přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. ledna 2020, 12:22

Vrcholy halové sezóny 2020

Halová sezóna 2020 již klepe na dveře. Přinášíme tak přehled těch nejzajímavějších atletických podniků, které letos pod střechou doma i v zahraničí proběhnou.

Domácí vrcholy

V podstatě v průběhu celého února nás čeká tradiční série domácích republikových šampionátů. Vše odstartují v pražské hale Otakara Jandery vícebojaři, kteří mají své mistrovské klání na programu od pátku 7. února do neděle 9. února.

Hned o nadcházejícím víkendu (15. – 16. února) se v ostravské hale uskuteční Gigant, tedy mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. Ostrava pak bude hostit i dospělou atletickou elitu, která si to rozdá o mistrovské tituly 22. a 23. února. Posledním halovým šampionátem bývá tradičně MČR žactva, které proběhne 29. února a 1. března v pražské Stromovce.

První z tradičně významných atletických mítinků na našem území Jablonecká hala 2020 se koná 18. ledna. O čtyři dny později (22. ledna) se můžeme těšit na třetí ročník závodu Hvězdy v Nehvizdech. Vůbec nejkvalitnějším halovým kláním v ČR by pak měl být mezinárodní mítink Czech Indoor Gala, který se stal součástí série European Indoor Premium Meeting. Tento atletický svátek se uskuteční 5. února v ostravské hale. 6. února proběhne mezinárodní mítink v Otrokovicích.

Ani letošní halová sezóna se neobejde bez klasických výškařských mítinků. Tím prvním bude Beskydská laťka, která se odehraje 2. února v třinecké Werk Aréně. 8. února se sejde kvalitní mezinárodní konkurence na Hustopečském skákání. Oba závody jsou součástí seriálu High Jump Grand Prix. 15. února je na programu Brněnská laťka. Když jsme u speciálních mítinku, nesmíme zapomínat ani na Zimní Pražskou tyčku, která proběhne ve strahovské hale 19. února.

Zahraniční vrcholy

Co se týká zahraničních mítinků, již pátým rokem bude hrát prim World Athletics Indoor Tour. Ta se letos skládá ze sedmi závodů a ve hře budou opět divoké karty pro start na halovém mistrovství světa. Celý seriál odstartuje 25. ledna jedinou zámořskou zastávkou v americkém Bostonu. Následně se přesune do Německa, kde proběhnou mítinky v Karlsruhe (31. ledna) a Düsseldorfu (4. února). Čtvrtým závodem bude 8. února Toruň a Tour pokračuje 15. února v Glasgow. Novou destinací v rámci kalendáře WIT je pak francouzské Lievin (19. února). Vše pak vyvrcholí 21. února v Madridu.

Během dosavadních čtyř ročníku World Athletics Indoor Tour se podařilo ovládnout celkové pořadí tohoto seriálu dvěma českým atletům. V roce 2017 se radoval z primátu čtvrtkař Pavel Maslák a o rok později triumfoval koulař Tomáš Staněk. Loni pak Maslák obsadil druhé místo. Naopak Staněk by měl být největší českou nadějí v letošním ročníku.

Globálním vyvrcholením celé halové sezóny bude devatenácté halové mistrovství světa, které proběhne v termínu 13. – 15. března a jeho hostitelem bude čínský Nanking. Halový světový šampionát se na asijský kontinent vrací po deseti letech, kdy se HMS uskutečnilo v Dauhá. V Nankingu by měli být největšími českými želízky v ohni opět Maslák se Staňkem. První jmenovaný obhajuje zlato a ten druhý bronz z předešlého šampionátu v Birminghamu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout