přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2020, 12:56

Víkendové highlighty ze zahraničí

Kromě České republiky se závodilo o mistrovské tituly také v některých dalších evropských zemích. Parádní výkony padaly také na mítincích v Polsku a na Jamajce.

Kingston

V jamajské metropoli se dařilo domácím sprinterským hvězdám. Čtyřnásobná světová šampionka na stovce Shelly-Ann Fraser-Pryceová zaběhla časem 10.87 letošní nejlepší světový výkon. Elaine Thompsonová byla s výkonem 10.88 jen o setinku pomalejší. Na dvoustovce si obě závodnice prohodily pořadí. Thompsonová zvítězila za 22.19, což ji řadí na druhé místo průběžných statistik této sezóny. Fraser-Pryceová zaznamenala 22.57 a je ve stejné statistice pátá. Závodili také další jamajští medailisté z posledního MS. Diskař Fedrick Dacres vyhrál hodem na 64.45. Trojskokanka Shanieka Rickettsová triumfovala za 14.21.

Spala

V polské Spale se konal osmý ročník Festivalu Kamily Skolimowské. Nabitou soutěž koulařů vyhrál úřadující evropský šampion Michal Haratyk ve svém sezónním výkonu 21.45. Přes dvacet metrů se dostali ještě druhý Konrad Bukowiecki (20.36) a Jakub Szyszkowski (20.10). Kladivářský duel tradičních rivalů vyzněl tentokrát lépe pro Wojciecha Nowického, jenž zapsal 78.50. Pawel Fajdek hodil při své letošní závodní premiéře 76.77. Mezi ženami byla nejlepší Malwina Kopronová, která se výkonem 74.18 zařadila na třetí příčku světových tabulek.

Národní šampionáty

Německo

Německému mistrovství vévodily zejména výkony oštěpařských soutěžích. V kategorii mužů potvrdil dobrou formu světový šampion z roku 2017 Johannes Vetter, jenž vylepšil hodnotu letošního nejlepšího evropského výkonu na 87.36. Christin Hussongová zvítězila za 63.93. Leader evropských tabulek na stovce Deniz Almas zaostal časem 10.09 jen setinu za svým čerstvým osobním rekordem. Dalkařka Malaika Mihambová brala titul za 671 centimetrů. Tyčkař Bo Kanda Lite Beahre si skočil nové kariérní maximum 575 centimetrů a je momentálně druhým mužem evropských tabulek. Výškař Mateusz Przybylko se přenesl přes laťku o hodnotě 228 centimetrů.

Portugalsko

Jeden letošní nejlepší světový výkon nabídlo portugalské mistrovství v Lisabonu. Postarala se o něj koulařka Auriol Dongmová, když již potřetí v této sezóně posunula hodnotu portugalského národního rekordu na 19.53 a vyhoupla se do čela letošních světových statistik. Rodačka z Kamerunu přitom za tuto zemi závodí pouze několik měsíců. Další elitní výkony přidali koulař Tsanko Arnaudov (20.77) a trojskokanka Patricia Mamonaová (14.26).

Švýcarsko

Jméno vedoucího muže letošních desetibojařských tabulek se měnilo na švýcarském národním šampionátu ve vícebojích. Stal se jím teprve dvacetiletý Simon Ehammer. Ten se již dříve v sezóně poprvé v kariéře dostal přes 8000 bodů a nyní si zajistil titul v dalším vylepšení kariérního maxima až na 8231 bodů. Jeho vrstevnice Annik Kalinová zaostala výkonem 6167 bodů jen tři body za červencovým osobním maximem.

Estonsko

Velmi solidní vícebojařská představení byla k vidění i v estonském Tallinnu. Zde se stal domácím mistrem v desetiboji Risto Lillemets, jenž si poskládal nový osobní rekord 8133 bodů a ve světových tabulkách je třetí. Ženský sedmiboj opanovala v novém kariérním maximu 6080 bodů zkušená třicetiletá Mari Klaup-McCollová.

Litva

Na litevském šampionátu obstaral nejkvalitnější výkon někdejší diskařský mistr světa Andrius Gudžius, jenž poslal dvoukilové náčiní do vzdálenosti 68.16. Do elitní desítky světových oštěpařů této sezóny se dostal hodem na 81.38 Edis Matusevičius. Mezi ženami se dařilo trojskokance Dovile Kiltyové. Manželka britského sprintera Richarda Kiltyho doskákala na 14.18.

Řecko

Čerstvá juniorská světová rekordmanka v hodu oštěpem Elína Tzéngová si bez problému poradila s dospělou domácí konkurencí a stala se řeckou mistryní za 61.76. Obdiv zaslouží překážkář Konstantinos Douvalidis, jenž získal už svůj třináctý mistrovský titul na stodesítce, a navíc se časem 13.49 zařadil na šesté místo letošních světových tabulek.

Maďarsko

Ozdobou maďarského mistrovství byl vítězný výkon kladiváře Bence Halásze. Bronzový muž loňského MS si vylepšil osobní rekord na 79.88 a dostal se do čela letošních evropských tabulek a na druhé místo těch světových. Nový rekord mistrovství zaběhl na osmistovce časem 1:46.50 Balász Vindics.

Chorvatsko

Stabilní formu na nejvyšší úrovni potvrdil chorvatský koulařský rekordman Filip Michaljevič. Domácí titul získal vrhem na 21.58. Hned tři zlaté medaile získal Marko Čeko. Největší radost mu udělala dálka, kde dolétl na 804 centimetrů. K tomu ještě přidal tituly ve sprintech na 100 (10.46) a 200 metrů (21.18).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout