Vrchařské tituly pro favority

sobota 4. června 2022
Na Zadově proběhlo mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Závod mužů vyhrál Marek Chrascina. Závodu žen kralovala Adéla Stránská. Juniorské kategorie patřily Matěji Placatkovi a Ivě Gieselové.

Marek Chrascina si pro svůj třetí vrchařský titul doběhl naprosto s přehledem, když nejbližšímu soupeři nadělil více než dvě minuty a zvítězil v čase 53:51. Úspěšně tak navázal na zlaté medaile z let 2018 a 2020. Reprezentant třinecké atletiky tak potvrdil, že sudé roky jsou mu v rámci vrchařského MČR souzené. Naopak svou první mistrovskou medaili vybojoval stříbrný Pavel Brlica z SK Čtyři Dvory České Budějovice, jenž si s tratí poradil v čase 55:56. Bronzový Petr Pechek se pak na vrchařské stupně vítězů vrátil po dlouhých jedenácti letech. Pódiové umístění si zajistil časem 56:31.

Souboj o zlato v závodě žen byl o poznání vyrovnanější a úspěšnější v něm nakonec byla Adéla Stránská, která proběhla cílem vítězně v čase 1:02:49. Pro ni se jedná o druhý vrchařský titul. Ten premiérový získala před třemi lety. Už devátý vrchařský cenný kov si na krk pověsila zkušená Pavla Schorná-Matyášová. Tentokrát měl hodnotu stříbrnou za 1:03:04. Na bronzový stupínek vystoupala Hana Švestková-Stružková z AK Račí údolí (1:03:20).

V kategorii juniorů se příbramský Matěj Placatka jako jediný dostal pod třicet minut a zaslouženě tak bral zlato v čase 29:48. Stříbrný David Bílek z Ústí nad Orlicí na něj ztratil více než minutu (30:54). Kompletní obsazení stupňů vítězů obstaral bronzový Filip Stránský z Hvězdy Pardubice (32:04).

Mezi juniorkami potvrdila roli favoritky Iva Gieselová. Běžkyně ze Šumperka, která se letos již kvalifikovala i na mistrovství světa juniorů v Cali, a to v běhu na 3000 metrů překážek, nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a jasně dominovala v čase 33:46. Na stupně vítězů ji doprovodily kopřivnická Anna Slívová (40:05) a Michaela Mikešová z SK Čtyři Dvory České Budějovice (41:17).