přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. října 2019, 10:53

Výjezd rozhodčích na zahraniční mítinky

Změnu v přístupu a vnímání postavení rozhodčích atletiky by měl přinést nový koncept, který ukáže, že jejich práce nemusí být pouze dohled nad dodržováním pravidel atletiky. V rámci motivace a dalšího rozvoje, byl v letošním roce zahájen pilotní výjezd rozhodčích na významné mítinky v Berlíně a Chorzowě s cílem sledování práce zahraničních kolegů.

Koncem srpna vyjela první skupina do německé metropole Berlín na mítink ISTAF spadající do kategorie IAAF World Challenge 2019. K vidění bylo nejen spousta skvělých výkonů a světových závodníků, ale především způsob organizace a činnost rozhodčích. Každý z účastníků si mohl vybrat, na co se během závodů zaměří a následně se o své poznatky podělil s ostatními.

V polovině září se pak zúčastnila druhá skupina Memoriálu Kamily Skolimowské v polském Chorzówě. Na tomto mítinku měli účastníci možnost volného pohybu po tribunách, díky čemuž jim bylo umožněno sledovat disciplíny v blízkosti jednotlivých sektorů a z různých úhlů pohledu. To bylo oceněno především vyznavači technik.

V obou skupinách byl prostor pro porovnání organizace soutěže a práce rozhodčích u nás a na těchto významných zahraničních akcích. Oba dva mítinky se mohou pochlubit vysokým diváckým zájmem a skvělou atmosférou, což jim většina našich pořadatelů může jen závidět.

Účastníci se shodli, že řada činností, v rámci závodů pořádaných v ČR, je na srovnatelné, někdy i vyšší úrovni (např. režie, informovanost diváků o průběhu závodů, ozvučení). Zároveň ale také zaznamenali rezervy u svých zahraničních kolegů v bezpečnosti během rozcvičování dlouhých hodů, nepřehlednost u současně probíhajících disciplín či velký časový odstup od rozcvičení do zahájení soutěže z důvodů dlouhého představování závodníků. Nejvýraznější rozdíl byl viděn především v personálním předimenzování rozhodčími. Ne vždy platí pravidlo čím více, tím lépe. Na druhou stranu bez potřebného počtu rozhodčích kvalitní soutěž uspořádat bohužel nelze.

Výjezdy se setkaly s velkým ohlasem a jelikož byly velkou inspirací především pro začínající rozhodčí, počítáme do budoucna s jejich pokračováním. Český atletický svaz také pracuje na rozšíření počtu v "soudcovském stavu".

Oldřiška Marešová

Vytisknout