přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2024, 22:43

Vondrová čtvrtá v Toruni

Na zlatém mítinku World Athletics Indoor Tour v Toruni závodila trojice českých reprezentantů. Čtvrtkařka Lada Vondrová obsadila v součtu dvou běhů čtvrté místo. Tereza Petržilková byla sedmá. Filip Sasínek plnil roli vodiče v závodě na 3000 metrů.

Lada Vondrová odstartovala do rychlejšího běhu z třetí dráhy a sbíhala na čtvrté pozici. Na té se do cíle už nic nezměnilo. Přesto si svěřenkyně Jana Volejníka vylepšila své sezónní maximum na 51.80. Zvítězila nizozemská favoritka Lieke Klaver v čase 50.57, což je jen o tři setiny pomaleji, než je její osobák z nedávného Czech Indoor Gala. Dalšího posunutí norského národního rekordu na 51.05 dosáhla Norka Henriette Jaeger. Třetí byla Britka Laviai Nielsen za 51.31. Tereza Petržilková měla oproti soupeřkám ve svém běhu rychlý závěr, ale její úsilí nestačilo na lepší než třetí místo v čase 53.16. Celkově byla sedmá.

Filip Sasínek byl jedním z vodičů, kteří se před rokem v Lievin podíleli na novém světovém rekordu Etiopana Lamechy Girmy na trati 3000 metrů. V Toruni si náš reprezentant vyzkoušel roli zajíce znovu a opět z toho byl jeden z nejrychlejších časů historie. Vítězný Selemon Barega totiž ztratil časem 7:25.82 na rok starý zápis svého krajana jen 2.01 vteřiny a stal se pátým nejrychlejším mužem historie na této trati v hale. Jen kousek za ním finišoval další Etiopan Getnet Wale za 7:26.73.

Etiopské barvy vládly také na ženské patnáctistovce a také zde to bylo ve velkém stylu. Zvítězila Freweyni Hailu v čase 3:55.28 před Diribe Welteji (3:55.47) a Hirut Meshesha (3:56.47). Svými výkony se seřadily od třetího do pátého místa historických světových tabulek. Pod čtyři minuty stlačila svůj čas i Tigist Girma, která je s časem 3:58.79 devátá ve stejné statistice. Závod mužů opanoval Samuel Tefera za 3:34.61.

Domácí publikum mohl těšit triumf jejich hvězdy Ewy Swobody na šedesátce, která navíc své vítězství ozdobila letošním nejrychlejším světovým časem 7.01. Druhá Italka Zaynab Dosso si srazila osobní maximum na 7.02. Nejrychlejším mužem této disciplíny byl Brit Jeremiah Azu za 6.57.

Další prvenství pro pořadatelskou zemi připsal ve sprintu na 60 metrů překážek Jakub Szymanski, jenž ztratil časem 7.48 jedinou setinu za vlastním národním rekordem z nedělního mítinku v Düsseldorfu. Ve stejné disciplíně žen svedly strhující souboj Nizozemka Nadine Visser (7.80) s Polkou Piou Skrzyszkowskou (7.81).

Nejrychlejší světovou půlkařkou probíhající halové sezóny je po mítinku v Toruni Etiopanka Habitam Alemu, která výrazně srazila čas leadera této disciplíny na 1:57.86. Botswaňan Tshepiso Masalela závodil vůbec poprvé v kariéře v hale na Czech Indoor Gala v Ostravě a v Toruni už si připsal svůj třetí primát pod střechou v řadě. Tentokrát nenašel přemožitele díky času 1:46.07.

Jednoho letošního nejlepšího světového výkonu jsme se dočkali i v technických disciplínách. Konkrétně k tomu došlo v soutěži trojskokanů, kde kubánský rodák v italských barvách Andy Díaz posunul vlastní zápis o 15 centimetrů na 17.61.

Petr Jelínek, foto: Adolf Horsinka

Vytisknout