Vrchařskými šampiony na Černé hoře Janů a Stránská

sobota 25. května 2019
V Krkonoších se konalo mistrovství republiky v běhu do vrchu, z Janských Lázní na zdejší Černou horu vyběhli jako první Jan Janů a Adéla Stránská, mezi mládežníky kralovali Barbora Havlíčková a David Bílek. Ve hře byla také kvalifikační místa na evropský šampionát, který začátkem července hostí švýcarský Zermatt.

Nejvyrovnanější souboj o titul dne svedli muži. Obhájce titulu Marek Chrascina z Třince tentokrát podlehl Janu Janů z pardubické Hvězdy, jenž mu tak vrátil loňskou porážku. Na vrcholu 1299 m vysoké hory je však dělila slabá čtvrtminutka, přičemž Janů zvládl nastoupat 850 metrů na 11 a půl kilometrech trať v čase 50 minut a 52 vteřin, Chrascina za 51:06. Podobně vyrovnaný byl i duel o bronz, v něm uspěl nedávný maratonský šampion Vít Pavlišta z Liberce (52:23) před Dominikem Sádlem (52:39), pátý Tomáš Lichý už ztratil na vítěze 3 a půl minuty.

To mistryně republiky mezi ženami předvedla na stejné trati dominantní výkon. Byla jí Adéla Stránská, specialistka na vrchy z České Třebová vyběhla na vrchol za hodinu, minutu a 16 vteřin. O minutu a půl po ní se v cíli objevila Pavla Schorná Matyášová, která obléká dres pořadatelského TJ Maratonstav Úpice (1:02:50). O 19 vteřin později ji následovala půlmaratonská mistryně ČR Tereza Hrochová z plzeňské Škodovky (1:03:09), podobný odstup měla i za ní dokončivší Lucie Maršánová (1:03:32).

Naprosto dominantní výkon předvedla mezi juniorkami Barbora Havlíčková. Specialistka na běžecké lyžování, která v atletice nosí dres českobudějovických Čtyř Dvorů nadělila na zkrácené trati s parametry 5,25 km „na délku“ a 550 m „na výšku“ soupeřkám čtyři a více minut, když cílem proběhla v čase 31:29. Stříbro si vysloužila Alena Matějáková z brněnské Moravské Slavie (35:39), bronz jičínská Gabriela Veigertová.

O vysoké kvalitě výkonů Havlíčkové svědčí, že i mezi juniory podlehla pouze nejlepší čtveřici. Překvapivým šampionem se stal letos teprve 16letý David Bílek z Ústí nad Orlicí, jenž po výkonu 30:25 o necelou půlminutku předčil Borka Požára z Triatletu Karlovy Vary (30:50). Těsný byl o minutku za vítězem duel o bronz, kolínský Roman Pazdera zdolal Benjamina Vrbovského o 7 vteřin (31:19 vs. 31:26).

Přímou nominaci na mistrovství Evropy (7. července, Zermatt) si zajistili první tři mezi dospělými a první dva v juniorských kategoriích. Zbylá místa jsou na šéfovi vrchařské reprezentace Jindřichu Linhartovi.

Michal Procházka, foto: ČAS - Tomáš Taubr