přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2022, 10:14

Výsledkový servis ze zámoří

Halová sezóna se naplno rozjela i ve Spojených státech, a tak přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se za Atlantickým oceánem událo.

V Lubbocku zazářila nová sprinterská hvězda v osobě čerstvě dvacetiletého Terrence Jonese. Mladý reprezentant z Baham s osobním rekordem na stovce 10.34 hned při svém prvním kariérním startu na halové šedesátce prolétl tuto trať v národním rekordu 6.45, kterým se zařadil na dělenou devátou příčku historických světových tabulek. Zároveň vyrovnal americký univerzitní rekord. Historické maximum své země vylepšila také nigerijská trojskokanka Ruth Usoroová, když vlastní zápis posunula o dalších 40 centimetrů na 14.76.

Hned dva nejlepší světové výkony této sezóny zaznamenal v Clemsonu Američan Matt Boling. Ač je hlavně sprinterem, v dálkařském sektoru dolétl na kvalitních 825, což je jeho nejlepší kariérní výkon. Momentálně vládne průběžným světovým tabulkám také na dvoustovce, kterou zvládl za 20.49. Jeho krajan Jacory Patterson se stal sedmým mužem historie, jenž uběhl halovou třístovku pod 32 vteřin. Časem 31.99 se vyhoupl právě na tuto pozici dlouhodobých statistik. Velmi rychlého času 36.37 dosáhla také vítězka závodu žen Talitha Diggsová. Za zmínku pak jistě stojí i výkony Randolpha Rosse na čtvrtce (45.37) a Kendry Harrisonové na šedesátce překážek (7.81).

Do TOP 10 historie na mužské halové třístovce se v Birminghamu dostal úřadující čtvrtkařský olympijský šampion Steven Gardiner, jenž je momentálně díky výkonu 32.06 osmý. Svou formu na této distanci testovala také olympijská vítězka ze stovky překážek Jasmine Chamacho-Quinnová a s výrazně delší tratí, než je zvyklá, si poradila na výbornou, když zaběhla nový národní rekord své domoviny 36.63.

Jen tři setiny na letošní nejlepší světový výkon Terrence Jonese na hladké šedesátce ztratil v Spokane Micah Williams. Vítěz loňského halového šampionátu NCAA prolétl 60 metrů za 6.48.

Na mítinku v Renu potvrdili role favoritů tyčkařských soutěží KC Lightfoot (591) a olympijská vítězka z Tokia Katie Nageotteová (460).

Petr Jelínek

Vytisknout