Warholm a Thompson-Herahová světovými atlety

středa 1. prosince 2021
Norský překážkář Karsten Warholm a jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová byli vyhlášeni nejlepšími světovými atlety roku 2021.

Karsten Warholm má za sebou přímo snovou sezónu. V jejím úvodu nejprve vylepšil hodnotu vlastního světového historického maxima na třístovce překážek, když si s touto tratí v Oslu poradil v čase 33.26. Velmi záhy poté se stal světovým rekordmanem na trati 400 metrů překážek, když na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu vylepšil dosavadní rekordní zápis Američana Kevina Yougna z olympiády v Barceloně 1992 o osm setin na 46.70. Na olympijských hrách v Tokiu se pak při svém triumfu stal prvním atletem, který stlačil čas na této distanci pod 46 vteřin, když bral titul v čase 45.94. S přehledem vyhrál i finále Diamantové ligy. Za své výkony získal už ocenění Golden Tracks pro nejlepšího evropského atleta uplynulé sezóny a nyní je i nejlepším světovým atletem roku 2021.

Světovou atletickou královnou uplynulé sezóny se stala jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová. Na olympijských hrách v Tokiu předvedla jedinečné představení, když si odvezla hned tři zlaté medaile. Na stovce obhájila titul z Ria v novém olympijském rekordu 10.61 a na dvojnásobné trati také zopakovala zlatý úspěch z minulé olympiády v druhém nejlepším výkonu historie 21.53. Zlatý hattrick pak dokonala se štafetou na 4x100 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene pak zaostala časem 10.54 jen pět setin za zdánlivě nepřekonatelným světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joynerové. Celý seriál pak vyhrála.

Mezi muži získal ocenění v kategorii Rising Star, která je určena pro atlety a atletky do 20 let, americký sprinter Erriyon Knighton. Teprve sedmnáctiletý borec je obrovským příslibem do budoucna. Na dvoustovce dosahoval neskutečných časů. Při americké olympijské kvalifikaci hned dvakrát překonal juniorský světový rekord legendárního Usaina Bolta až na 19.84 a třetím místem si vybojoval místo v olympijské nominaci. Jelikož je stále ještě dorostencem, patří mu historické světové maximum i v kategorii do 18 let. To měl do té doby v držení časem 20.13 také Bolt. Knighton se neztratil ani pod pěti kruhy, když v olympijském finále finišoval těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě v dalším čase pod 20 vteřin. Celkem má na svědomí 6 z 10 nejlepších juniorských časů historie.

V kategorii žen se radovala jeho krajanka Athing Muová. Ta je vycházející běžeckou hvězdou současné světové půlky, a to nejen v mládežnických kategoriích. Naprosto kralovala své disciplíně i mezi dospělými. Už v hale se blýskla novým juniorským světovým rekordem 1:58.40. Venku pak běhala ještě rychleji. Z olympijských her v Tokiu si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála osmistovku a byla členkou vítězné americké štafety na 4x400 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene zaběhla časem 1:55.04 juniorský kontinentální rekord a také národní historické maximum Spojených států mezi dospělými. Na této distanci neokusila v průběhu celého roku hořkost porážky a za posledních 13 let běžela rychleji pouze Jihoafričanka Caster Semenyová. Skvěle si však umí poradit i se čtvrtkou, na které zaběhla časem 49.57 kontinentální historické maximum do 20 let.

Trenérskou cenu Coaching Achievement Award si „odnesl“ legendární americký kouč Bobby Kersee. Muž, který v průběhu své kariéry připravoval radu olympijských vítězů, světových rekordmanů a mistrů světa, ať se jednalo například o Jackie Joyner-Kerseeovou, Florence Griffith-Joynerovou nebo Gail Deversovou. Allyson Felixovou dovedl k jedenácti olympijským medailím a v současnosti připravuje také světovou rekordmanku a olympijskou šampionku na trati 400 metrů překážek Sydney McLaughlinovou.

Cenu Inspiration Award pro nezapomenutelný a inspirující zážitek získali výškaři Mutaz Essa Barshim a Gianmarco Tamberi, kteří si na olympijských hrách v Tokiu podělili zlatou medaili, což byl jeden z nejemotivnějších okamžiků olympijského svátku v japonské metropoli.

Na ocenění Member Federations Award byla za každý kontinent nominována pouze jedna federace. Za Evropu byl vybrán hlavně díky projektu Atleti spolu Český atletický svaz, který se tak dostal mezi šest finalistů. Vítězem se ovšem nakonec stala kostarická atletika.