Vydařené jablonecké jubileum

sobota 21. ledna 2023
Mezinárodní mítink Jablonecká hala oslavil v letošní sezóně 50. výročí. Britská sprinterka Dina Asher Smith ozdobila tento bronzový závod World Athletics Indoor Tour nejlepším světovým výkonem probíhající sezóny. Ve velkém stylu zahájil i český koulařský rekordman Tomáš Staněk.

Tomáši Staňkovi se na Jablonecké hale tradičně daří, a tak nebylo divu, že si právě tento mítink vybral pro svou letošní závodní premiéru. Do soutěže vstoupil úvodním pokusem na 19.67. Hned v třetí sérii pak výrazně přitlačil, když poslal své náčiní až do vzdálenosti 21.43, čímž se vyhoupl na druhou příčku letošních průběžných světových tabulek za Američana Jordana Geista. Následně přidal v samotném závěru vrh na 20.35 a naprosto suverénním způsobem si zajistil již svůj sedmý jablonecký primát. Dvacetimetrovou metu pokořil ještě druhý Rumun Andrei Toader, jenž zapsal nejlépe 20.36. Třetí byl Švéd Simon Petersson za 19.59.

Největší zahraniční hvězdou mítinku byla britská sprinterka Dina Asher Smith. Mnohonásobná medailistka z olympijských her, světových i evropských šampionátů potvrdila roli favoritky sprintu na 60 metrů. Už v rozběhu neměla sobě rovnou soupeřku v čase 7.18 a ve finále pak dominovala v letošním nejlepším světovém výkonu 7.09. Při svých letošních první závodech zaostala jedinou setinu za osobním rekordem, kterého dosáhla před osmi lety při triumfu na halovém mistrovství Evropy v Praze. Z nového kariérního maxima 7.32 se mohla těšit druhá Irka Sarah Leahy a třetí skončila česká sprinterská kometa této halové sezóny Karolína Maňasová, a to díky dalšímu posunutí osobáku už na 7.34. Dvacetiletá reprezentantka vítkovické atletiky se v Jablonci zlepšila o dalších 9 setin.

Stejnou trať mužů opanoval v čase 6.58 Turek Kayhan Özer před Polákem Oliverem Wdozikem (6.61) a Janem Velebou. Náš sprinterský matador si v 36 letech vylepšil osobní rekord na 6.64. Kariérní maximum z loňského roku srazil o setinu. Zdeněk Stromšík se předklonil do cíle jako pátý za 6.68. Velebovi udělali radost i jeho svěřenci. Stanislav Jíra se už v rozběhu blýskl skvělým osobním rekordem 6.68. Do finále bohužel kvůli zranění nenastoupil. Matyáš Koška se mezi finálovou osmičku dostal a dosprintoval jako šestý též v kariérním výkonu 6.72.

Dalším českým atletem, který se rád do jablonecké haly vrací, je překážkář Petr Svoboda. Osmatřicetiletý národní rekordman si nejprve v rozběhu šedesátky s ploty vyrovnal časem 7.66 své sezónní maximum z úterních veřejných závodů a následně se ještě výrazně zlepšil, když při svém dalším startu zaběhl velmi kvalitních 7.59 a momentálně je nejrychlejším Evropanem na této distanci. Skvěle se dařilo také Davidu Rybovi, jenž se se Svobodou vytáhl k velkému osobnímu rekordu 7.79 a stal se díky tomuto času desátým nejrychlejším českým závodníkem historie na trati 60 metrů překážek.

Vynikající formu mají také naše překážkářky. Finálový závod patřil právě jim. Tereza Vokálová a Tereza Elena Šínová navázaly na svá úterní vystoupení z veřejných závodu ve Stromovce dalším strhujícím duelem. I tentokrát v něm byla, a to stejným rozdílem dvou setin, úspěšnější Vokálová, když triumfovala v novém osobáku 8.15. Šínová byla druhá za 8.17. O pozici leadera letošních průběžných národních tabulek se ovšem obě závodnice dělí, jelikož Šínová už v rozběhu předvedla též osobák 8.15. Třetí skončila ve finále při své letošní závodní premiéře loňská překážkářská jednička Helena Jiranová, a to v čase 8.24.

Velmi těsný byl i souboj o prvenství v soutěži dálkařů. Z prvenství se nakonec radoval díky novému kariérnímu maximu 773 Brit Jack Roach. Český rekordman Radek Juška, jenž letos závodil poprvé, zvládl hned dvakrát 772 a byl druhý. Třetí skončil v halovém osobáku 751 Vojtěch Komárek. Soutěž žen ovládla Ukrajinka Oksana Martynova za 622 před Michaelou Kučerovou (617).

V Jablonci byla pak na programu i jedna netradiční halová disciplína, a to sprint na 100 metrů. Mezi muži byl nejrychlejší vítěz šedesátky Kayhan Özer za 10.31. Z českých sprinterů si vedl nejlépe Jan Jirka v čase 10.44. Stovku žen vyhrála Maďarka Boglárka Takács (11.83).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková