přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. února 2020, 15:00

Vondrová má sprinterský double i rekord MČR

V ostravské atletické hale pokračoval druhý soutěžní den mistrovství České republiky mužů a žen. Nejvíce byla vidět Lada Vondrová, která vyhrála závody na 200 i 400 metrů. Svůj primát na čtvrtce navíc ozdobila novým rekordem šampionátu. Sprinteři Dukly Praha zaběhli nový český rekord ve štafetě na 4x200 metrů. Koulař Tomáš Staněk kraloval dalším vrhem za 21 metrů.

Lada Vondrová si již při včerejších rozbězích na 400 metrů dokázala vylepšit halový osobní rekord na 52.12 a očekávalo se, zda se jí v nedělním finále podaří pokořit hranici 52 vteřin. Měla však před sebou náročný program, jelikož ji čekala také dvoustovka. Svou misi zahájila právě v rozběhu této distance a byl z toho nový osobní rekord a letošní nejlepší český výkon 23.77. Sil jí to však příliš neubralo. Finále čtvrtky napálila hned od začátku a cílem proběhla vítězně v novém rekordu mistrovství 51.82, čímž posunula zápis Heleny Fuchsové z roku 2001 o sedmnáct setin směrem dolů. V českých halových historických statistikách se posunula na šestou příčku. V letošních světových tabulkách momentálně figuruje na čtvrtém místě. Dalšími medailistkami se staly stříbrná Martina Hofmanová (55.25) a Tereza Jonášová (55.53). Jen půl hodiny po svém triumfu na čtvrtce zaklekla Vondrová do bloků finále na poloviční trati, a poté, co v cílové rovince odrazila útok svých soupeřek, úspěšně zkompletovala sprinterský double v čase 23.77. Spokojena mohla být také stříbrná Martina Hofmanová. Výkon 23.90 je pro ni novým kariérním maximem v hale. Bronz získala v čase 24.19 Barbora Šplechtnová.

Výstavní disciplínou byla také čtvrtka mužů. Zde potvrdil papírové předpoklady Pavel Maslák, jenž si dosprintoval pro svůj druhý halový titul v letošním nejlepším evropském výkonu 46.12. Dosavadního leadera této statistiky překonal o pět setin. Pavlovi však zdatně šlapali na paty i jeho soupeři. Těsný souboj o stříbro vyzněl lépe pro Michala Desenského, jenž si už podruhé v této sezóně posunul kariérní maximum na 46.36. Z nového osobáku 46.41 se mohl těšit také bronzový Patrik Šorm.

Velmi sympatický přístup zvolili dva hlavní favorité finálového závodu na 800 metrů mužů. Lukáš Hodboď se od úvodních metrů ujal tempa a po dvou okruzích ho vystřídal Filip Šnejdr. Tato spolupráce přinesla své ovoce. Silnější finiš měl nakonec přeci jen Hodboď, jenž proběhl cílem v novém rekordu šampionátu 1:47.81. Třiadvacet let starý historický zápis Romana Oravce srazil o čtyři setiny. Šnejdr přidal k loňskému zlatu letošní stříbro za 1:48.32. Pro bronz a nový osobní rekord 1:48.39 si doběhl brněnský Tomáš Vystrk.

Koulařský kruh měl neohroženého vládce. Český rekordman Tomáš Staněk by s přehledem zvítězil každým ze svých čtyř měřených pokusů. Nejdále poslal své náčiní v druhé sérii, kdy dopadlo na 21.18. K tomu ještě přidal další dva kvalitní zápisy 20.98 a 20.83. Pro Staňka se jedná o čtvrtý halový titul a v této statistice dorovnal Miroslava Mence. Další mistrovské stříbro přidal do své sbírky další zástupce Dukly Praha Martin Novák, jenž o dva centimetry překonal devatenáctimetrovou hranici. Bronz si vyházel olomoucký Jakub Héža za 17.39.

Obsazení stupňů vítězů na dvoustovce mužů mělo kompletně jiné obsazení než v minulém roce. Z loňských medailistů nebyl na startu ani jeden. Mistrem republiky se stal ve výrazně vylepšeném osobním rekordu a letošním nejlepším českém výkonu 21.26 Eduard Kubelík z Jihlavy, který je věkem stále ještě junior. Nový osobák 21.36 má i stříbrný Jiří Kubeš z Dukly. Bronz získal jeho oddílový kolega Vít Müller za 21.50.

Na půlce žen nebylo o největší favoritce pochyb. Obhájkyně titulu Diana Mezuliáníková získala své čtvrté halové zlato z MČR suverénním způsobem, když předvedla strhující finiš a zvítězila v čase 2:07.99. Halové osobní maximum 2:09.08 vyneslo stříbro Anně Šimkové ze Slavie Praha. Bronz putuje do Brna zásluhou dorostenecké rekordmanky Pavly Štoudkové (2:10.41). Diana Mezuliáníková si ovšem nedovezla z Ostravy pouze jedno zlato, ale hned dvě. Nejrychlejší byla totiž i v takticky vedeném závodě na 1500 metrů, kde si v závěrečném okruhu s hlavními dvěma konkurentkami Kristiinou Mäki a Simonou Vrzalovou a cílem proběhla jako první v čase 4:27.11. Stříbrná Kristiina Mäki zaostala o 25 setin zpět (4:27.36). Bronzová Simona Vrzalová zaběhla 4:27.67.

Závodu tyčkařek jednoznačně dominovala Romana Maláčová. Česká tyčkařská jednička úspěšně zahájila na 429 centimetrech, kdy už jí byla jedinou soupeřkou Zuzana Pražáková z Kolína. Následně si nechala na stojany nastavit 445 a také tuto hodnotu zdolala hned prvním pokusem, čímž vyrovnala své vlastní letošní české maximum. O deset centimetrů výše už bohužel úspěšná nebyla, přesto s přehledem získala svůj čtvrtý halový titul. Zuzana Pražáková si vyskákala stříbro za 419 centimetrů. Amálie Švábíková překonala úspěšně pouze svou základní výšku 406 centimetrů, i to jí však stačilo k zisku bronzové medaile.

Poprvé se v letošní halové sezóně představil v dálkařském sektoru český rekordman Radek Juška. Svěřenec Josefa Karase zahájil výkonem 750 centimetrů a čtvrtým pokusem se dokázal ještě zlepšit na 762. Radek se tak pošesté v kariéře stal halovým mistrem republiky, což se ještě žádnému dálkaři v historii halového MČR nepodařilo. Stříbro si vyskákal českobudějovický junior Tomáš Kratochvíl, když si o centimetr vylepšil osobní rekord na 741. Bronz vybojoval Adam Pekárek ze Slavie (730).

Soutěž dálkařek byla velmi vyrovnaná. Nakonec v ní byla nejúspěšnější Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město, která potvrdila roli vedoucí ženy letošních českých tabulek a k juniorskému titulu přidala i ten mezi dospělými, když dolétla na 617 centimetrů. Z nového osobního rekordu 610 centimetrů a stříbrné medaile se mohla radovat Pavlína Minářová z Dukly Praha. Halový osobák si vylepšila bronzová Barbora Hůlková. Reprezentantka Liazu Jablonec zapsala 608.

Ve výškařském sektoru proběhl další z letošních duelů mezi Klárou Krejčiříkovu a Bárou Sajdokovou. Obě závodnice se shodně dostaly přes 186 centimetrů. Krejčiříkové se to ovšem podařilo hned napoprvé, což jí vyneslo první mistrovské zlato mezi dospělými. Sajdoková si pověsila na krk stříbro. Bronzový cenný kov náleží Ladě Pejchalové za 180 centimetrů.

Strhující souboj i mílařský titul svedli v závěrečném okruhu Jan Friš a Daniel Kotyza. Cílová rovinka vyšla lépe zkušenějšímu Frišovi, který tak získal svůj první halový titul na patnáctce v čase 3:43.88. Smutnit však nemusel ani Kotyza, který si posunul osobní rekord na 3:44.33. Bronz uhájil Jan Sýkora z Dukly Praha v čase 3:51.98.

V závěru celého programu se diváci ve vítkovické hale dočkali i českého rekordu. Stalo se tak ve štafetě mužů na 4x200 metrů mužů, kde si čtveřice Dukly Praha Pavel Maslák, Patrik Šorm, Ondřej Macík a David Ryba doběhla pro nejcennější kov v čase 1:24.31 a předešlý historický zápis štafety České republiky z roku 1997 zlepšila téměř o vteřinu. Armádní sportovní klub bral také stříbro za 1:26.24. Bronz vezou domů sprinteři ze Slavie Praha (1:27.35).

Mezi ženami byly suverénní sprinterky USK Praha. Bohužel záhy po doběhu byly diskvalifikovány kvůli špatné předávce. Vítězkami se tak staly reprezentantky Liazu Jablonec. Sestava Františka Rappová, Vendula Štanclová, Barbora Hůlková a Adéla Novotná navíc zaběhla nový klubový národní rekord 1:37.46. Zároveň se jedná také o vylepšený rekord šampionátu, který měly od roku 2000 v držení ženy Olympu Praha. Stříbro berou sprinterky ze Škody Plzeň za 1:38.30. Na bronzový stupínek vystoupala děvčata z Vítkovic (1:42.06).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout