Výprava do Göteborgu po sobotě pěkně narostla

sobota 2. února 2013
Čtyři atletky nově přibyly na soupisku pro halové mistrovství Evropy. Hejnová a Masná se na ni probily z Lucemburku, Čechová z Mondeville a Maláčová z Prahy. Překážkářka Škrobáková veze cenné vítězství z mítinku světového okruhu v Karlsruhe.
Lucemburk

Nejpočetnější skupina v zahraničí se postarala o dvě nominace. Medailistka z olympiády na 400 m př. Zuzana Hejnová při své první letošní čtvrtce zaběhla absolutní osobní rekord 52.18. To je nejen pohodlně splněný limit pro halové ME, ale také (o pouhých pět setin) v tuto chvíli druhý nejlepší čas v Evropě. "Běželo se mi dobře, byla jsem až překvapená," divila se svěřenkyně Dalibora Kupky. "Jsem ráda už kvůli tomu, že vždy, když jsem se zrychlila v hale, měla jsem dobré překážky. Původně jsem s halovou sezonou nepočítala a HME v Göteborgu v plánu neměla, ale při současné formě by asi byla škoda tam nestartovat. Pobavím se o  tom s trenérem a plány nejspíš přehodnotíme," vzkázala z Lucemburku Hejnová.
Třetí v závodě skončila Jitka Bartoničková, která se zlepšila na 54.36, pro individuální start na HME ovšem potřebuje srazit ještě skoro vteřinu. Halový osobák 56.29 si v béčku zaběhla juniorka Helena Jiranová. České jméno bylo nejvýše i mezi muži, a to díky Danielu Němečkovi, také pro něj je 47.74 jeho nejlepším výkonem v hale, ale zatím stále od „Evropy“ 64 setin vzdálený.
Stylem start-cíl, bez pomoci vodiče, jak je jejím zvykem, si o Göteborg řekla Lenka Masná, časový údaj říká 2:03.11. Na „bednu“ ji na druhý stupínek doprovodila ještě krajanka Kateřina Hálová (2:08.62). Rychlejší A běhu půlkařů (v němž byl třetí Miroslav Burian) bylo béčko s Matějem Blahutem druhým v cíli (1:51.86). Mezi výškaři se umístil třetí Jan Hostonský (205).

Karlsruhe

Překážkářka Lucie Škrobáková se blýskla na mítinku IAAF v Německu. Z rozběhu postoupila za 8.16, ve finále pak srazila plných 13 setin a svým vylepšeným letošním maximem 8.03 se posunula na čtvrté místo na světě (třetí v Evropě). "Jsem moc spokojená - jak s umístěním, tak s  časem. Vzhledem k viróze, kterou jsem v týdnu prodělala, mě to překvapilo. Příště by to chtělo čas pod 8," píše se v její zprávě na Facebooku manažerské skupiny Top Athletics. V Karlsruhe byly k vidění výkony roku při patnáctistovce v podání Etiopanky G. Dibabaové (4:02.25), při obou trojkách – krajanky Defarové (8:35.28) a Američana Lagata (7:34.71), na 60 m př. díky Kubánci Ortegovi (7.54 v rozběhu, 7.60 ve finále), při půlce v podání Španěla K. Lópeze (1:46.72).

Mondeville

Mítink ve francouzské Normandii přinesl radost Kateřině Čechové. Už v rozběhu si zlepšila o dvě setiny letošní maximum (na 7.38), ve finále k vítězství zaběhla čas 7.31, čímž nominačnímu kritériu vyhověla o dvě setiny. "Úžasný běh, nemělo to chybu a jsem šťastná," vzkázala svěřenkyně Luďka Svobody prostřednictvím Facebooku Top Athletics. Tolik už se nedařilo Martinu Mazáčovi, sice skončil třetí, ale už letos běžel lépe než 7.91 (v rozběhu 7.92).

Praha

V pražské Stromovce si řekla o halové mistrovství Evropy tyčkařka Romana Maláčová, když na pražských přeborech skočila 442 cm. Stejného výkonu (při lepším zápisu, takže zvítězila) dnes dosáhla Jiřina Svobodová, ta měla nominaci jistou již z mítinku v Drážďanech. Z dalších výkonů stojí za to vypíchnout zlepšení Petra Peňáze, který 60 m překážek zvládl v rozběhu za 7.84, ve finále už se mu tolik nedařilo (stejně jako tréninkový kolega Mazáč 7.91). Rychlejší než ženy (na stejné výši bariér) byla juniorka Karolina Hlavatá, která si výrazně vylepšila osobní rekord na 8.47.

Gent

Slibnou čtyřstovku zaběhl při mítinku v Belgii Josef Prorok, oproti úvodnímu startu ve Vídni srazil vteřinu, 47.41 je už jen 31 setin o letenky pro Göteborg.