Warholm a Lasickeneová na evropském trůnu

neděle 27. října 2019
V estonském Tallinnu byla vyhlášena anketa Golden Tracks, která je určena nejlepším atletům starého kontinentu. Letošními vítězi se stali norský překážkář Karsten Warholm a ruská výškařka Maria Lasickeneová. V kategorii Rising Star se radovali německý desetibojař Niklas Kaul a ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková.

V kategorii mužů se stal evropským atletem roku překážkář Karsten Warholm. Norský mladík, který začínal s víceboji letos nejprve vystoupal na nejvyšší stupínek při halovém mistrovství Evropy v Glasgow, kde ovládl závod na 400 metrů. Pod otevřeným nebem se pak už věnoval převážně své hlavní disciplíně, kterou je čtvrtka překážek a předváděl na ní jedinečné výkony. Hned třikrát vylepšil hodnotu evropského rekordu. Ve finále Diamantové ligy v Curychu zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 46.92 a stal se druhým nejrychlejším mužem historie za světovým rekordmanem Kevinem Youngem. Na mistrovství světa v Dauhá pak úspěšně obhájil titul světového šampiona. V roce 2019 nastoupil do osmnácti závodů a ani jednou neokusil hořkost porážky. Warholm je teprve druhým norským závodníkem, který vyhrál trofej Golden Tracks. Před ním se to podařilo v roce 2008 oštěpaři Andreasi Thorkildsenovi. Je také vůbec prvním čtvrtkařem překážkářem, jenž tuto anketu ovládl. V užším výběru předčil polského kladiváře Pawla Fajdeka, švédského diskaře Daniela Stähla a estonského oštěpaře Magnuse Kirta.

Mezi ženami se stala vítězkou ruská výškařka Maria Lasickeneová, která pokračovala ve své několik let trvající dominanci. V tomto roce vyhrála 22 z 24 závodů, ve kterých startovala. V hale si vyskákala titul mistryně Evropy. Pod otevřeným nebem pak dokázala potřetí v řadě ovládnout seriál Diamantové ligy a následně získala již svou třetí zlatou medaili z mistrovství světa. Byla tak jednou z úspěšných obhájkyň titulu z před dvou let. Letošní nejlepší světový výkon zaznamenala na Zlaté tretře v Ostravě, kde se úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 206 centimetrů a následně se pokoušela i o překonání světového rekordu. Lasickeneová je třetí výškařkou, která zvítězila v anketě Golden Tracks. Navázala tak na vítězku z let 2007 a 2010 Chorvatku Blanku Vlašičovou a Španělku Ruth Beitiaovou, která se radovala z prvenství v sezóně 2016. Dalšími letošními finalistkami byly britská sprinterka Dina Asher-Smithová (loňská vítězka), nizozemská běžkyně Sifan Hassanová a německá dálkařka Malaika Mihambová.

Warholm i Lasickeneová v minulosti získali v rámci této ankety i trofej Rising star, která se uděluje od roku 2007 a je určena mladým atletům do 22 let. Tuto kategorii letos ovládli německý desetibojař Niklas Kaul a ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková.

Niklas Kaul se stal v 21 letech nejmladším vítězem desetiboje na mistrovství světa. Výrazně k tomu přispěl také nejdelší vícebojařský oštěpařský hod na MS, který měřil 79.05. Kaul usedl na světový desetibojařský trůn v novém evropském rekordu kategorie do 22 let 8691 bodů. S tímto výkonem je druhý v letošních světových tabulkách za Kanaďanem Damianem Warnerem. Ještě před svým triumfem v Dauhá se stal ve švédském Gävle evropským šampionem do 22 let. Byl také třetí na prestižním vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu.

Jaroslava Mahučiková dokázala již v hale vyrovnat výkonem 199 centimetrů juniorský světový rekord a ještě úspěšnější byla v průběhu letní sezóny, kde ho posunula z 201 až na 204 centimetrů, což byl výkon, kterým na světovém šampionátu výrazně potrápila ruskou favoritku Marii Lasickeneovou a získala stříbrnou medaili. V červenci si ve švédském Boras naprosto suverénně vyskákala titul juniorské mistryně Evropy. Stala se také nejmladší vítězkou závodu Diamantové ligy, když opanovala hned první letošní podnik tohoto seriálu v Dauhá. Mahučiková při letošním mistrovství světa oslavila teprve osmnácté narozeniny a bude tak juniorkou ještě v příštím roce.