přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. června 2020, 16:14

Výsledkový servis ze zahraničí

Přinášíme tradiční souhrn toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu ve světě atletiky událo.

Úspěšný víkend mladých desetibojařů

Obrovský výkonnostní posun zaznamenal v Oslu norský vícebojař Markus Rooth, jenž si vylepšil osobní rekord v juniorském desetiboji o 546 bodů na 8238. Bronzový muž z loňského evropského šampionátu do 19 let v Boras zaznamenal hned v sedmi disciplínách dílčí osobáky. První den si vylepšil kariérní maxima při každém svém startu. Zahájil stovkou za 11.03, v dálce skočil 753, šestikilovou koulí vrhl 15.81, ve výšce zdolal 197 a čtvrtku zvládl v čase 49.56. Také druhý soutěží den zahájil osobákem. Juniorskou stodesítku proběhl za 14.18, diskem zapsal 46.07 (1.75 kg), v tyči překonal 475, oštěpem si hodil osobák 59.80 a závěrečnou patnáctistovku uběhl v čase 4:39.79.

Se součtem 8238 bodů se zařadil na druhé místo historických světových tabulek v juniorském desetiboji. Lepší je pouze juniorský světový rekordman Niklas Kaul z Německa, jenž na MEJ v Grossetu posbíral 8435 bodů. Kromě Kaula pak v juniorském věku nastřádali v desetiboji kvalitnější bodový zisk Němec Torsten Voss (8397 b.) a Kubánec Yordanis Garcia (8257 b.). Oběma se to ovšem podařilo již s mužským náčiním. Ve statistikách juniorského desetiboje tak jejich výkony nemohou být započítány. Markus Rooth překonal předešlý norský juniorský rekord Toralva Opsala o 423 bodů.

Zdařilé vystoupení prožil o uplynulém víkendu také Roothův přemožitel z MEJ v Boras, kterým je Švýcar Simon Ehammer. Zlatý medailista z tohoto šampionátu si v Schaffhausenu vylepšil svůj dálkařský osobák na 815 centimetrů, což je nové švýcarské historické maximum v kategorii do 22 let. Jeho dosavadní kariérní výkon měl hodnotu 787 centimetrů. Ehammer zaostal 12 centimetrů za národním rekordem krajana Juliena Fivaze a nyní se může řadit do prestižního klubu osmimetrových vícebojařů.

Do čela světových tabulek

Hned v několika disciplínách se měnila jména leaderů letošních světových statistik. V italské Anconě se to podařilo domácí výškařské ikoně Gianmarcu Tamberimu, jenž se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 230 centimetrů a o čelo světových tabulek se dělí s Jamalem Wilsonem z Baham, Australanem Brandonem Starcem a Korejcem San-Hyuk Wooem.

Podruhé v krátké době dokázala koulařka Auriol Dongmová vylepšit portugalský národní rekord. Bývalá reprezentantka Kamerunu si posunula kariérní maximum na 19.27 a stala se první ženou, které se v tomto roce podařilo pod otevřeným nebem překonat devatenáctimetrovou hranici.

Ve švédském Molndalu se mohla radovat z nového osobního rekordu a letošního nejlepšího světového výkonu 472 centimetrů domácí reprezentantka Michaela Maijerová.

Výčet čerstvých leaderů letošních statistik uzavírá překážkářka Elvira Hermanová, která v Minsku prolétla stovku překážek v čase 12.73.

Další víkendové highlighty

V rakouském Saint Pöltonu došlo na zajímavý diskařský duel třetího a čtvrtého muže letošních světových tabulek, tedy Slovincem Kristjanem Čehem a Rakušanem Lukasem Weisshaidingerem. Oba borci se v úvodu sezóny nacházejí ve skvělé formě. Souboj byl nakonec až nečekaně jednoznačný. Čerstvý slovinský rekordman Čeh by svého soka porazil každým ze svých pěti měřených pokusů, přičemž ten nejdelší z nich měřil 67.19. Weisshaidinger se musel tentokrát spokojit s druhou příčkou a výkonem 64.27.

Vedoucímu muži letošních diskařských světových tabulek Danielu Stahlovi ze Švédska stačilo na mítinku v Bottnarydu k vítězství hodit 64.92. Druhý byl jeho reprezentační parťák Simon Pettersson za 63.63. Z domácích vrhačů se dařilo také oštěpaři Kimu Ambovi (82.29) a koulařce Fanny Roosové (18.55). Islandská oštěpařka Asdis Hjalmsdottirová se posunula výkonem 62.66 na páté místo letošních světových tabulek.

Další úspěšnou oštěpařkou minulých dní byla Srbka Adriana Vilagošová, která v Bělehradě poslala pěti set gramové náčiní do vzdálenosti 68.62, což je druhý nejlepší výkon historie v dorostenecké kategorii. Dále hodila pouze ona při svém březnovém překonání historického světového maxima. To má hodnotu 68.76.

V TOP 5 letošních průběžných světových tabulek na 100 metrů překážek jsou momentálně hned tři finské závodnice. Stalo se tak zásluhou rychlého závodu v Espoo, kde byla nejrychlejší národní rekordmanka této země Annimari Korteová, která se výkonem 12.81 zařadila na druhé místo letošních statistik za Elviru Hermanovou. Nooralotta Neziriová je s časem 12.91 hned za ní. Reetě Hurskeové patří za 12.98 průběžná pátá pozice.

Petr Jelínek

Vytisknout