přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. května 2010, 22:12

Výtečnou první extraligu ozdobilo pět limitů

O Masnou, Bergrovou, Rosolovou, Svobodu a Mazáče se rozrostla soupiska pro mistrovství Evropy v Barceloně. První kolo nejvyšší domácí soutěže ovládli bezpečně obhájci titulů, ženy USK Praha a muži AK Kroměříž.

Zpočátku silný vítr, poté déšť a jeho zklidnění, takové podmínky čekaly v Ostravě-Vítkovicích na účastníky zahajovacího dílu 55. ročníku extraligy. Atleti jich dokázali využít k pěti splněným limitům pro letošní vrchol sezony, ME ve Španělsku.

Denisa Rosolová potvrdila po testovacích startech, že má vynikající formu. Po vynikající stovce 11.32, byť její zápis do tabulek zabránil dvojnásobek povoleného větru, 4 m/s, následovala snad ještě parádnější dvoustovka. Čas 23.12 zařadil Rosolovou nejen na soupisku pro ME v Barceloně, ale také na páté místo historických českých tabulek. Blízko k nominaci byla také Kateřina Čechová, jíž by stačil i mírnější entry EA 23.70, leč zůstala 11 setin za ním.


Denisa Rosolová - foto: J. Kucharčík

„Věřila jsem, že bych mohla na limit zaútočit, osobák jsem od něj neměla daleko. Že ale poběžím až tak rychle, jsem opravdu nečekala. Určitě jsem teď u Martiny Blažkové více zapracovala na rychlosti a to se asi projevilo,“ popsala atletka, která po letech hledání té pravé disciplíny po přesunu do Prahy nejspíš zakotví u hladkých sprintů. I přes limit na dvoustovce však patrně zůstane letošní hlavní tratí Rosolové dvojnásobná vzdálenost, kterou letos ještě neabsolvovala. Čeká ji hned ve čtvrtek na Zlaté tretře, na stejném stadionu. „Určitě se těším a podle toho, jak poběžím, uvidím, čemu se budu víc věnovat.“


Zuzana Bergrová při HMS - foto: www.graf.cz

Dařilo se také týmové parťačce Rosolové, Zuzaně Bergrové. „Konečně!“ vyhrkla radostně na splněný limit na 400 m překážek, který časem 56.37 překonala o 23 setin. „Je to určitě satisfakce. Před dvěma lety, než jsem si udělala úraz, jsem věděla, že mám formu,“ přiblížila překážkářka, jíž ještě další zranění vyřadilo na rok a půl ze závodění. Tento týden se málem opakovala nehoda, když v Sušici podběhla osmou překážku a spadla. „Tentokrát to ale bylo kontrolované, stačila jsem udělat kotrmelec. Ani dneska to nebylo ideální, nemám to ještě vyběhané, ale vyšlo to. Rezerv ještě určitě mám celkem dost, dneska jsem drobila a to se ztratí půl vteřiny hned.“ Bergrovou teď čekají hladké čtvrtky, na Tretře a pak na poháru mistrů za USK. „Hladká je nuda, ale těším se,“ dodala s úsměvem.

Hned dvojice limitářů se zrodila na krátkých překážkách, očekávaného Petra Svobodu doprovodil po velikém vylepšení osobáku loňský junior Martin Mazáč. „Čas je super, dokonce lepší, než jsem plánoval, tedy pod 13.50,“ pochvaloval si Svoboda výkon 13.42. „Ale se samotným během jsem hodně nespokojený, od šesté překážky jsem ztratil rytmus. Doufám, že jsem si to schoval na Tretru,“ vyjádřil se zkušenější z dua Svoboda.

Mazáč byl v cíli o 22 setin později a ačkoli by mu v kategorii do 22 let stačil i mírnější z limitů, pokořil Svobodův parťák ze skupiny o setinu i ten tvrdší čas 13.65. „Je to pecka. Ale od Martina jsem to čekal, zesílil, zrychlil, přechod překážek má excelentní, pánbůh ví, kam se ještě dostane. A já doufám, že mně bude šlapat na paty co nejdřív,“ ohodnotil kolegu finalista letošního halového MS. „Podle tréninku i šedesátky v hale jsem čekal tak 13.75, tohle byl ale ideální závod. Určitě by se dalo zapracovat na začátku, ten jsem měl špatný. K 13.60 bych se mohl letos dostat, ale dál asi moc ne,“ ví Mazáč.

V sólozávodě si pro limit na osmistovce doběhla Lenka Masná. V cíli jí časomíra ukázala 2:01.32, což je o 28 lepší čas, než stanovil svaz k nominaci na mistrovství Evropy. „Dala jsem si cíl to zkusit sama, protože jsem neměla co ztratit. Moc dneska nepomohl vítr, na předposlední stovce se mi zdálo, že jdu, ale v cílové rovince mi už zase fouknul do zad a já se rozběhla,“ popsala Masná, kterou čeká ve čtvrtek boj se světovou konkurencí na Zlaté tretře. Bude útočit na čas pod dvě minuty? „Těžko říct, závod se může vyvíjet všelijak, takže uvidíme.“

Výtečné výkony jsme zaznamenali i v dalších disciplínách. Časy na mužské stovce odvál příliš silný vítr (+2.8 m/s), i tak vítězný Jan Veleba s 10.35 a druhý Jiří Vojtík za 10.37 zaslouží uznání. Na dvoustovce si, už za regulérních podmínek, vyšlápl na domácí elitu mladík Pavel Maslák. Juniorský vicemistr Evropy ve štafetě a pátý z této trati, rovněž na MEJ, se dostal do cíle za 21.05 a o tři setiny porazil nejbližšího soupeře, Petra Szeteie.

Přes nemoc, kterou nedávno prodělala, se Zuzana Hejnová předvedla na svých doplňkových disciplínách ve výborné formě. Hladkou čtvrtku stlačila o setinu pod 53 vteřin, a zvítězila i na stovce s překážkami, kterou zvládla za 13.18, byť podpořena větrem o síle 2.6 m/s. V sólozávodě se na patnáctistovce prezentovala solidním časem Marcela Lustigová (4:21.96). Její kolega v disciplíně Milan Kocourek si zase poradil s africkou konkurencí za 3:43.53.

V tyčkařském sektoru zvládla Jiřina Ptáčníková 435 centimetrů, v dálkařském sektoru dolétla Slovenka Renáta Medgyeszová na 659 cm (+1.2 m/s), Roman Novotný se prezentoval 782 cm (+2.8). Antonín Žalský jen těsně nepotvrdil středeční limit, když kouli poslal na 19.86. Naopak si ale znovu vylepšil osobní rekord v disku na 58.56, byť podlehl Miroslavu Pudívítrovi a Jan Marcellovi. Ani oni však nepřekonali šedesátimetrovou hranici. V oštěpařském sektoru se prosadila podle očekávání Jarmila Klimešová (59.74) a trochu překvapivě také Jan Syrovátko (77.46), jenž za sebou nechal limitáře pro ME Jakuba Vadlejcha (76.17).

Bodově bylo ostravské první kolo jednoznačným představením síly obhájců. Rovných dvě stě padesát bodů nasbíraly ženy USK Praha, v těsném boji o druhou příčku uspěly (po opravě výsledků) o dva body závodnice pražského Olympu před tím brněnským (166:164). Na přímý sestup si dnes zadělala Stará Boleslav. Takřka identický součet jako ženské vítězky dnes nastřádali kroměřížští muži (250.5 bodu), a také na ně se díval nejbližší soupeř z veliké dálky. Druhou příčku brala pražská Dukla (157.5) o 23.5 bodu před Univerzitou Brno. Překvapením je až devátá příčka Slavie, která neuspěla ve vyrovnaném souboji od pátého místa. Poslední dnes skončil poměrně jasně Spartak Praha 4.

Body v 1. kole extraligy 2010:
Ženy
1. USK Praha 250 bodů, 2. Olymp Praha 166 b, 3. Olymp Brno 164, 4. Vítkovice 129, 5. Hvězda Pardubice 113, 6. Sokol Plzeň-Petřín 78, 7. TEPO Kladno 73, 8. Česká Lípa 59, 9. ŠKODA Plzeň 49, 10. Stará Boleslav 44
Muži
1. Kroměříž 250.5 bodu, 2. Dukla Praha 157.5 b, 3. Uni Brno 134, 4. Olymp Praha 120.5, 5. Hvězda Pardubice 89, 6. SYNER Turnov 82.5, 7. Škoda Plzeň 81.5, 8. Vítkovice 71.5, 9. Slavia Praha 71, 10. Spartak Praha 4 49

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout