přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2020, 18:53

Vondrová si řekla o Nanking

Ve strahovské nafukovací hale proběhlo akademické halové mistrovství České republiky. O nejvýraznější výkony se postarali čtvrtkařka Lada Vondrová a výškař Marek Bahník.

Lada Vondrová zvolila pro „akademičky“ velmi náročnou kombinaci závodů na 400 a 800 metrů, přičemž obě disciplíny dělilo pouhých 25 minut. Svěřenkyně trenéra Jaroslava Jóna nejprve zaklekla do bloků na čtvrtce a dva okruhy zvládla ve svém druhém nejlepším halovém kariérním výkonu 52.94, což byl výkon, kterým si zajistila účast na halovém mistrovství světa v čínském Nankingu. Velmi kvalitního času 53.91 dosáhla stříbrná Marcela Pírková, pro kterou se jednalo též o velmi dobrý vstup do letošní halové sezóny. O 25 minut později se Vondrová postavila na startovní čáru ženské půlky. Závod rozběhla opatrněji, ale postupně se propracovávala dopředu a v závěrečném kole se dostala i před do té doby vedoucí Vendulu Hluchou. Kromě druhého akademického titulu se mohla také radovat z nového osobního rekordu 2:09.83 a poprvé v kariéře tak stlačila na této distanci svůj čas pod 2:10. Vendula Hluchá nezaostala daleko, když finišovala druhá za 2:10.84. Třetí byla Bára Stýblová v čase 2:11.52. Mezi muži byl na stejné trati nejrychlejší David Foller za 1:56.03. Čtvrtkařské zlato mezi muži bral výkonem 48.78 Martin Tuček.

Kromě čtvrtkařského stříbra si Marcela Pírková pověsila na krk také zlato z šedesátky, kde byla nejrychlejší z celého startovního pole v čase 7.52. Na stupně vítězů ji doprovodily Barbora Dvořáková (7.57) a Lucie Domská (7.67). Stejné klání mužů vyšlo nejlépe Štěpánu Hamplovi, jenž triumfoval za 6.77 před Vojtěchem Kolařčíkem (6.86) a Janem Králem (6.90).

Ve výškařském sektoru se blýskl finalista loňského mistrovství Evropy do 22 let Marek Bahník. Hned při svém prvním letošním halovém startu si totiž dokázal vyrovnat svůj absolutní osobní rekord, když se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 220 centimetrů. Přitom měl pro celou soutěž vyhrazených pouze sedm pokusů. Bahník byl ovšem až do výšky 215 centimetrů stoprocentně úspěšný a přes 220 se přenesl druhým pokusem. Následně se ještě dvakrát neúspěšně pokoušel o zdolání 225 centimetrů.

Se svým vystoupením na AMČR mohla být spokojena také vícebojařka Jana Novotná, která vystoupila na nejvyšší stupínek hned dvakrát. Přemožitelku nenašla na šedesátce překážek ani v soutěži dálkařek. Nad překážkami zvítězila v novém osobním maximu 8.51 a v dálkařském sektoru kralovala v novém halovém osobáku 621 centimetrů. Třetí kariérní maximum přidala na hladké šedesátce, kde byla pátá za 7.81. Dva tituly bral také David Holý, dálkařský za 717 centimetrů, tyčkařský za rovných pět metrů. Na šedesátce překážek byl nejrychlejším mužem David Ryba za 8.09. Halovou sezónu zahájila také stříbrná medailistka z ME do 22 let v Gävle Amálie Švábíková, která ovládla závod tyčkařek výkonem 420 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout