Výrazná česká víkendová stopa

pondělí 3. února 2020
První únorový víkend byl skutečně nabitý atletickými událostmi a naši reprezentanti startovali v hojném počtu na domácích i zahraničních mítincích. Blýskli se zejména čeští běžci ve Vídni a koulař Tomáš Staněk v Rochlitzu.

Vídeň

Do rakouské metropole se na jeden z tradičních mítinků vydala početná skupina českých běžců. Nejlépe se vedlo Lukáši Hodboďovi, jenž předvedl vůbec nejrychlejší čas z celého mužského startovního pole, když si zaběhl nový osobní rekord 1:47.63. Dva roky staré kariérní maximum z Ostravy posunul o 72 setin a po víkendu mu patří páté místo v letošních průběžných světových tabulkách. “Závod skvěle odtáhl do pětistovky Jan Sýkora a pak už to bylo na mně. Cítím, že tam ještě byla rezerva. Doufám, že mi tento čas otevře dveře na lépe hodnocené závody. Příští start mě čeká na Czech Indoor Gala v Ostravě“, zhodnotil svůj závod a naznačil své plány do nejbližších dnů. Pod 1:50 pak stlačili své časy také Jan Friš (1:48.83) a Hakim Saleh (1:49.21). Také oni se mohli těšit z nových osobáků.

Na stejné distanci žen vylepšila časem 2:03.11 své letošní české maximum Diana Mezuliáníková. Pro nový osobní rekord 2:04.85 si doběhla Vendula Hluchá a dočkali jsme se také dorosteneckého národního rekordu v podání Pavly Štoudkové, která proběhla čtyři okruhy za 2:08.38 a z letitého rekordního zápisu Andrey Šuldesové ubrala čtyři desetiny. Na mužské čtvrtce zaklekl do bloků Matěj Krsek a byl z toho čas 47.74.

Rochlitz

Hned tři české koulařské naděje si zazávodili v německém Rochlitzu. Do rodiště Davida Storla se vždy rád vrací Tomáš Staněk, a i letos potvrdil, že se mu zde daří, jelikož ani při svém třetím startu v tomto roce neokusil hořkost porážky a jasně zvítězil výkonem 20.75. Jeho tréninkový parťák Ladislav Prášil zapsal 18.80. V soutěži žen si odbyla svou letošní závodní premiéru Markéta Červenková. Její nejdelší pokus měřil 16.41, což stačilo na sedmé místo. Vyhrála Portugalka Auriol Dongmová za 18.31. Červenková dle očekávání výrazně posunula české maximum letošních průběžných tabulek.

Mondeville

Ve francouzském Mondeville si poprvé po svém vleklém zranění zaběhla patnáctistovku Simona Vrzalová. Byl to její první mílařský start od loňského halového mistrovství Evropy. Letos zatím startovala pouze na osmistovce v Bratislavě, kde závod nedokončila. V Mondeville doběhla druhá v letošním nejlepším českém výkonu 4:17.47 a jen těsně podlehla Etiopance Zefre Wondmagegnové (4:16.94).

Erfurt

Čtyři vyslance jsme měli na mítinku v německém Erfurtu. Na šedesátce překážek si z tria našich závodnic vedla nejlépe Lucie Koudelová, která finišovala třetí za 8.37. Pátá byla Markéta Štolová za 8.40 a Tereza Vokálová si odvezla sedmé místo a čas 8.49. Adam Zelinka skončil ve svém běhu na 400 metrů na třetí příčce v čase 48.61.

Nejlepší světový výkon roku obstaral na trati 800 metrů Němec Marc Reuther. Domácí závodník proběhl cílem v čase 1:45.39. Dařilo se také úřadujícímu halovému evropskému šampionovi na šedesátce Jánu Volkovi, jenž vylepšil své sezónní maximum na 6.60.

Lucemburk

Také v Lucemburku startovali čtyři čeští atleti. Nikola Pöschlová obsadila v soutěži tyčkařek páté místo za 406 centimetrů. Nikol Jiroutová byla šestá výkonem 396. Mílař Daniel Kotyza vyhrál svůj běh na 1500 metrů v letošním nejlepším českém výkonu 3:47.88. Damián Vích zaznamenal 3:51.44.

Paříž

Tyčkařka Amálie Švábíková si zaskákala na mítinku EA v Paříži, kde v nabité soutěži obsadila sedmé místo, když se dokázala přenést přes 421 centimetrů. Prvenství si podělily Britka Holly Bradshawová s Francouzkou Ninon Guillon Romarinovou. Obě zdolaly 461 a měly shodný zápis.

O nejvýraznější výkon mítinku se postaral trojskokan Fabrice Hugues Zango. Bronzový muž světového šampionátu v Dauhá posunul hodnotu afrického historického maxima i národního rekordu Burkiny Faso na 17.77. Tímto trojskokem se zařadil na čtvrté místo historických světových tabulek v hale. Zároveň se jednalo o nejlepší trojskokanský výkon pod střechou od roku 2011. Kromě něj se stal novým leaderem světových tabulek také britský překážkář Andy Pozzi, jenž prolétl šedesátku s ploty za 7.52.

Valencie

Ve španělské Valencii si připsala svůj první letošní start tyčkařka Romana Maláčová a premiéra to byla vítězná, když jako jediná překonala 440 centimetrů a suverénně soutěž opanovala. Blýskl se také polský koulař Konrad Bukowiecki, který se výkonem 21.13 zařadil na druhé místo letošních světových tabulek za Tomáše Staňka.

Přebor Prahy

Domácím akcím vévodil svými výkony Přebor Prahy. Velmi zajímavý souboj nabídla zejména čtvrtka mužů. O něco úspěšnější v něm byl Michal Desenský, jenž proběhl cílem jako první v letošním nejlepším českém výkonu 46.81 a porazil svého štafetového parťáka Víta Müllera, který zaznamenal 47.11. Na stejné trati žen byla nejrychlejší Martina Hofmanová v čase 55.57.

Na šedesátce překážek posunul hodnotu národního maxima Jiří Sýkora, kterému časomíra ukázala 7.97. Svůj vlastní letošní nejlepší český výkon vylepšil tyčkař Dan Bárta, jenž si skočil další osobák 545 centimetrů a připsal si cenný skalp svého zkušenějšího kolegy Jana Kudličky. Ten při svém prvním startu v této halové sezóně zapsal 525 centimetrů.

Sprinterský double získala Nikola Bendová, když nejprve v sobotu vyhrála šedesátku v čase 7.46 a druhý den zvítězila také na dvoustovce za 23.99. Mužská šedesátka patřila Štěpánu Hamplovi (6.80). V dálkařském sektoru potvrdila vynikající formu slovenská vícebojařka Lucia Vadlejch. Tentokrát dolétla na 636 centimetrů.

Glasgow

Parádní ženský závod na 800 metrů proběhl ve skotském Glasgow. Jeho překvapivou vítězkou se stala Britka Gemma Reekieová, která vylepšila národní rekord své země na 1:57.91. V jejím podání se jednalo o nejrychlejší halovou půlku na světě od roku 2006 a zařadila se na jedenácté místo historických světových tabulek v hale. Navíc se mohla těšit ze skalpu své hvězdné krajanky Laury Muirové, které k pokoření mladší kolegyně nestačil ani nový halový osobák 1:58.44.

Moskva

Ruští atleti momentálně nemohou závodit mimo hranice své domoviny. To však vůbec nebrání výškařce Marii Lasickeneové v pokračování její dominance, když skočila 204 centimetrů, čímž vylepšila letošní světové maximum a vyrovnala si svůj halový osobák.

Sumy

Další nejlepší výkon tohoto roku padl na ukrajinském národním šampionátu a jeho autorkou se stala vícebojařka Alina Šuchová, která brala domácí pětibojařský titul v novém kariérním maximu 4602 bodů, což ji vyhouplo do čela letošních statistik.

Lubbock

Přehled zámořských světových výkonů zahajujeme v americkém Lubbocku, kde svítila značka WL u dvou závodníků. Tím prvním byl na čtvrtce Američan Randolph Ross, jenž uběhl dva okruhy za 45.44. Na šedesátce překážek se pak opět zlepšil jeho krajan Trey Cunningham, který se momentálně dělí o pozici leadera letošních světových tabulek s Britem Andy Pozzim.

Boston

Také v Bostonu byla k vidění dvě světová maxima této sezóny. Josh Thompson hned při své premiéře na trati 1500 metrů zaběhl velmi kvalitní čas 3:37.21, když si v těsném finiši poradil se Španělem Abrahamem Alvaradem (3:37.28). Na ženské pětce zaběhla letošní nejrychlejší čas 15:07.44 Emily Lipariová.

Fayetteville

Výčet světových leaderů zakončujeme ve Fayetteville, kde se stal dosud nejlepším sedmibojařem této sezóny Estonec Johannes Erm, který posbíral 6114 bodů, což je jeho nové kariérní maximum. Velmi rychlou šedesátku zaběhl Nigerijec Raymond Ekevwo, který se časem 6.53 zařadil na druhé místo průběžných tabulek.