Výrazná česká stopa v Toruni

středa 8. února 2023
Hned čtyři čeští reprezentanti se představili na zlatém mítinku světového halové Tour v Toruni. Lada Vondrová si doběhla na čtvrtce pro druhé místo. Kristiina Mäki zaběhla historické národní maximum v běhu na jednu míli.

Lada Vondrová si po několika dnech zopakovala souboj s Lieke Klaver. I tentokrát v něm byla úspěšnější Nizozemka, která časem 51.14 příliš nezaostala za svým osobním rekordem z Czech Indoor Gala. Vondrová ovšem potvrdila, že patří letos k nejlepším Evropankám, když finišovala na druhém místě v čase 51.91. Třetí byla Ukrajinka Viktoriya Tkachuk za 52.52. Stejnou disciplínu mužů vyhrál přesvědčivě v čase 46.15 Švéd Carl Bengtstrom.

Etiopanka Gudaf Tsegay je světovou rekordmankou na trati 1500 metrů a v Toruni chtěla útočit na historické světové maximum v běhu na jednu míli, které má od roku 2016 v držení časem 4:13.31 její krajanka Genzebe Dibaba. Její atak nakonec úspěšný nebyl, nicméně časem 4:16.16 se stala druhou nejrychlejší ženou historie na této distanci v hale. Kristiina Mäki běžela halovou míli vůbec poprvé v kariéře a bylo z toho šesté místo a národní historické maximum 4:32.30. Výkon Ivany Kubešové z roku 1992 srazila o více než tři vteřiny.

Filip Sasínek má na Toruň skvělé vzpomínky. Však právě v této hale zaběhl před dvěma lety národní rekord na 1500 metrů a špatně si na mítinku Copernicus Cup nevedl ani letos. Po většinu závodu se pohyboval kolem osmé pozice a cílem nakonec proběhl jako šestý v letošním nejlepším českém výkonu 3:38.74. V novém osobním rekordu 3:35.59 zvítězil Francouz Azeddine Habz před Britem Georgem Millsem (3:35.92) a Španělem Jesusem Gomezem (3:36.33).

Překážkář Petr Svoboda dokázal vyhrát svůj rozběh v čase 7.61, což mu zajistilo nasazení do vnitřní dráhy. Ve finále mu ovšem nevyšel start podle představ a oproti předešlému běhu si nepolepšil. Jeho výkon měl hodnotu 7.67, což stačilo na páté místo. Ve vyrovnaném sezónním maximu 7.46 triumfoval Američan Daniel Roberts před Kubáncem Rogerem Iribanem. Vítěz letošního Czech Indoor Gala si opět posunul osobák na 7.49. Šedesátku překážek žen opanovala domácí Pia Skrzyszkowska za 7.79. Druhá Finka Retta Hurske vylepšila národní rekord své země na 7.81. Třetí byla Jamajčanka Britany Anderson za 7.83.

Na půlce žen se dostala do čela letošních průběžných světových tabulek vítězná Britka Keely Hodgkinson. Na čelo této statistiky se dostala díky času 1:57.87. Velmi kvalitního času 1:58.48 dosáhla i sedmatřicetiletá beninská reprezentantka Noelie Yarigo.

Nejlepší světový výkon této sezóny byl k vidění i v dálkařském sektoru. Jeho autor byl očekávaný, a to řecký šampion Miltiadis Tentoglou, jenž dolétl na 840 centimetrů.