Vynikající sprinty v Ostravě

pátek 5. června 2020
Ve vítkovické aréně se odehrál další ze série mikromítinků pořádaných Českým atletickým svazem. Nejvýraznějšími postavami byli sprinteři Ján Volko a Zdeněk Stromšík.

Halový mistr Evropy Ján Volko má v úvodu letošní specifické sezóny vynikající formu, což prokázal hned pří svém premiérovém letním startu. Na šedesátce vytvořil časem 6.69 nejlepší slovenský výkon historie na této distanci pod otevřeným nebem. Svůj venkovní osobák srazil o devět setin. Vážnějšího konkurenta neměl ani v závodě na 150 metrů. Tuto vzdálenost prolétl za 15.33, čímž si vyrovnal své tři roky staré kariérní maximum z mítinku v Chebu. Nejrychlejší ženou na stopadesátce byla domácí Jana Slaninová za rovných 18 vteřin.

Svůj první venkovní start si připsal také spoludržitel českého rekordu na stovce Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Jaroslava Vlčka však tentokrát běžel třístovku a nevedl si vůbec špatně, když zaznamenal nový osobní rekord 33.41. Předešlý osobní zápis z roku 2017 vylepšil o 42 setin. Pod čtyřiatřicet vteřin se dostal ještě druhý Martin Tuček (33.93). Jedinou ženou, která zvládla třístovku pod čtyřicet vteřin byla Štěpánka Kolářová (39.86).

Také v běžeckých disciplínách bylo na co se dívat. V závodě na 800 metrů žen jasně dominovala Barbora Malíková. Bronzová medailistka z loňského MEJ ve švédském Boras na poloviční trati zaběhla dva okruhy za 2:05.29 a druhé soupeřce v cíli nadělila deset vteřin.

Na mužské trojce se hned čtyři borci dostali pod 8:20, což je na české poměry velice slušný čas. Nejrychlejší byl zkušený Vojtěch Král za 8:12.77. Jako druhý ho v cíli následoval Marek Chrascina v čase 8:14.49. Těsný souboj o třetí příčku zvládl o něco lépe David Foller (8:18.03) před Vladimírem Marčíkem (8:18.82).

Výškařka Bára Sajdoková se tentokrát dokázala úspěšně přenést přes 180 centimetrů. Mužské klání ovládl plzeňský Jan Štefela za 206 centimetrů. Vítkovická dorostenecká koulařka Katrin Brzyszkowská si v pondělí hodila velký osobní rekord s tříkilovým náčiním, když zaznamenala 17.04. Pří pátečním mítinku měla jediný měřený pokus o hodnotě 16.10, přesto byla suverénní vítězkou. V kouli mužů vyhrál olomoucký Jakub Héža za 16.45.

Petr Jelínek, foto: Jiří Kottas 2020