přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. září 2022, 09:38

Vondrová vyhrála mítink v Bellinzoně

Čtvrtkařka Lada Vondrová ovládla závod na 400 metrů při mítinku ve švýcarské Bellinzoně.

Lada Vondrová absolvovala svůj poslední letošní start na stříbrném mítinku World Athletics Continental Tour ve švýcarské Bellinzoně. Do závodu na 400 metrů zaklekla do bloků v páté dráze jako závodnice s nejrychlejším sezónním maximem z celého startovního pole a papírové předpoklady také potvrdila, když proběhla cílem vítězně v čase 51,60. Příliš spokojena však se svým vystoupením nebyla. „Bylo už to takové nijaké. Do Bellinzony jsem jela s tím, že se chci konečně dostat pod 51 vteřin, ale poslední dobou jsou všechny ty časy na čtvrtce jak do jednoho kýble,“ zhodnotila své závěrečné vystoupení v dlouhé a náročné sezóně 2022.

K vidění byly tři rekordy mítinku. Ten první obstaral na čtvrtce překážek brazilský suverén této disciplíny Alison dos Santos, jenž proběhl cílem v čase 47.61 a ani ve svém letošním desátém finálovém závodě nenašel přemožitele. Další rekordní zápis přidal filipínský tyčkař Ernest John Obiena, když se úspěšně přenesl přes 581 centimetrů. Třetí historické maximum padlo na hladké čtvrtce, kde svedli napínavý souboj někdejší světoví šampioni Jihoafričan Wayde van Niekerk a Grenaďan Kirani James. Silnější závěr měl nakonec van Niekerk, pro něhož je čas 44.38 nejrychlejším od roku 2017. James se do cíle předklonil o pět setin později.

Další z atraktivních duelů v koulařském kruhu předvedli Američané Ryan Crouser a Joe Kovacs. Stejně Tentokrát zaznamenal delší pokus 22.19 Kovacs a radoval se z prvenství. Crouser zapsal rovných dvaadvacet metrů. Může ho však těšit, že v bilanci vzájemných soubojů této sezóny je stále ještě úspěšnější v poměru 3:4.

Stovku žen ozdobila časem hluboko pod jedenáct vteřin Marie-Josée Ta Lou. Sprinterka z Pobřeží Slonoviny zvítězila za 10.86. Na dvojnásobné distanci byla nejrychlejší Namibijka Beatrice Masilingi v čase 22.51. Nad krátkými překážkami triumfovali Američan Jamal Britt (13.18) a Jasmine Camacho-Quinn (12.72). Dobrou formu v závěru sezóny potvrdila jamajská půlkařka Natoya Goule, které se jako jediné podařilo prolomit hranici dvou minut (1:59.05).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman

Vytisknout