přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2014, 01:03

Výškaři skákali v NY o světový rekord!

Publikum na stadionu Icahn v New Yorku vidělo fantastickou výšku, Ukrajinec Bondarenko a Katařan Barshim úspěšně atakovali kontinentální rekordy, zastavilo je až absolutní maximum. K vidění byly při šestém diamantovém mítinku (za absence českých atletů) i další pozoruhodné výkony.

Famózní výška a další výkony roku

Skočit 242 centimetrů a nevyhrát – to se ještě ve výškařském závodě nestalo: Tak trochu smutný rekord posunul Mutaz Essa Barshim o čtyři centimetry. Katařan přitom zlepšil svůj vlastní asijský rekord z Říma o 1 cm dokonce hned při první příležitosti, jenže na nižších výškách si připsal více křížků než jeho ukrajinský sok. Bohdan Bondarenko byl tentokrát odměněn za velkou dávku sebevědomí, neboť opět notně vynechával a zároveň až do světového rekordu pouze jedinkrát chyboval (240). Napoprvé zvládl 225, 235 a stejně jako Barshim také 242, čímž vyrovnal 27 let staré evropské maximum Švéda Sjöberga. Vylepšení Sotomayerova výkonu na 246 už bylo nad Bondarenkovy síly, těšit jej však může úspěšná odveta za Řím, ale třeba i zlepšení jeho reprezentačního kolegy Procenka na 235 cm.

Výbornou úroveň měla mužská dvoustovka, přes nepříli příznivý vítr (-0.2 m/s) se duo Jamajčanů dostalo pod 20 vteřin, Warren Weir zlepšil světový výkon roku na 19.82, krajan Ashmeade svůj osobní na 19.95. Vítěz z Říma Edward po třetím místě (20.06) přišel o průběžnou první pozici v seriálu.

V přímém souboji sebral na čtvrtce překážek Javier Culson z Portorika svému rivalovi Tinsleymu vedení ve světových tabulkách časem 48.03, v Diamantové lize si však Američan díky druhému místu (48.56) udržel vedení.

Také v tyčkařském sektoru se kvalitativně posunulo sezónní maximum, když Brazilka Fabiana Murerová skočila 480 cm, pro mistryni světa z Tegu 2011 osobně je to dokonce nejlepší výkon za poslední tři roky. Na vedoucí ženu ligy Kubánku Silvaovou, dnes třetí za Američankou Suhrovou (obě 470), nyní ztrácí tři body.

Barboře Špotákové se o něco vzdálila meta nejdelšího hodu oštěpem roku, 67.32 předvedla Němka Linda Stahlová a rázem se také posunula na průběžnou druhou příčku diamantového závodu.

Rekordy mítinku

Další vítězný korálek navlékl na čtvrtce domácí LaShawn Merrit, když svůj výsledek podpořil i kvalitním výkonem, nejlepším časem v historii zdejšího podniku 44.19. O překvapení se postaral druhý Jihoafričan Wayde Van Niekirk vylepšeným národním rekordem 44.38, jenž mu přinesl "skalpy" kvalitní karibsko-americké sestavy (Brown, Verburg, McQuay, Santos).

Parádní představení nabídla opět na patnáctistovce Abeba Aregawiová, ve východní Africe narozená švédská reprezentantka si počíhala na poslední stovce na zbývající soupeřku Etiopanku Seyaumovou a nedala jí šanci. Jen setiny přebývaly vítězce k pokoření mety hranice 4 minut – přesně 13.

V závěru závodu stýplařek nenechala Sofia Assefaová nikoho na pochybách, kdo je pánem situace, a svůj výsledek ozdobila časem 8:18.58, rychleji se ještě v New Yorku neběželo.

Malou senzací je triumf Jeffa Hendersona v dálce, Američan, který do letošní sezóny skočil jedinkrát přes 8 metrů, už si zlepšil ve „Velkém jablku“ osobní rekord na 833 cm, čímž se zároveň zapsal do historických statistik mítinku.

Robert Harting uspěl v dalším velkém souboji s polským konkurentem Malachowským, Němec tak učinil s takřka třímetrovou převahou, navíc v rekordu newyorské GP 68.24 m.

Co se nevešlo…

Nediamantová, ovšem ostře sledovaná byla stovka, neboť byla s Jamajčanem Blakem; ovládl ji však před bývalým mistrem světa jeho krajan Nesta Carter, a to v čase 10.09; Blake po mizerném startu finišoval o plných 12 setin zpět jako druhý.
Slušně nabitá byla i čtvrtka, v níž se také nebodovalo do dlouhodobého seriálu, jen těsně tu při triumfu Franceny McCororyové nepadla 50vteřinová hranice ani výkonu roku – Američanka běžela 50.15.
Návrat krále? Možná. Někdejší půlkařský suverén David Rudisha se po trápení vloni a úvodním letošním nezdaru dočkal vítězství, zbývá snad jen doladit někdejší výkonnost – dnes běžel 1:44.63, jen o málo rychleji než v Eugene.
Keňanka Mercy Cheronová ovládla hladkou trojku za 8:39.84 a průběžně vede v boji o diamant.
Totéž platí o vítězce stovky s překážkami, Američance Queen Harrisonové, která si s protivětrem (-2.1 m/s) a soupeřkami poradila v čase 12.62.
Jamajčanka Kimberly Williamsová se dostala nejdále v trojskoku, kromě větrných 14.31 (+2.1 m/s) zvládla regulérně ještě o centimetr méně.
Novozélanďanka Valerie Adamsová potvrdila svou koulařskou nepřekonatelnost, i v závodě, kdy se jí příliš nedařilo, dokázala triumfovat (19.68) a po třech závodech už má na čele seriálu desetibodový náskok.

Výsledky

Diamantová ligu nyní čeká delší pauza, má za sebou první polovinu „základní části“, ta druhá začne za tři týdny (3.7.) v Lausanne.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout