Výrazná atletická stopa v anketě AIPS

pátek 6. ledna 2023
Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) každoročně vydává žebříček nejlepších sportovců uplynulé sezóny a v nabité konkurenci napříč všemi sporty se neztratili ani zástupci a zástupkyně atletiky.

V anketě AIPS hlasovalo celkem 420 novinářů ze 113 zemí. V kategorii žen si odnesla ocenění španělská fotbalistka Alexia Putellas. Hlavní opora FC Barcelona se z triumfu radovala po loňském druhém místě, když získala celkem 452 bodů. Druhá příčka náleží americké plavkyni Katie Ledecky (295 bodů), která si z loňského světového šampionátu v Budapešti odvezla čtyři zlaté medaile.

Další tři umístění pak patří právě reprezentantkám královny sportu. Třetí skončila venezuelská trojskokanka Yulimar Rojas (243 bodů), která loni získala titul halové i venkovní mistryně světa a v hale navíc svůj primát ozdobila nejdelším trojskokem historie 15.74. Hned za ní se umístila americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlin-Levrone (238 bodů). Ta překonala v uplynulé sezóně historické světové maximum dokonce dvakrát. Finále MS opanovala v čase 50.68. Pátou pozici pak okupuje jamajská sprinterská legenda Shelly-Ann Fraser-Pryce (217 bodů). Té se v Eugene podařil husarský kousek v podobě zisku už pátého titulu mistryně světa na 100 metrů.K tomu ještě přidala stříbra na dvoustovce a ve štafetě na 4x100 metrů.

Do TOP 10 se dostala i keňská mílařka Faith Kipyegon (162 bodů). Mistryně světa z Eugene loni útočila i na světový rekord, za kterým zaostala časem 3:50.37 jen o tři desetiny. Mezi třiceti sportovkyněmi, které získaly hlasy pak jsou ještě další čtyři atletky. Nejvyššího umístění z nich dosáhla překvapivě britská běžkyně Eilish McColgan (77 bodů). Vítězka Her Commonwealthu skončila sedmnáctá a nechala za sebou v této anketě například další světovou rekordmanku a mistryni světa na 100 metrů překážek Tobi Amusan z Nigérie (21. místo, 61 bodů), dvojnásobnou světovou šampionku v chůzi Peruánku Kimberley Garcia (23. místo, 55 bodů) i australskou mistryni světa ve skoku vysokém a stříbrnou medailistku z HMS Eleanor Patterson (27. místo, 42 bodů).

Mezi muži se stal očekávaným vítězem argentinský fotbalista Lionel Messi, jenž triumfoval naprosto jasně s 962 bodů. Messi dotáhl argentinský národní tým v Kataru k titulu světových šampionů a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje. Hned za ním však figuruje švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis se ziskem 373 bodů. Mondo vylepšil během roku 2022 celkem třikrát hodnotu světového rekordu až na 621 centimetrů a získal zlato na světových šampionátech v hale i pod otevřeným nebem. Třetí je další fotbalová hvězda a nejlepší střelec MS v Kataru Francouz Kylian Mbappé (366 bodů).

V elitní desítce je i keňský maratonec Eliud Kipchoge (155 bodů), jenž na této nejtradičnější běžecké distanci v Berlíně překonal časem 2:01:09 o rovné půl minuty čtyři roky starý světový rekord. Mezi sedmadvaceti bodovanými sportovci je pak ještě dalších pět atletů. Sedmnácté místo patři Brazilci Alisonu dos Santosovi (61 bodů). Další pořadí je pak opět trošku překvapivé. Osmnáctý je italský sprinter, halový mistr světa a mistr Evropy pod otevřeným nebem Marcell Lamont Jacobs (59 bodů), kterého následuje jeho krajan a mistr Evropy ve skoku vysokém Gianmarco Tamberi (55 bodů). Až za nimi se umístili halový světový rekordman na 1500 metrů, mistr světa na 5000 metrů a dvojnásobný evropský šampion Nor Jakob Ingebrigtsen (21. místo, 46 bodů) s americkým sprinterem a světovým šampionem na 200 metrů Noahem Lylesem (25. místo, 16 bodů).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová