přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. března 2021, 14:53

Výškařská paráda v Toruni

V průběhu dopoledního programu závěrečného dne halového mistrovství Evropy v Toruni nás reprezentovaly sprinterka Marcela Pírková a překážkářky Markéta Štolová a Helena Jiranová. Atraktivní bitvu o titul předvedli výškaři.

V první dráze druhého semifinálového běhu na 60 metrů překážek zaklekla do bloků Helena Jiranová a útok na osobní rekord jí nevyšel, když finišovala jako osmá v čase 8.25. Markéta Štolová si i přes nepříliš povedený start vedla přeci jen o něco lépe a časomíra v cíli jí ukázala 8.20. U obou závodnic tak převažovalo spíše zklamání. V celkovém hodnocení obsadily 21. a 23.  místo. Nejrychlejší semifinalistkou byla hlavní favoritka Nadine Visserová z Nizozemska za 7.86. Ve stejné disciplíně mužů předvedl nejlepší čas této fáze 7.49 Francouz Wilhem Belocian.

V rozbězích na 60 metrů žen nás reprezentovala Marcela Pírková a při své premiéře na halovém mistrovství Evropy si vedla skvěle, když proběhla cílem ve vyrovnaném osobním rekordu 7.34. Tento výkon by jí stačil k postupu do semifinále. Toho se však nemohla zúčastnit, jelikož si přivodila svalové zranění, které i znemožnilo v dalším kole startovat. Nejrychlejší závodnicí rozběhů byla Francouzka Carolle Zahyová za 7.22.

Strhující podívanou nabídli ve finále výškařů hlavní dva favorité obhájce titulu Gianmarco Tamberi z Itálie a Bělorus Maxim Nědosekov. Když oba zdolali napoprvé 231 centimetrů, byli už v soutěži sami. V ten moment vedl Tamberi, protože byl do té doby naprosto čistý, zatímco Nědosekov na dvou hodnotách opravoval. Na 233 se však situace otočila, protože tuto výšku zdolal napoprvé Bělorus a Ital byl úspěšný až napodruhé. Drama pak pokračovalo na 235. V ten moment už výrazně oběma znepříjemňovali boj o titul pořadatelé, kteří jim začali do rozběhu stavět překážky pro semifinálové běhy mužů. I přesto se dokázal Tamberi napodruhé úspěšně přenést přes 235 centimetrů, čímž vyrovnal svůj vlastní nejlepší světový výkon roku. Oproti tomu Nědosekov dvakrát shodil a zbývající pokus si nechal na 237 a právě ten mu zajistil zlato, protože tuto hodnotu dokázal pokořit a vylepšil tak o tři centimetry vlastní halový národní rekord. Nato už z pochopitelných důvodů rozhozený Tamberi nedokázal odpovědět a musel se spokojit se stříbrem. Čerstvý halový mistr se pak ještě třikrát neúspěšně pokoušel na 240 centimetrech o vyrovnání rekordu šampionátu Švéda Stefana Holma. Na bronzový stupínek vystoupal jedenadvacetiletý Belgičan Thomas Carmoy. Stačilo mu k tomu skočit 226 napoprvé.

Jasným králem trojskokanského finále byl Portugalec Pedro Pablo Pichardo. Ten by zvítězil každým ze svých čtyř měřených pokusů. Nejdelší byl hned ten první, kdy doskákal na 17.30. Kubánský rodák tak vybojoval svůj první cenný kov na velké mezinárodní akci v portugalských barvách a byl to hned ten nejcennější. Stříbro bral další naturalizovaný Kubánec Alexis Copello, jenž pro změnu reprezentuje Ázerbájdžán. Jeho nejdelší trojskok měřil 17.04 a v napínavém souboji tak porazil Němce Maxe Hesse, jenž po dvou letech zopakoval bronz z Glasgow za 17.01.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout