Vrchařské tituly do rukou favoritů

sobota 13. května 2023
V Hodkovicích na Mohelkou proběhlo mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Z titulů se radovali Marek Chrascina a Tereza Hrochová.

Marek Chrascina byl v mistrovském závodě mužů hlavním favoritem. Tím spíš, když nestartoval národní šampion z roku 2021 Jáchym Kovář. Papírové předpoklady se naplnily. Marek si s tratí poradil nejrychleji z celého startovního pole v čase 50:44 a získal už svůj čtvrtý vrchařský titul. Zároveň také prodloužil svou sérii na stupních vítězů v rámci tohoto mistrovství na sedm let. Naopak poprvé vystoupal na vrchařské stupně vítězů stříbrný Michal Šmahel, jenž na vítěze ztratil devatenáct vteřin. Třetí byl už s větším odstupem nedávný maratonský mistr Vít Pavlišta (53:27).

Ani v závodu žen nedošlo k žádnému překvapení. Jasně mu totiž dominovala plzeňská Tereza Hrochová. Ta se jako jediná dostala pod jednu hodinu, a to poměrně hluboko, když zvítězila v čase 57:49, což pro ni znamenalo zisk třetího vrchařského titulu v kariéře. Obhájkyně loňského zlata Adéla Vetchá si letos doběhla pro stříbro (1:01:02), což byl cenný kov, který jí ve sbírce z vrchařských šampionátů ještě chyběl. Bronz vybojovala velezkušená Pavla Schorná-Matyášová. Oproti minulému mistrovsví si sice o jednu příčku pohoršila, ale i tak je její medailová sbírka skvostná. Jedná se už o její jubilejní desátý cenný kov z MČR v běhu do vrchu.

Kategorie juniorů měla úspěšného obhájce v Matěji Placatkovi. Reprezentant Olympu Praha kraloval opět po roce v čase 32:37 před Lukášem Havlíkem z Hvězdy Pardubice (32:50) a oddílovým kolegou Jonášem Kopeckým (33:17).

Mezi juniorkami se radovala z titulu turnovská Michaela Novotná (37:22), kterou doprovodily na stupně vítězů Petra Havlová z TJ MARATONSTAV ÚPICE (37:41) a Markéta Kodejšová ze Spartaku Praha 4 (39:59).