přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2019, 21:59

Vícebojařskými mistry Doležal a Novotná

Třetím dnem pokračovalo ve Zlíně mistrovství České republiky ve vícebojích všech kategorií. Mezi muži obhájil mistrovský titul Jan Doležal. Ženský závod opanovala Jana Novotná. Juniorskými šampiony se stali Anna Kerbachová a Jan Lepeška.

Do druhého dne mužského mistrovského desetiboje vstupoval jako leader Jan Doležal. Ovšem dvě první disciplíny vyšly lépe Jiřímu Sýkorovi, jenž potvrdil skvělou překážkářskou formu, když proběhl stodesítku za 14.27 a v disku si dokonce hodem 52.92 vylepšil osobní maximum a v průběžném hodnocení se dostal na vedoucí příčku. Ani Doležal si nevedl špatně. Na překážkách (14.63) si vyrovnal sezónní výkon a v disku (46.14) si ho posunul. Schylovalo se tak k dramatickému rozuzlení v závěrečných třech disciplínách. O to větší bylo zklamání, když Jiří Sýkora do tyče pro bolesti zad nemohl nastoupit a musel slibně rozjetý desetiboj ukončit. V ten moment byla Doležalovi největším soupeřem hranice 8200 bodů, díky které by si zajistil účast na mistrovství světa v Dauhá. Také v nevyzpytatelném skoku o tyči zaznamenal svůj letošní nejlepší výkon a o jeden centimetr se mu to podařilo i v oštěpu (62.51). Pokud chtěl pomýšlet na „limit“ pro MS. Musel zaběhnout závěrečnou patnáctistovku okolo 4:37. Výsledný čas měl bohužel pro něj hodnotu 4:46.47 a vytoužené mety nedosáhl. Přesto jasně dominoval celkovému pořadí v novém osobním rekordu 8142 bodů a obhájil titul mistra republiky.

Svou bohatou medailovou sbírku z domácích šampionátů rozšířil stříbrným cenným kovem Marek Lukáš, který bral dílčí prvenství v posledních dvou disciplínách. V oštěpu potvrdil své předpoklady, když se jeho náčiní zapíchlo na 65.60 a patnáctistovku zaběhl ze všech nejrychleji za 4:32.17. Jeho výsledný bodový zisk činil 7892 bodů. Na bronzový stupínek vystoupal Ondřej Kopecký z AC Pardubice, který se zaskvěl hlavně v tyčkařském sektoru (510). Výkon 7627 bodů je pro něj novým osobním rekordem.

Sedmiboj žen se zdál být po prvním dni otevřenou záležitostí. Nicméně úvodní dvě disciplíny vyšly nejlépe Janě Novotné z Dukly Praha, která tak výrazně zvýšila svůj náskok na čele. Ve skoku do dálky se postupně zlepšovala až na 617 centimetrů a byla jedinou závodnicí, které se podařilo přeskočit šestimetrovou hranici. Následně si posunula hodnotu kariérního maxima v oštěpu, který z její ruky dolétl na 44.19. Před závěrečnou osmistovkou pak bylo více než pravděpodobné, že získá svůj první titul mistryně republiky. Ze své snahy ovšem neubrala a dva okruhy zvládla v solidním čase 2:20.07. Celkově posbírala 5905 bodů, čímž si svůj osobní rekord z roku 2017 vylepšila o 189 bodů.

Loňské stříbro zopakovala Kateřina Dvořáková. V dálce jí šestimetrová hranice odolala o jediný centimetr. Spokojena mohla být i s oštěpem (35.51) a osmistovkou (2:17.00). Kromě zisku dalšího cenného kovu se navíc mohla těšit nejen z nového osobáku 5671 bodů, ale také ze splnění nominačních požadavku pro sedmibojařský start na mistrovství Evropy do 22 let v Gävle, kde doplní Janu Novotnou. Svou první vícebojařskou mistrovskou medaili mezi ženami pak získala Barbora Dvořáková. Její součet činil 5350 bodů.

V soutěži juniorek měla po úvodních čtyřech disciplínách na čele poměrně slušný náskok Tereza Elena Šínová. Ten ještě o něco navýšila v dálkařském sektoru, kde dolétla na 583 centimetrů, zatímco její hlavní soupeřka Anna Kerbachová zapsala 577. Po oštěpu ale bylo vše jinak. Šínová si vybrala slabší chvilku, která ji ovšem stála hodně bodů. Jelikož zaznamenala pouze 25.90. Oproti tomu Kerbachová přehodila o 85 centimetrů čtyřicetimetrovou hranici a získala rozhodující náskok na cestě za zlatou medailí. Ten si v závěrečné osmistovce s přehledem pohlídala a zvítězila v novém osobáku 5541 bodů, což je výkon, který jí otevřel dveře na mistrovství Evropy juniorů v Boras. Zklamaná však nemusela být ani stříbrná Šínová, jelikož i ona se při svém prvním juniorském sedmiboji dokázala součtem 5451 bodů kvalifikovat na kontinentální vrchol své kategorie. Na bronzový stupínek vystoupala plzeňská Linda Suchá, která se blýskla hlavně v dálkařském sektoru, kde si skočila velký osobní rekord 628 centimetrů, čímž vyrovnala letošní nejlepší český výkon mezi ženami, a navíc splnila limit pro MEJ.

V desetiboji juniorů bral nejcennější kov bílinský Jan Lepeška za 6359 bodů. Na stupně vítězů ho doprovodili Jonáš Pospíšil z Olomouce (6263 b.) a Petr Vacátko z Atletiky Jižní Město (6085 b.).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout