přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2021, 13:43

Víkendový výsledkový servis

Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světové atletice o uplynulém víkendu událo.

Fayetteville

V americkém Fayetteville pokračoval seriál atletických mítinků pod názvem American Track League. V jeho rámci padly tři nejlepší světové výkony roku. O ten první se postarala domácí tyčkařka Sandi Morrisová. Halová mistryně světa překonala laťku ve výšce 488 centimetrů a vrátila se tak na čelo letošních světových statistik. Druhá Olivia Gruverová se s novým osobním rekordem 478 centimetrů zařadila na šesté místo historických tabulek USA. V dálkařském sektoru se stal leaderem letošních tabulek Američan Marquis Dendy, jenž dolétl na 821 centimetrů. Druhý Laquarn Nairn vylepšil halový bahamský národní rekord na 816. V závodě na jednu míli zaběhl nejrychlejší světový čas této halové sezóny Novozélanďan Charles Hunter. Výkonem 3:54.54 navíc vytvořil nový národní rekord své země.

Vashti Cunninghamová se stala po Ukrajince Mahučikové a Rusce Lasickeneové letošní třetí výškařkou, která dokázala zdolat dvoumetrovou hranici. Mohla se totiž těšit z nového halového kariérního maxima 200 centimetrů. Nové osobáky si zaběhli také vítězové čtvrtky Michael Cherry (45.24) a Shamier Littleová (51.33). Ve sprintu na 60 metrů byli nejrychlejší Nigerijka Blessing Okagbareová (7.10) a Američan Ronnie Baker (6.53). Na šedesátce také startovala teprve patnáctiletá dcera světového šampiona na čtvrtce překážek Bershawna Jacksona Shawnti a rozhodně se neztratila, když zaběhla historicky druhý nejlepší dorostenecký výkon historie v hale 7.24. Nad překážkami zvítězili olympijský šampion Omar McLeod z Jamajky (7.53) a vedoucí žena evropských tabulek Britka Tiffany Porterová (7.95).

Mety

Jediným českým účastníkem na mítinku ve francouzských Metách byl půlkař Lukáš Hodboď, jenž dokončil závod na pátém místě v čase 1:48.23. V novém belgickém halovém národním rekordu 1:46.40 zvítězil Eliott Crestan. Vítězka půlky žen Habitam Alemuová z Etopie se zařadila časem 2:00.68 na druhé místo letošních tabulek.

Dramatický souboj afrických favoritů vyústil v nejlepší světový výkon této sezóny na patnáctistovce. V těsném duelu byl nakonec v čase 3:34.62 úspěšnější Etiopan Selemon Barega před Keňanem Bethwellem Birgenem (3:34.67). Dalšího vylepšení nizozemského národního rekordu na čtvrtce dosáhla dvacetiletá Femke Bolová. V Metách si s dvěma okruhy poradila v čase 50.81, což je o 15 setin rychleji, než běžela před týdnem ve Vídni. Absolutně nejrychlejšího času na 60 překážek dosáhl již v rozbězích Francouz Wilhem Belocian, když si posunul kariérní maximum na 7.45. Ve finále měl však kolizi a závod nedokončil. Z vítězství se tak radoval v čase 7.54 Američan Jarret Eaton. Na hladké šedesátce zvítězili Devin Quinn (6.54) a Javianne Oliverová (7.10), oba reprezentanti Spojených států. Ján Volko vylepšil na dvoustovce časem 20.99 vlastní slovenský národní rekord o pět setin.

Rouen

Švédský tyčkař Armand Duplantis se po závodě ve francouzském Rouen dostal zpět do čela letošních světových statistik, když překonal laťku ve výšce 603 centimetrů, což je o centimetr více než zvládl před týdnem Francouz Renaud Lavillenie. Následně se třikrát pokoušel na 619 centimetrech o posunutí světového rekordu. Lavillenie tentokrát dělil druhé místo s Američanem Chrisem Nilsenem, jelikož oba borci skočili 593 a navíc měli totožný zápis. Světový šampion Sam Kendricks byl čtvrtý za 583. Závodu žen jasně dominovala Britka Holly Bradshawová, která zaostala výkonem 485 jen dva centimetry za vlastním národním rekordem a jeden den se vyhřívala na čele letošních tabulek, než ji v nedělním závodě předčila Američanka Sandi Morrisová.

Dortmund

Švédská dálkařka Khaddi Sagniaová dolétla na mítinku v Dortmundu na 682 centimetrů a stala se vedoucí ženou letošních světových tabulek. Nový nizozemský národní rekord a také nejlepší evropský výkon této sezóny 6.58 zaběhl na šedesátce Joris Van Gool.

Tallinn

V estonské metropoli se uskuteční tradiční vícebojařský mítink. V letošním nejlepším světovém výkonu a osobním rekordu 6089 bodů ovládl soutěž sedmibojařů domácí reprezentant Risto Lillemets. Přes 6000 se dostal ještě druhý Bělorus Vitalij Žuk (6010 bodů). Ženský pětiboj vyhrála Polka Adriana Suleková za 4442 bodů před Ukrajinkou Anastasií Mochňukovou (4393 bodů).

Barcelona

Na španělském halovém klubovém šampionátu se představila také česká tyčkařka Romana Maláčová, která zapsala nejlépe 420 centimetrů a nestačila pouze na vítěznou Španělku Andreu Lopezovou (442). Svůj první letošní start si odbyl polský koulař Konrad Bukowiecki, jenž poslal své náčiní na 20.46.

College Station

Ve skvělé formě se nachází teprve osmnáctiletá Američanka Atching Muová. V lednu zaběhla historicky třetí nejrychlejší čas na juniorské osmistovce 2:01.07, následně zaběhla letošní nejrychlejší světový čas na šestistovce 1:25.80 a nyní je i vedoucí ženou letošních světových tabulek na čtvrtce, když se výkonem 50.52 stala druhou nejrychlejší juniorkou historie na této distanci. Lépe běžela pouze v roce 2018 Sydney McLaughlinová.

Další náctiletou atletkou, která se na tomto mítinku blýskla, byla italská dálkařka Larissa Iapichinová. Dcera legendární Fiony Mayové skočila nový juniorský národní rekord 675 centimetrů, s nímž se posunula na čtvrté místo historických světových tabulek této kategorie a také na třetí příčku letošních světových statistik mezi ženami. Na juniorský světový rekord Němky Haike Drechslerové ztratila 13 centimetrů. Velký osobní rekord 21.74 si vrhl americký koulař Adrian Piperi a po slavnějším krajanovi Ryanu Crouserovi je zatím druhým nejlepším koulařem této sezóny.

Moskva

V Moskvě se dařilo tyčkařce Anželice Sidorovové, která překonala laťku o hodnotě 487 centimetrů. Výškařka Maria Lasickeneová skočila 194 a její kolega v sektoru Michail Akimenko zapsal 228. Jelena Korobkinová zaběhla patnáctistovku 4:08.46 a stala se první běžkyní, která letos stlačila svůj čas pod 4:10.

Petr Jelínek

Vytisknout