přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. července 2010, 20:52

Veleba je novým českým rekordmanem na stovce

Brněnský sprinter Jan Veleba překonal v Pardubicích při 3. kole atletické extraligy o setinu 13 let starý čas Ivana Šlehobra.

23letý Jan Veleba, který v nejvyšší soutěži družstev závodí za pražský Olymp, vstupoval do sezony s osobním maximem 10.33, který si letos při Memoriálu Josefa Odložila dokázal vyrovnat a nominovat se tak na evropský šampionát v Barceloně. Dnes dokázal ze svého rekordu ubrat nejprve jednu setinu v rozběhu a posléze dsalších devět až na 10.23, a vydrápal se do samého čela národních historických tabulek. "Vůbec jsem to  nečekal. Ještě do včerejška jsem byl na soustředění v Nymburce a dvoufázově trénoval, takže se dá říci, že jsem závody šel z plné přípravy," prohlásil.


Jan Veleba při Memoriálu Josefa Odložila. foto: J. Kucharčík

Ani v samotném závodě mu zprvu nic nenaznačovalo, že by měl podat mimořádný výkon. "Běžel jsem jako vždycky, ani start nebyl nic moc, protože jsem byl z předchozí zátěže unavený. Až do 40 metrů jsem prohrával s Liborem Žilkou. Jenže pak jsem zatáhl a předvedl nejlepší závěr v životě," popsal svěřenec Jiřího Seqventa, jak se přepisovaly národní tabulky.

Výborný čas, jímž se aktuálně řadí na patnácté místo evropských tabulek, Velebu povzbudil i směrem k šampionátu v Barceloně. "Je to super, ale samozřejmě to chce zaběhnout něco takového tam," ví Veleba a zároveň věří, že má na to, aby svůj čas srazil ještě více. V tom je zajedno i s trenérem, který v současnosti pobývá v Melagu na soustředění s další svojí svěřenkyní, půlkařkou Lenkou Masnou. "Mělo by to v budoucnu být ještě lepší," slibuje Sequent.

Adam Pražák

Vytisknout