přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. června 2020, 18:08

Vrhači kralovali výkonům v Olomouci

V sobotu se uskutečnila 49. Velká cena města Olomouce. Na Hané se sešla kvalitní domácí konkurence, okořeněná několika zajímavými zahraničními hosty. Ozdobou mítinku byly zejména technické disciplíny.

Životní závod předvedla v hanácké metropoli koulařka Markéta Červenková. Svěřenkyně trenéra Petra Stehlíka zaznamenala velký milník, když se poprvé v kariéře dokázala dostat přes osmnáct metrů. Navíc předvedla parádní sérii, když si každým svým pokusem překonala osobní maximum z loňského roku, které mělo hodnotu 17.70. To nejlepší v jejím podání přišlo ve druhé sérii, kdy čtyřkilovou kouli poslala do vzdálenosti 18.22, což je nejlepší český koulařský výkon v kategorii žen od roku 1990 a Markéta se s ním zařadila na pátou příčku našich historických tabulek za Helenu Fibingerovou, Zdeňku Šilhavou, Soňu Vašíčkovou a Alenu Vitoulovou. V šesté sérii pak přidala současná česká jednička ještě jeden osmnáctimetrový hod, když zapsala 18.09. V letošních průběžných světových tabulkách patří Červenkové lichotivé sedmé místo.

Tomáš Staněk tentokrát tak povedený závod neprožil, když měl jediný měřený pokus, jehož hodnota byla 19.87. Přesto naprosto suverénně zvítězil. Druhý Martin Novák si vylepšil sezónní maximum na 18.96. První místo si vyházel v disku za 52.92.

Mezi dorostenkami se měnilo jméno národní rekordmanky. Katrin Brzyszkowská poslala tříkilové náčiní do vzdálenosti 17.39 a o 22 centimetrů tak překonala dosavadní rekordní zápis Evy Čerňanové z roku 1987.

Další špičkový vrhačský výkon byl k vidění v oštěpu žen. Při své letošní závodní premiéře ho obstarala Irena Gillarová (dříve Šedivá). V závěrečné sérii se její oštěp zapíchl na rovných 60 metrů a stala se tak v tomto roce čtrnáctou šedesátimetrovou oštěpařkou na světě. Další pomyslné medailové pozice si rozdělily Martina Píšová (51.31) a Andrea Železná (50.90). Mezi muži se radoval z nového osobáku 72.39 Martin Konečný.

Ve výškařském sektoru dominovaly naděje této disciplíny. Marek Bahník procházel soutěží naprosto čistě, až do hodnoty 220 centimetrů. Tímto výkonem si o dva centimetry vylepšil svůj venkovní osobák z loňského roku. Stopku mu vystavilo až 224. Podobně si vedla též Bára Sajdoková, když všechny své výšky zdolávala napoprvé a úspěšným skokem na 189 centimetrech zaostala jen centimetr za čerstvým kariérním maximem. Na 191 už úspěšná nebyla.

Sprinterům a sprinterkám na stovce vítr příliš nepřál, jelikož foukal poměrně silně proti a bylo to znát i na časech. Mezi muži byl nejrychlejší slovenský halový mistr Evropy Ján Volko, když prolétl rovinku za 10.43. Český rekordman Jan Veleba zaostal o dvě setiny zpět (10.45). Volko mu tak vrátil několik týdnů starou těsnou porážku z Memoriálu Josefa Odložila. Třetí byl Dominik Záleský za 10.62. Ženy marně útočily na dvanáctivteřinovou hranici. Nejblíže jí měla vítězná Marcela Pírková (12.02). Za ní se do cíle předkláněly Jana Slaninová (12.06) a dorostenka Hana Blažková (12.08). Volko i Pírková později zopakovali svá prvenství také dvoustovce. Pírková se jako jediná dostala časem 23.96 pod 24 vteřin. Jako druhá dosprintovala Jana Slaninová (24.13). Volko proběhl cílem za 20.96 před Zdeňkem Stromšíkem (21.13).

V soutěži dálkařů zaznamenal nejdelší pokus Polák Mateusz Jopek, jenž si výkonem 795 centimetrů posunul hodnotu osobního rekordu. Nejlepším českým závodníkem byl Jakub Bystroň. Vítkovický atlet se skokem do vzdálenosti 756 zařadil na druhé místo letošních průběžných tabulek za Radka Jušku.

Výsledky

Přebor Prahy

Výrazných vylepšení letošního nejlepšího českého výkonu dosáhli na trati 400 metrů překážek Vít Müller a Nikoleta Jíchová. Od Müllera se jednalo o očekávaný zápis. Však je také v posledních sezónách našim nejúspěšnějším reprezentantem na této distanci. V Edenu zaběhl při svém prvním letošním startu na čtvrtce překážek 50.68. Oproti tomu Jíchová se s touto disciplínou teprve seznamuje a ukázala, že by se mohlo jednat o cestu správným směrem, když cílem proběhla v čase 58.29.

Na dvoustovce žen zvítězila Nikola Bendová v čase 23.90. Na paty jí šlapala Klára Seidlová, která zaznamenala 24.02. Mezi muži se Jiří Kubeš jako jediný dostal pod dvaadvacet vteřin (21.72).

V mužské tyči se podařilo Danu Bártovi i Matěji Ščerbovi úspěšně překonat 522 centimetrů.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout