Vrhačská tour žije první reprízou a spřádá plány do budoucna

Aktuality
sobota 30. dubna 2011
Seriál vrhačských závodů, který tvoří tři české a stejný počet německých mítinků, vstoupil do druhé sezony. Organizátoři pomýšlejí na zapojení dalších středoevropských zemí.

V česko-německém pohraničí se zrodil projekt, který si klade za cíl zpopularizovat vrhačské disciplíny. „Už asi pět let spolupracuji s některými saskými kluby a líbí se mi, jak organizují tento typ závodů. Tak jsem si říkal, že by bylo hezké přivézt tam i české závodníky a naopak dostat Němce k nám. Proto jsme společně vymysleli seriál po vzoru třeba běhů, které už něco takového dělají,“ vysvětluje další motivy vzniku Throwing (neboli Vrhačské) tour  jeden z jejích zakladatelů Miroslav Vachuta.

Seriál už má za sebou jeden ročník, který vloni vyhrál kladivář Lukáš Melich. Letošní tour se skládá ze šesti mítinků, přičemž závody v Regis-Breitingenu a Grossolbersdorfu již proběhly. Na programu tak ještě je poslední z německých klání ve Freitalu, po němž bude následovat trojice mítinku na české půdě, a sice v Ústí nad Labem, Lovosicích a České Lípě.

Tour tak mimo jiné nabízí srovnání, jak aktuálně vypadá tento typ závodů v tuzemsku a u našich západních sousedů. Rozdíl je zatím podle Vachuty nebetyčný. „Na jedněch závodech se tam sejde třeba 150 až 200 lidí, od nejmladších až po veteránské kategorie, které jsou u nich nesmírně populární. Celé město tím žije, přitom soutěže trvají i pět hodin. U nás naopak musíme kategorie pro nízký počet startujících slučovat,“ popisuje šéf ústeckého atletického oddílu a dodává, že nesrovnatelné jsou i podmínky pro sportování: „Tady často řešíme, že není kde házet kladivem, tam jsou i v malých městečkách či vesnicích třeba tři vrhačské louky.“

Se seriálem má bývalý koulař Vachuta velké plány: „Chceme z toho udělat středoveropskou tour. Máme předjednaný závod v Rakousku, po něčem se chceme poohlédnout na Slovensku, v Polsku. A kdyby se chtěl přidat i některý další český závod, tak se určitě bránit nebudeme. Také bychom rádi přilákali nějaké opravdu zajímavé závodníky, vše ale bude záležet na tom, zda seženeme nějakého sponzora.“

Zatím náklady kryjí výhradně pořádající oddíly a seriál si tak musí vystačit se skrovným rozpočtem. Na vítěze tour, jímž se stane ten, kdo v jejím rámci předvede nejhodnotnější výkon podle bodovacích tabulek IAAF, čeká odměna 1000 eur. Průběžný stav tour a dosavadní výsledky najdete na oficiálních webových stránkách seriálu www.throwingtour.eu.

Adam Pražák