Veselý druhý v Šamoríně

čtvrtek 3. června 2021
Slovenský Šamorín hostil 56. ročník tradičního mítinku PTS. Na startu byla i řada českých reprezentantů. Ve dvou disciplínách se měnil rekord mítinku.

Z jedenáctky českých reprezentantů se nejvíce zadařilo oštěpaři Vítězslavu Veselému. Ten dokonce sahal po vítězství, kdy v druhé sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 82.38. Nakonec našel jediného přemožitele v úřadujícím světovém šampionovi Andersonovi Petersovi. Grenaďan triumfoval výkonem 82.81. Petr Frydrych zaznamenal jediný měřený pokus, a to hned ten první. V celkovém hodnocení byl za 68.13 osmý.

Svou první letošní čtvrtku běžela Lada Vondrová. V nabitém závodě finišovala jako čtvrtá v čase 52.37, čímž s přehledem vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 22 let v estonském Tallinnu, kde tak může obhajovat stříbrnou medaili z předešlého šampionátu této kategorie. Nad její síly byly vítězná Polka Malgorzata Holub-Kowaliková (51.76), Litevka Angé Šeršienéová (52.20) a Rakušanka Susanne Walliová (52.24). V závodě mužů na 400 metrů zaklekl do bloků Michal Desenský. Svěřenec Petra Habáska se předkláněl do cíle na šesté pozici v čase 46.68. Vyhrál Ital Vladimir Aceti za 46.06 před Irem Christopherem O´Donnellem (46.16) a Belgičanem Dylanem Borléem (46.34).

Kladivářka Kateřina Šafránková tentokrát sedmdesát metrů nepřehodila. Její nejdelší pokus měřil 68.01 a skončila šestá. Vítězná Venezuelanka Rosa Rodriguezová zaznamenala 73.34. Světová rekordmanka Anita Wlodarcyková byla druhá za 72.95. Patrik Hájek si vyházel v soutěži mužů sedmou příčku za 70.01. Vítězem se stal Francouz Quentin Bigot (78.97) před mladým Ukrajincem Myhailem Kochanem (77.56) a Maďarem Bencé Halászem (75.78).

Sprinterský double získal na tratích 100 a 200 metrů Alonso Edward z Panamy. Na stovce nenašel přemožitele v čase 10.18. Další pódiová umístění obsadili Američan Mike Rodgers (10.23) a Sean Safo-Antwi z Ghany (10.27). Zdeněk Stromšík byl sedmý za 10.50. Dvoustovku zvládl Edward v čase 20.22. Za ním finišovali Dominikánec Yancarlos Martínez (20.35) a Emmanuel Matadi z Libérie (20.56). Jiří Polák proběhl zatáčku s rovinkou za 20.85 a byl pátý. Na ženské stovce padl letitý rekord mítinku Jarmily Kratochvílové. Nigerijka Blessing Okagbareová vylepšila toto historické maximum na 10.98.

Markéta Štolová obsadila v závodu na 100 metrů překážek sedmou příčku za 13.33. Zvítězila Maďarka Luca Kozaková v čase 12.87. Pod třináct vteřin se vešla ještě druhá Polka Klaudia Siciarzová (12.96). Již v předprogramu se radoval z nového osobáku a áčkových limitů pro start na MSJ i MEJ 13.90 Tomáš Oberndorfer. Půlkařka Kimberley Ficenec doběhla devátá za 2:07.14. Roli favoritky potvrdila Britka Jemma Reekieová, která jako jediná stlačila svůj čas pod dvě minuty. Časomíra v cíli jí ukázala 1:59.60.

Novou rekordmankou mítinku na čtvrtce překážek se stala její reprezentační kolegyně Jessica Turnerová. Dosavadní maximum Rusky Margarity Ponomariorové z roku 1991 vylepšila na 54.89. Druhá byla domácí Emma Zapletalová za 55.45 a třetí skončila Britka Lina Nielsenová (55.81). Mužský závod opanoval Nizozemec Nick Smidt v čase 49.66 před Američanem Davidem Kedzierou (49.99).

Vlastní mexický výškařský národní rekord posunul Edgar Rivera, když se úspěšně přenesl přes 231 centimetrů a nechal za sebou Rusa Michaila Akimenka (229) i Belgičana Thomase Carmoye (226).