za 16.64.

Půlkařský primát a nový osobní rekord 1:57.60 si z Osla odvezla reprezentantka Spojených států Kate Graceová. Úřadující světová šampionka Halimah Nakaayiová byla druhá za 1:58.70 a jako třetí finišovala v čase 1:59.06 Švýcarka Lore Hoffmannová.

V diskařském kruhu kraloval Švéd Daniel Stahl. Jeho nejdelší pokus měřil 68.65. Druhou příčku si vyházel Slovinec Kristjan Čeh za 66.68 a třetí skončil Rakušan Lukas Weisshaidinger (65.67).

Vládkyní dálkařského sektoru byla Němka Malaika Mihambová. Světová šampionka zaznamenala nejdelší pokus jak v celé soutěži (686), tak i v „superfinále“ (683) a zaslouženě tak brala vítězství. Srbka Ivana Španovičová měla sice po pěti pokusech až třetí nejlepší výkon 666 centimetrů, ale v závěrečné sérii byla se skokem 661 úspěšnější než Anastasia Mirončik-Ivanovová (658) a Bělorusku tak v pořadí přeskočila. Nejdelší pokus Mirončik-Ivanovové jinak měřil 672 centimetrů.