přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2013, 12:14

Většina výpravy vyrazila směr Moskva

Tři čtvrtiny z celkem osmadvaceti nominovaných atletů dnes zamířily do dějiště nadcházejícího mistrovství světa. Jak se cítí připraveni a s jakými očekáváními na vrchol sezony cestují? Zeptali jsme se některých z nich.

Tyčkaři Kudlička a Balner zamířili do ruské metropole již včera společně se šéftrenérem Tomášem Dvořákem, pětice atletů včetně oštěpaře Veselého se vydá na cestu až v pondělí. Největší hemžení červených reprezentačních triček od firmy Nike tak zažil terminál 1 Letiště Václava Havla dnes okolo deváté ráno, kdy se na letadlo do Moskvy odbavovalo jednadvacet českých reprezentantů a většina doprovodu.

Nechyběl mezi nimi ani čtvrtý muž letošních tabulek, kladivář Lukáš Melich. „Je jedno, co kde kdo naházel, tady se bude začínat odznovu. Osobně se cítím připravený dobře, na co to bude stačit, to se teprve uvidí,“ prohlásil 32letý svěřenec Dušana Krále s tím, že soupeře vždy řeší až na tom konkrétním závodu. „Pro mě je důležité, že se mi letos dařilo končit do třetího místa, tady se na to budu snažit navázat. Ale o medaili mluvit odmítám. Ať si ji každý vybojuje sám, pokud si myslí, že na ni má. Já si chci zazávodit a poprat se o co nejlepší výsledek. Na druhou stranu nikdo nejede na mistrovství světa, aby tam prohrál,“ vysvětlil šestý z loňské olympiády svůj pohled na věc.

Když půjde vše ideálně, nastoupí čtvrtkař Pavel Maslák v Moskvě do pěti závodů. Tedy do tří kol svého individuálního závodu a rozběhů a finále štafety. „Tomu ale upřímně řečeno moc nevěřím, finále štafety není moc pravděpodobné. Ale mezi osm nejlepších v individuální čtvrtce bych se dostat chtěl, to je můj cíl,“ prohlásil mistr Evropy z loňských Helsinek pod otevřeným nebem i letošní haly v Göteborgu. Od nejlepšího českého výkonu na pětistovce, který zaběhl minulý pátek při otvírání stadionu v Chebu, svěřenec Dalibora Kupky pouze trénoval. A ukazatele působily optimisticky. „Dělal jsem si rychlostní osobáky a také na čince jsem docela silný,“ pochlubil se Maslák, pro něhož Moskva nebude tak úplně neznámým pojmem. „Jednou jsem tu v zimě závodil na mítinku Ruská zima a to, co jsem viděl z města, mě moc nenadchlo. Velkoměsto, ze kterého jsou ještě dost cítit pozůstatky komunismu. Pro mě, který jsem vyrůstal v Havířově,  sice nic neznámého, ale zrovna po tomto se mi nestýská,“ dodal.

Jako rodák z Karviné by s ním mohl souznít výškař Jaroslav Bába, ten si ovšem na srovnání bude ještě muset počkat. „Je to možná překvapivé, ale já s Moskvou zatím nemám v podstatě žádné zkušenosti. Bude to tedy pro mě premiéra, i když se asi není moc na co těšit,“ prohlásila 28letá stálice reprezentačního týmu. V Moskvě bude navazovat na bronz z březnového halového mistrovství Evropy. „Chtěl bych předvést výkon okolo 230 cm a dostat se do finále,“ hlásí svěřenec Jana Janků st., který ze svých ambic nechce slevit ani s vědomím, že v dosavadním průběhu sezony má skočeno jen 226 cm, což v aktuálních světových tabulkách stačí až na začátek páté desítky. „Celkově je výkonnost v naší disciplíně v letošní sezoně hodně vysoká a soutěž v Moskvě bude asi hodně kvalitní, nicméně těžko předvídat, jak se kdo popasuje s tlakem závodu. Že by měl být zrovna tam atakován světový rekord, v to moc nevěřím,“ doplnil Bába.

Na závěr přidejme ještě vyjádření benjamínka výpravy, jímž je osmnáctiletá Anežka Drahotová. „Určitě se těším, v tuto chvíli je to pro mě vrchol sezony,“ řekla čerstvá juniorská mistryně Evropy na trati 10 000 m chůze, která v Moskvě nastoupí proti absolutní světové elitě na silniční dvacítce „Co od sebe očekávám? Samozřejmě bych ráda dobrý výkon, ale uvidíme, jak se mi to povede. Nicméně začnu asi jako vždy zepředu, budu se snažit udržet se širší špičkou,“ říká svěřenkyně Ivo Pitáka, pro niž to bude svým způsobem první nahlédnutí do takto velké akce. „Ale byla jsem už na Světovém poháru a některé soupeřky znám z různých závodů,“ upozorňuje talentovaná vytrvalkyně.    

Adam Pražák

Vytisknout